Rosja to kraj, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Tam nikomu nie przeszkadza, że do muzeów ze światowej sławy kolekcjami prowadzą chodniki pełne dziur, a w stolicy nie ma nocnej komunikacji. Istnieje jednak miasto zupełnie inne, niż większość rosyjskich miejscowości. Tym miastem jest Kazań.
Kazań to jedno z największych rosyjskich miast. Położone jest nad największą oraz najdłuższą rzeką Europy – Wołgą. Miasto pełni funkcję stolicy Tatarstanu, a niemal połowa jego mieszkańców to Tatarzy. Chociaż historia tych terenów była burzliwa, dzisiaj panuje tam spokój, a wyznawcy islamu i prawosławia znaleźli sposób na udaną koegzystencję. Co więcej, jest to chyba jedyne rosyjskie miasto, do którego nie pasuje często pojawiające się w internecie określenie, że „Rosja to stan umysłu”.

commons.wikimedia.org / fot.Юсипов Линар
Spis treści
Miasto, które potrafi
Nieoficjalnym mottem Kazania jest „Bez Buldırabız!”, co można przetłumaczyć jako „Potrafimy!” lub „Możemy!”. I jest to prawda. Podróżowanie po Rosji to niewątpliwie wspaniała przygoda, wymaga jednak od turysty zaakceptowania wielu absurdów. W Kazaniu wszystko jest doskonale zorganizowane. W wielu rosyjskich miastach znalezienie rozkładu autobusu lub trolejbusa graniczy z cudem, a jeśli już to się stanie, możecie liczyć na informację niezbyt klarowną i wyłącznie po rosyjsku. W Kazaniu na przystankach znajdziecie rozkłady nie tylko po rosyjsku, ale też po tatarsku oraz angielsku. Podobnie rzecz się ma z informacją turystyczną.

commons.wikimedia.org / fot.Alexei Prosvetov
Trzecia stolica Rosji
W 2009 Kazań wygrał spór z innym miastem, Niżnym Nowogrodem, o tytuł „trzeciej stolicy Rosji”. Miało to pomóc w promocji miasta, w oczywisty sposób stawiając je tuż obok Moskwy i Petersburga. Letnia Uniwersjada 2013, która odbywała się właśnie w Kazaniu, przyczyniła się do nadania miastu jeszcze jednego, tym razem już nieoficjalnego, tytułu: sportowej stolicy Rosji. Władze miasta zainwestowały ogromne środki w rozwój infrastruktury sportowej. Jeden z największych obiektów sportowych w Kazaniu to ukończona w 2013 roku Kazań Arena, gdzie w 2018 roku rozegra się część meczów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

commons.wikimedia.org / fot.Stanislavgubaydullin
Skąd się wzięła nazwa Kazań?
Etymologia nazwy nie jest do końca znana. Za najbardziej prawdopodobną teorię przyjmuje się, iż „Kazań” pochodzi od tatarskiego słowa „qazan” oznaczającego „kociołek”. Popularna legenda głosi, że pierwsi osadnicy na terenie dzisiejszego Kazania, Bułgarzy wołżańsko-kamscy, przez długi czas szukali miejsca, w którym mogliby zamieszkać. Poprosili więc o radę czarownika. Polecił on im, by osiedli tam, gdzie woda w kociołku będzie się gotować bez ognia. Takim miejscem okazał się Kazań.

fot. Alicja Borza
Kreml z białego piaskowca
Jeśli będziecie w Kazaniu, musicie odwiedzić tamtejszy Kreml. Miejsce to robi ogromne wrażenie, a to za sprawą pięknego połączenia białego piaskowca i błękitnych dachów świątyń. Znajduje się tam meczet Kul Szarif, jeden z największych meczetów na świecie. W podobnej biało-niebieskiej kolorystyce utrzymany jest także 16-wieczny Sobór Zwiastowania w Kazaniu. Najwyższy punkt Kremla to 55-metrowa wieża nazwana na cześć bohaterki miasta, tatarskiej władczyni o imieniu Söyembikä.

fot. Alicja Borza
Ulica poetów
Jeśli szukacie kawiarni lub restauracji w Kazaniu, powinniście skierować swoje kroki w stronę ulicy Baumana, zlokalizowanej w samym sercu miasta. Oprócz rzeczonych obiektów gastronomicznych, znajdziecie tam także liczne sklepy, ale również Aleję Tatarskich Gwiazd oraz Sobór Objawienia Pańskiego. Przy odrobinie szczęścia będziecie mieli okazję stać się świadkami ulicznych występów lokalnych artystów. Ulica zawdzięcza swoją nazwę Nikołajowi Baumanowi, który zapisał się na kartach historii jako rosyjski rewolucjonista.

commons.wikimedia.org / fot. Айрат Хайруллин
Świątynia Wszystkich Religii
Jak już wspomniałam, Kazań to miasto dwóch religii – prawosławia i islamu. Artysta i filantrop Ildar Khanov postanowił pójść o krok dalej. W 1992 roku zainicjował projekt Świątyni Wszystkich Religii. Niezwykła budowla posiada 16 kopuł, a każda z nich ma reprezentować inną religię. Świątynia łączy elementy architektoniczne charakterystyczne m. in. dla muzułmańskich meczetów, kościołów katolickich, prawosławnych cerkwi czy świątyni buddyjskich. Nie są odprawiane w niej żadne nabożeństwa, stanowi ona raczej centrum kulturowe oraz symbol jedności spuścizny duchowej ludzkości.

commons.wikimedia.org / fot.Maarten
Legenda o Zilancie
Od 1730 roku oficjalnym symbolem miasta jest Zilant – stworzenie przypominające hybrydę smoka i średniowiecznej wiwerny. Pomnik Zilanta znajduje się nieopodal Kremla. Potwór bywa niekiedy przedstawiany jako kreatura z dwoma głowami, z których jedna je wyłącznie trawę, zaś druga żywi się dziećmi oraz dziewicami. Według jednej z legend pewien odważny młodzieniec pokonał Zilanta, jednak nie zdołał go zabić. Stwór miał znaleźć schronienie w jeziorze Kaban, znajdującym się w Kazaniu. Jeśli niestraszne Wam mistyczne potwory, możecie wypożyczyć łódkę i popływać po jeziorze. Kto wie, może wypatrzycie gdzieś w jego otchłaniach Zilanta?
Byliście już kiedyś w Kazaniu? Podobało Wam się to miasto? Dzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!