Życie w przyszłości. Technologie, które już wkrótce zmienią sposób w jaki żyjemy - Blaber

Życie w przyszłości. Technologie, które już wkrótce zmienią sposób w jaki żyjemy

przez Jakub Sztuba

Puk puk, czy to przyszłość? Nie, ale możemy już przypuszczać, co zaserwują nam kolejne dekady. Rozrywka, transport i handel zmienią się nie do poznania. W technologicznym wyścigu wysuwają się przed szereg pionierzy nowych technologii, którzy mają niecny plan modyfikacji naszego życia. Jak będzie wyglądało?

Cywilizacja rozszerzonej rzeczywistości

Jak na razie, rozszerzona rzeczywistość nie pokazała się jeszcze nam, konsumentom, ze swojej najlepszej strony. Ci, którzy słyszeli o AR, traktują ją bardziej jako ciekawostkę. Trudno się dziwić, bo przecież ciężko spotkać ją w innym miejscu niż aplikacje na telefon czy konsolowe gry. Zastosowań dla rozszerzonej rzeczywistości jest w istocie znacznie więcej.

W przyszłości skorzystamy z niej prawdopodobnie przy zakupach. Szukając odpowiedniego dla siebie auta, wizytę w prawdziwym salonie poprzedzimy (albo wręcz zastąpimy) wizytą w wirtualnym salonie. Zakładając okulary AR klienci wejdą do wnętrza upatrzonych modeli, a wraz z rozwojem technologii być może będą też mogli poczuć wrażenia dotykowe. Dokonamy w ten sposób naszych przyszłych zakupów motoryzacyjnych, a może i nieruchomościowych. Być może w przyszłości wybierając wymarzony hotel na wakacje oferty biur podróży będzie się przeglądało z wykorzystaniem rozszerzonej, albo wirtualnej rzeczywistości?

Rozszerzona rzeczywistość okaże się w przyszłości nieoceniona również za kierownicą aut. Szwedzki producent samochodów, Volvo, testuje już rozwiązania zakładające prowadzenie pojazdu w okularach AR. Połączone z różnorakimi czujnikami i systemami bezpieczeństwa miałyby one zapewnić kierowcy lepszą widoczność, a także przewidywać i urzeczywistniać potencjalne niebezpieczeństwa. Nie traktujmy tego jeszcze jako nowego sposobu prowadzenia pojazdów w przyszłości, ale choćby jako procedurę testową idealną do szkoleń czy pracy nad rozwojem technologii.

 

 

Nowe oblicze handlu wysyłkowego

Można domyślić się, że przywołane już AR pomoże w zakupach online. To kolejny sektor, który przejdzie wielkie zmiany i nie będą one związane tylko z VR i AR. Zmieni się sposób, w jaki odbieramy zamawiane towary.

Wiele międzynarodowych przedsiębiorstw pracuje nad realizowaniem dostaw przez powietrzne statki bezzałogowe. Cały czas rozbudowywana jest też sieć stacjonarnych punktów odbioru przesyłek. Pojawiały się pomysły na wprowadzanie mobilnych paczkomatów, które w trakcie dnia lub tygodnia zmieniłyby swoją lokalizację w obrębie miasta lub dzielnicy. Pomysłów jest więcej.

Volvo we współpracy z Amazonem dąży do tego, aby dostawy były realizowane wprost do samochodów klientów. Technologia wykorzystuje lokalizatory umieszczone w pojazdach Volvo. Kurier chcąc dostarczyć przesyłkę wyszukuje pojazd na mapie, dociera do niego a następnie zdalnie otwiera bagażnik samochodu. Po umieszczeniu przesyłki samochód zostaje bezpiecznie zamknięty, a pakunek czeka już na swojego właściciela. To sposób dostawy, który funkcjonuje już w niektórych częściach USA, a niebawem dotrze do Europy.

Ekonomia współdzielenia

Życie w przyszłości może być zwyczajnie tańsze. Od kilku lat obserwujemy znaczny rozwój usług współdzielenia, które zakładają ekonomiczniejsze wykorzystanie dóbr materialnych i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Wynajem hulajnóg i rowerów to tylko przykłady, które są optymistyczną zapowiedzią przyszłości.

Nie bez znaczenia pozostają tu autonomiczne pojazdy, wokół których skupia się większość nadziei. Nad swoimi koncepcyjnymi modelami samochodów autonomicznych pracują już niemal wszystkie koncerny motoryzacyjne tego globu. Volvo pracuje nad koncepcyjnym 360c Concept, który będzie wieloosobowym samochodem elektrycznym. W założeniu jest autonomiczną taksówką, którą można łatwo zamówić lub wskazać jej drogę za pomocą internetu. Być może wraz z rozwojem takich pojazdów zniknie konieczność wyrabiania prawa jazdy, a ilość wypadków na drogach gwałtownie zmaleje.

Współdzielenie będzie odbywało się jeszcze na wiele sposobów. Szwedzki koncern motoryzacyjny proponuje samochody, które będzie można łatwo udostępnić zaufanym osobom – np. rodzeństwu albo znajomym. Pojazdy sterowane aplikacją będą zdalnie otwierane i zamykane, więc zniknie konieczność przekazywania kluczyków lub dodawania dostępu biometrycznego. Co ciekawe, taka możliwość już funkcjonuje w najnowszych samochodach Volvo.

Mówimy o wszystkich tych technologiach w kontekście nadchodzącej przyszłości. Faktem jest jednak, że wiele z nich już nas otacza, a w najbliższych latach dopiero zauważymy ich obecność. Wiele z nich z pewnością pokochamy, bo życie w przyszłości zapowiada się na łatwiejsze i prostsze.

Dowiedz się więcej o technologiach przyszłości i samochodach Volvo, klikając w ten link.