NOWOŚCI W LECZENIU ZAKAŻENIA PĘCHERZA – CZY SĄ ALTERNATYWY DLA „STARYCH TERAPII”? - Blaber

NOWOŚCI W LECZENIU ZAKAŻENIA PĘCHERZA – CZY SĄ ALTERNATYWY DLA „STARYCH TERAPII”?

przez Aleksandra Kmieciak

Zapalenie pęcherza jest jedną z najczęściej dopadających nas infekcji dróg moczowych. Zmagają się z nią głównie kobiety, ale nie omija również dzieci i mężczyzn. Jego przyczyną są nawet w 90% bakterie Escherichia Coli [1] . Niestety bakterie te, szczególnie w Polsce wykazują wysoką antybiotykooporność. Mówi się, że nawet do 40% bakterii opornych jest na nitrofurantoninę.

Dostępnych terapii leczenia zakażeń układu moczowego jest sporo. Od tradycyjnych, znanych jeszcze przez nasze babcie, przez leki dostępne bez recepty (najbardziej obecnie popularna forma), aż po antybiotyki. Co ważne mamy preparaty, które leczą przyczynę, ale też pomagają nam przeciwdziałać nawrotom zakażeń.

Czym jest zapalenie pęcherza i jakie są jego objawy?

W 90% zapalenie pęcherza wywołują bakterie jelitowe Escherichia Coli[1] , które przedostając się do cewki moczowej, osadzają się w błonach śluzowych pęcherza i zaczynają namnażanie. Odczuwamy wtedy ból w podbrzuszu, świąd i pieczenie, trudności w oddawaniu moczu oraz bolesne parcie na pęcherz. Przy braku leczenia, może pojawić się także krew w moczu, a bakterie mogą przemieścić się dalej i dotrzeć aż do nerek.

Tak było kiedyś

Jeszcze do niedawna kobietom odczuwającym dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza, zalecano picie co najmniej 2l płynów dziennie (wody i naparów ziołowych o moczopędnych i antyseptycznych właściwościach), jedzenie zakwaszającej organizm, żurawiny oraz zażywanie witaminy C. Doradzano także chodzenie w ciepłej i oddychającej bieliźnie oraz dłuższe (trwające minimum 15 minut) ziołowe kąpiele – tzw. nasiadówki.

Te metody oczywiście mogą być pomocne, ale nie ma żadnych badań udowadniających ich skuteczność. Przy oczywistych objawach infekcji warto sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty – szczególnie te, które mają udowodnioną skuteczność kliniczną, przy jednoczesnym wysokim profilu bezpieczeństwa. Przykładem takiego preparatu jest  FEMANNOSE® N z substancją czynną D-mannozą.

To wystarczy dzisiaj

Jak wiadomo, w przypadku zapalenia pęcherza należy działać natychmiast – im prędzej infekcja zostanie wyleczona, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia powikłań lub rozwinięcia się stanu przewlekłego. Kuracja FEMANNOSE® N jest bezpieczna, jak domowe sposoby, a przy tym jej mechanizm działania przebadany został klinicznie i pomaga całkowicie uporać się z infekcją już w 3 dni[2].

Rozpuszczalny w wodzie proszek FEMANNOSE® N ma wegański skład i jest bezpieczny dla osób z nietolerancją glutenu, diabetyków oraz kobiet w ciąży[3]. Zawiera cukier prosty o nazwie D-mannoza, który występuje również naturalnie w ludzkim organizmie, dlatego jest przez niego bardzo dobrze przyswajalny. Należy stosować go przy pierwszych objawach infekcji, zanim wystąpią powikłania np. w postaci krwi w moczu. Jak działa D-mannoza?

Przewagą FEMANNOSE® N jest także to, iż jest to wyrób medyczny, który nie tylko wspomaga leczenie dolegliwości, ale także jej zapobiega. To ważny argument dla tych, którzy upierają się przy stosowaniu domowych metod zwalczania zakażenia. Nie wszystkie one mają tę moc. Nie każdą z nich można stosować profilaktycznie.

Częste infekcje dróg moczowych mogą doprowadzić do stanu przewlekłego, a nawet niebezpiecznego dla zdrowia zapalenia nerek. Dlatego jeżeli ma się tendencję do nawracającego zapalenia pęcherza, to warto stosować FEMANNOSE® N również profilaktycznie. Trzeba również pamiętać, że jeżeli pomimo podjęcia leczenia, infekcja utrzymuje się dłużej, niż 3 dni, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

1 Etiology and antibiotic susceptibility of bacterial pathogens responsible for community-acquired urinary tract infections in Poland E. Stefaniuk, U. Suchocka, K. Bosacka, W. Hryniewicz
2 85% kobiet potwierdza ustąpienie objawów po 2-3 dniach; You Gov Study, 2019, CH&DE, badanie dostępne na życzenie
3 po konsultacji z lekarzem