Albinizm to zjawisko, które dotyka nie tylko ludzi. Zdarza się również w świecie zwierząt – o wiele rzadziej, ale jednak. Każde zwierzę dotknięte bielactwem (brakiem pigmentu w skórze) to niezwykłe wydarzenie w świecie przyrody. Zobaczcie kilka zdumiewających okazów, dotkniętych tą cechą!
Spis treści
1. Goryl
Słyszeliście o gorylu o imieniu Snowflake? To jedyny goryl albinos, na jakiego trafiono do tej pory! Przez wiele lat był on maskotką hiszpańskiego ZOO w Barcelonie – żył aż 40 lat! Czyli o całe 15 lat dłużej, niż goryle nizinne (do takich bowiem zaliczał się Snowflake) żyją w naturze. Biały goryl doczekał się aż szóstki potomków – żadne z nich nie było albinosem. Jak okazało się po jego śmierci, brak pigmentu w skórze był „winą” jego rodziców. Byli oni dla siebie wujkiem i siostrzenicą.

flipboard.com
2. Aligator
Aligatory są zwykle ciemnozielone. Takie ubarwienie ma im ułatwić kamuflowanie się w naturalnym dla nich, bagiennym środowisku. Jak się jednak okazuje, także pośród tego gatunku zdarzają się albinosy! Skóra tych białych gadów jest bardzo wrażliwa na promienie UV, dlatego ich opiekunowie dbają o to, aby nie wygrzewały się one na słońcu. Na całym świecie żyje zaledwie kilkanaście takich aligatorów – wszystkie z nich zamieszkują parki i ogrody zoologiczne. W środowisku naturalnym mogłyby sobie nie poradzić, ze względu na brak zdolności do naturalnego maskowania.

flipboard.com
3. Żółw
Oto kolejny przykład niezwykłego zwierzęcia, którego skóra nie posiada pigmentu. Przed Wami żółw albinos! Ten jegomość urodził się w rezerwacie biologicznym Abufari. Ci, którzy zobaczyli go jako pierwsi, musieli się nieźle zdziwić. Jest naprawdę uroczy! Prawda?

flipboard.com
4. Kangur
Na świecie istnieje także kilka kangurów albinosów! Jeden z nich urodził się nawet w gospodarstwie agroturystycznym w Smętowicach w powiecie polickim – miało to miejsce w 2011 roku. Kangury rodzące się bez pigmentu w skórze często giną zaraz po urodzeniu, ponieważ kangurzyce nie akceptują ich odmiennego wyglądu i zwyczajnie wyrzucają je z torby. Nasz polski albinos miał szczęście! Rodzice go zaakceptowali, opiekunowie się nim zaopiekowali, a mieszkańcy gminy, w której przyszedł na świat, nadali mu cudne imię – Wicek!

flickr.com
5. Osioł
Osłów albinosów na świecie jest zaskakująco dużo. Ich liczba obecnie wynosi około 90 osobników. Co ciekawe, niemal wszystkie okazy zamieszkują małą włoską wyspę Asinarii. Przypadek? Nie sądzimy!

flickr.com
6. Łoś
Trzeba mieć niezwykłe szczęście, żeby zobaczyć łosia albinosa – w naturze występują one bardzo rzadko. Ten na zdjęciu „złapany” został przez obiektyw jednego z mieszkańców południowo-zachodniej Finlandii. Łosie albinosy żyją też w Kanadzie, gdzie są obiektem czci rdzennych Indian zamieszkujących Amerykę Północną.

flickr.com
7. Paw
Oto jeden z piękniejszych zwierząt albinosów na świecie – rzadka odmiana pawia błękitnego! Przyznacie sami, że jego śnieżnobiałe upierzenie ma w sobie coś absolutnie magicznego… Poniższy okaz można podziwiać w Parku Beacon Hill, znajdującym się w kanadyjskim mieście Victoria. Cudo!

pinterest.com
8. Żaba
Jest to okaz platany szponiastej, która zamieszkuje japońskie zoo w Osace. To kolejny przykład zwierzęcia, które w środowisku naturalnym jest narażone na wzmożone ataki innych zwierząt. Chodzi oczywiście o fakt, że ze swoją jasną skórą, ciężko mu się zakamuflować.
Zobacz również: 7 zwierząt o niezwykłych umiejętnościach

flickr.com
Który z zaprezentowanych przez nas okazów zrobił na Tobie największe wrażenie?
(źródło: scribol.com, listverse.com)