Psychologia bezpieczeństwa - Blaber

Psychologia bezpieczeństwa

przez Jakub Sztuba

Dlaczego jadąc na rowerze, nosimy kask? W jakim celu zapinamy pasy w samochodzie? Po co zamykamy drzwi w domu, bierzemy ze sobą parasol w bezchmurną pogodę albo robimy zapasy wody na gorące dni? Nasz mózg ma jedno, kluczowe zadanie – zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa. 

Bezpieczni czujemy się wtedy, gdy absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie do komfortowego życia. Wszelkie troski zostały już dawno odsunięte na bok, a my jesteśmy przygotowani na wszystko. Najprościej powiedzieć, że bezpiecznie jest w domu. Tam, gdzie znasz każdy kąt i otaczasz się znajomymi ludźmi. W praktyce bezpieczeństwo to wiele więcej. Malin Ekholm, wiceszef ośrodka bezpieczeństwa Volvo nazywa bezpieczeństwo uczuciem, stanem, umysłu. Jak więc zapewnić sobie takie uczucie bezpieczeństwa?

Bezpieczeństwo w rękach profesjonalistów

Często boimy się o swoje bezpieczeństwo, korzystając z usług lub produktów, na które nie mamy żadnego wpływu. Podważamy bezpieczeństwo podróży samolotem, powątpiewając w umiejętności pilotów. Nie dowierzamy lekarzowi, który przepisał takie, a nie inne leki. Wreszcie ze sceptycyzmem spoglądamy na liczne technologie, które mają wejść do naszego życia i uczynić je bezpieczniejszym.

Firmy takie jak Volvo twierdzą, że bezpieczeństwo zaczyna się od zrozumienia potrzeb człowieka. Dzięki podobnemu podejściu, oferowane przez nie technologie nie mają na celu uśpienia naszej czujności, ale realizują realną misję. Innowacje w zakresie bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach albo domach to propozycja profesjonalistów, którym można spokojnie powierzyć swoje życie. Samochód to dobra ilustracja innowacji w psychologii bezpieczeństwa.

W samochodach szwedzkiej marki Volvo za poczucie bezpieczeństwa odpowiada Volvo on Call. Za pomocą jednego przycisku samochód pozwala połączyć się z konsultantem marki, który pomoże w każdej sytuacji. Problemy z oponą? Załatwione. Komplikacje zdrowotne podczas podróży? Też da się zaradzić. Prawda, że brzmi uspokajająco? A to dopiero pierwszy ze sposobów na zapewnienie sobie komfortu psychicznego według psychologii bezpieczeństwa.

volvo, v60

Zaufaj technologii

Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu nikt nie ufał technologii na tyle, aby uczynić ją odpowiedzialną za nasze bezpieczeństwo. Ewoluowała ona jednak do tego stopnia, że o pomoc w razie potrzeby można poprosić już nie tylko człowieka, ale też właśnie maszynę.

W każdej z dziedzin naszego życia rozwinęło się mnóstwo pomocnych technologii. Posłużmy się znów przykładem motoryzacji, która zdejmuje w dzisiejszym świecie sporą część odpowiedzialności z kierowcy. Funkcjonalności takie, jak City Safety pozwalają poczuć się za kierownicą bezpieczniej nawet w trakcie ciężkich warunków atmosferycznych lub w przypadku zmęczenia. Samochód rozpoznaje obiekty przed i za sobą. Jeżeli kierowca nie zareaguje w porę zmniejszając prędkość lub hamując, samochód zrobi to za niego.

Podobne usprawnienia wpływające na nasze bezpieczeństwo można by wymieniać długo. Volvo ma w ofercie również układ Run-off road Mitigation, który pomaga utrzymać prawidłowy tor jazdy, a w razie potrzeby ingeruje w działania kierowcy, sprowadzając samochód na pobocze. Ufność do tego systemu dodaje pewności w prowadzeniu samochodu, a co za tym idzie, zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Uczmy się na (cudzych) błędach

Psychologia bezpieczeństwa przewiduje jeszcze inne „sztuczki” niż tylko zaufanie do technologii lub profesjonalistów. Bezpieczniej czujemy się wtedy, gdy nie mamy szans na popełnienie błędu. Błędów nie popełniamy z kolei wtedy, gdy analizujemy błędy już popełnione. Wbrew przekonaniom – warto uczyć się nie tylko na własnych.

Analiza tego, co już było, czy to pozytywnego, czy też przeciwnie, to sprawdzona metoda w podążaniu naprzód. W motoryzacyjnym świecie, w którym bezpieczeństwo jest podstawą, badania i analizy są nieodłącznym elementem w konstruowaniu nowych pojazdów. Volvo badania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa swoich klientów prowadzi od 1970 roku. Badacze czuwają nad popełnianymi przez kierowców błędami 24h na dobę, tak, żebyśmy my nie musieli.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie, jakie zapewnia Volvo swoim użytkownikom oraz poznaj inne inspirujące szczegóły dotyczące marki, klikając w ten link.

Bezpieczeństwo staje się w pędzącym świecie XXI wieku jednym z głównych priorytetów. To uczucie, o które nie będziemy musieli niedługo zabiegać. Zagwarantują je nam innowacyjne marki i profesjonaliści, którzy doskonale znają nie tylko na swoich specjalizacjach, ale również psychologii bezpieczeństwa.