Gry to nie tylko niewinna rozrywka – tak przynajmniej twierdzą władze państw, w których wpisuje się je na czarne listy. Powody są różne, niekiedy zaskakujące. W końcu co może być złego w Tomb Raiderze? Zobaczcie naszą listę i się przekonajcie!
Spis treści
1. Battlefield 4
Walka z wrogą armią, jeżdżenie czołgami i strzelanie gdzie popadnie – to przecież nic złego, prawda? Otóż nie do końca. Chinom nie spodobało się to, że zdyskredytowano ich naród, a do tego uznano grę za zagrożenie dla ich obrony narodowej.
Zobacz również: Gry naszego dzieciństwa – 7 tytułów, które już nie wrócą

tumblr.com
2. Wolfenstein (2009)
Sequel kultowej gry nie spodobał się Niemcom, głównie ze względu na nawiązania do nazizmu. Tytuł wprawdzie nie odniósł większego sukcesu, ale wpisanie go na czarną listę raczej nie miało na to wpływu.

youtube.com
3. God of War
Arabia Saudyjska nie zaakceptowała ani interaktywnych scen erotycznych, ani nagości, ale przede wszystkim – słowa God w tytule.

twitter.com
4. Rise of the Tomb Raider
Jedna z wielu gier, które zostały zbanowane przez władze Arabii Saudyjskiej. Tym razem ze względu na to, że gracz steruje w niej… kobietą. Pytanie, co z pozostałymi odsłonami tej serii?

flickr.com
5. Mass Effect
Najwyraźniej homoseksualne elementy gry, czyli interakcje kobiety i kosmitki nie przypadły do gustu komisji w Singapurze. Później prawdopodobnie uznali, że jednak nie jest to tak groźne, jak im się wydawało, bo ban zniesiono.

tumblr.com
6. Call of Duty 4: Modern Walfare
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich gra została zablokowana ze względu na przemoc wobec muzułmanów, która tam się pojawia. Później jednak zniesiono zakaz.

tumblr.com
7. Dragon Age: Origins i Dragon Age II
Zjednoczone Emiraty Arabskie zbanowały oba tytuły – tym razem zdenerwowała ich możliwość zawierania homoseksualnych związków i motywy erotyczne. Czyżby nigdy nie grali w Simsy?

flickr.com
8. RapeLay
Gra została zbanowana w Argentynie, Indonezji, Nowej Zelandii, a w USA otrzymała oznaczenie AO (może być sprzedawana online, ale większość detalistów nie ma jej na stanie). I choć w przypadku innych gier blokady wynikają zwykle z pewnych różnic poglądowych, to jeśli chodzi o RapeLay, sprawa jest dość oczywista – rozgrywka opiera się bowiem na śledzeniu i późniejszym zgwałceniu kobiety oraz jej dwóch córek. Nie brzmi to ani ciekawie, ani fajnie, więc ban popieramy.

4chan.com
9. Carmageddon
Ot, wyścigówka – powiecie. Czasem rozjedzie się jakiegoś przechodnia, nic groźnego. Nie wszyscy jednak tak to postrzegają – a konkretnie mam tu na myśli Brazylię, Wielką Brytanię i Niemcy. W ostatnich dwóch państwach grę dopuszczono do sprzedaży, ale w wersji zmieniającej przechodniów w zombie i roboty – było to bowiem lepiej postrzegane przez komisje określające kategorię wiekowe.

tumblr.com
10. Grand Theft Auto (pojedynczo lub całe serie)
Brazylia, Arabia Saudyjska, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Tajlandia – to lista krajów, które zbanowały GTA. Głównie ze względu na przemoc oraz erotykę. W Tajlandii sprawa miała się nieco inaczej – zakaz sprzedawania gry wprowadzono po incydencie w 2008 roku, kiedy to zapalony gracz GTA zaatakował i zabił kierowcę taksówki.

flickr.com
11. Postal i Postal 2
Co ciekawe, ta pełna przemocy, rasizmu, homofobii i okrucieństwa wobec zwierząt gra została zakazana tylko w Brazylii i Nowej Zelandii. Jako jeden z powodów władze podają… oddawanie moczu przez głównego bohatera. Za posiadanie swojego egzemplarza Postala można zapłacić karę 1400 dolarów!

tumblr.com
12. Wiedźmin 3: Dziki Gon
Nasza narodowa duma dostała bana w Arabii Saudyjskiej. Dlaczego? Powód jest prosty – ze względu na erotyczne elementy zawarte w grze. Oj tam oj tam.
Zobacz również: Terminologia graczy – co oni gadają? Część I – rodzaje gier

pinterest.com
13. Manhunt i Manhunt 2
Zdecydowany „zwycięzca” naszego zestawienia. Nie można w niego grać w Niemczech, Republice Irlandii, Kuwejcie, Malezji, Nowej Zelandii, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii (w UK tylko Manhunt 2). Przemoc, strach i poczucie zaszczucia, jakie towarzyszy graczowi od początku do końca, mogą być bardzo trudne do zniesienia dla niezbyt odpornego psychicznie człowieka, stąd decyzje władz tych państw nie zaskakują.

tumblr.com
(źródło: geek.com, gamesradar.com)