Szukasz kredytu hipotecznego? Dowiedz się, w czym pomoże ekspert kredytowy i ile to kosztuje - Blaber

Szukasz kredytu hipotecznego? Dowiedz się, w czym pomoże ekspert kredytowy i ile to kosztuje

przez Karol Grabias


„Ciasne, ale własne” – to przysłowie oddaje pragnienie większości Polaków. Niestety, nawet zakup kawalerki przekracza możliwości większości z nas. Gdy nic na horyzoncie nie zapowiada spadku po babci, kredyt hipoteczny staje się oczywistym wyborem. Jak jednak odnaleźć się w gąszczu ofert i formalności? Pożyczki na mieszkanie nie dostaniemy wszak w pięć, ani nawet pięćdziesiąt minut. Istnieje tu jedna – do tego bezpieczna – droga na skróty: ekspert kredytowy.

Finansowy slow food

W dobie transakcji mobilnych jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że załatwienie czegoś w banku zajmuje nie dłużej, niż zamówienie burgera na mieście. Niestety: kredyt hipoteczny to tradycyjny, finansowy slow food. Zanim uzyskamy środki na wymarzoną nieruchomość, czeka nas wieloetapowy proces. Chcesz znaleźć najlepszą ofertę? W Polsce kredyty hipoteczne oferuje kilkadziesiąt banków. Każdy z nich będzie brał pod uwagę nieco inne dane ubiegającego się o kredyt i potrzebował trochę czasu na zweryfikowanie naszej zdolności kredytowej.

Do tego już na etapie wnioskowania musimy być zdecydowani na określoną nieruchomość i posiadać stos dokumentów potwierdzających jej status prawny. Przygotowanie danych o naszych dochodach, podpisanie umowy przedwstępnej, wypełnienie formularza wraz z pełną dokumentacją i wreszcie powolna analiza wniosku przez bank. „Na piechotę” cały proces zajmuje minimum 3-4 tygodnie, a czasami nawet 2-3 miesiące. Nie masz chwili na spotkanie ze znajomymi po pracy? Na ten czas lepiej zapomnij, że ich kiedykolwiek miałeś.

Sprawdź swoją zdolność kredytową bez wychodzenia z domu >>>

Ekspert finansowy. Kto to taki?

Z braniem kredytu hipotecznego jest jak z księgowością w małej firmie: na robienie tego zupełnie samodzielnie decydują się najodważniejsi. Większość wybiera wsparcie eksperta, który “w cyferkach” siedzi od lat. Z tym że o ile usługa biura rachunkowego będzie nas nieco kosztować, usługi eksperta kredytowego są nieodpłatne. O tym, jak to możliwe napiszemy w kolejnym akapicie – teraz powiedzmy parę słów o tym, kim jest ów tajemniczy ekspert.

Jest to osoba, która podpisała umowę z instytucją finansową udzielającą kredytu – najlepiej z kilkoma bankami jednocześnie. Dzięki temu zna dokładnie ich oferty, wie, do kogo są skierowane i czego poszczególne banki oczekują od ubiegających się o kredyt. Zwykle, na podstawie swojego doświadczenia, będzie również wiedział jaka oferta będzie najkorzystniejsza dla konkretnego klienta.

Przecież nie ma nic za darmo

To pewnie pierwsza myśl, która się teraz nasuwa. Oczywiście: ekspert kredytowy jest wynagradzany przez bank po realizacji kredytu. Jego pensja nie jest jednak prowizją, którą zostaniemy dodatkowo obciążeni. Koszt kredytu jest dokładnie taki sam, niezależnie czy formalności załatwimy w banku czy w biurze pośrednika. Mimo to bankom opłaca się “dopłacanie” ekspertom, ponieważ dzięki temu mogą wydać mniej pieniędzy na reklamę i zatrudnianie własnych pracowników. Ekspert wykonuje formalności, które w innym przypadku spadłyby na pracownika banku. Jemu też przecież trzeba byłoby zapłacić, zapewnić miejsce pracy itd. Bank na współpracy w ekspertem zyskuje też klienta, który w innym przypadku mógłby do niego nigdy nie trafić.

A dodatkowo: klient obsłużony przez eksperta równa się dla banku z dobrze przygotowanym wnioskiem i zorientowanym w realiach kredytowych petentem. Dla nas zaś ekspert to żywy i namacalny przewodnik po świecie bezosobowych procedur – a przede wszystkim: czas, którego nie spędzimy na samotną walkę z ubieganiem się o kredyt.

Umów się na niezobowiązującą rozmowę z ekspertem bez wychodzenia z domu >>>

kredyt hipoteczny, ekspert finansowy, kredyt na dom, kredyt na mieszkanie, kredyt na działkę

Czego mogę oczekiwać od eksperta?

Warto pamiętać, że dobry ekspert kredytowy jest nie tylko “ludzką wyszukiwarką” dobrych ofert. Oczywiście, na podstawie swojej wiedzy przygotuje dla nas korzystny pakiet produktów, ale będzie wspierał nas również na innych etapach uzyskiwania kredytu hipotecznego. Pomoże nam w kompletowaniu dokumentów do wniosku, w przygotowaniu umowy przedwstępnej z właścicielem nieruchomości, a nawet w formie delikatnych negocjacji warunków umowy z bankiem.

Zaprawiony w boju ekspert zna wszystkie kredytowe “lifehacki” i zwróci nam uwagę na niuanse kredytu, które nie przyszłyby nam nawet do głowy. Gra przecież z nami do jednej bramki: nasz happy end w postaci własnego kąta równa się z jego wypłatą.

Skąd się bierze eksperta?

Lubimy chodzić utartymi ścieżkami: gdy chcemy podjąć ważną życiową decyzję, zwykle radzimy się bliskich i stosujemy rozwiązania wypróbowane przez nich. Kto nie kupował swojego pierwszego samochodu z tatą albo wujkiem? W wypadku kredytu hipotecznego jest podobnie: gdy już decydujemy się na określoną instytucję lub szukamy eksperta, zwykle sugerujemy się radami przyjaciół i rodziny, którzy są zadowoleni ze swojej pożyczki. Chwała im za to!

Nie każdy ma jednak tyle szczęścia, by móc polegać na bliskich zaprawionych w ubieganiu się o kredyt. Spłacanie hipoteki to zobowiązanie na – najczęściej – kilkadziesiąt lat. Przy tak ważnej decyzji trudno o lepsze rozwiązanie, niż szukanie wsparcia zaufanych i wiarygodnych instytucji. W Polsce liderem w zakresie pośrednictwa finansowego jest Expander. Na stronie internetowej Expandera znajdziesz nie tylko wsparcie eksperta kredytowego, ale całą masę przydatnych narzędzi, które ułatwią znalezienie nieruchomości czy też obliczenie zdolności kredytowej. To bajecznie proste.

kredyt hipoteczny, ekspert finansowy, kredyt na dom, kredyt na mieszkanie, kredyt na działkę

Partnerem wpisu jest marka Expander.Advertisement

 

Advertisement