Firmy korzystające z technologii finansowych robią duży wyłom na światowych rynkach. Ekonomiści przyznają, że nie spodziewali się, że tak szybko nadejdzie czas, w którym FinTech rzuca wyzwanie bankom.
Według badania światowych banków przeprowadzonych przez Capgemini, w którym zbadano 16 tysięcy klientów banków w 32 krajach, klienci banków są coraz mniej zadowoleni ze świadczonych im usług. Wszystko przez wchodzące na rynek pokolenie Y, czyli obecnych dwudziestolatków, którzy zupełnie inaczej postrzegają swoje finanse.
Zobacz również: Co to jest FinTech i jakie ma znaczenie dla przedsiębiorców?
Spis treści
FinTech rzuca wyzwanie bankom
20-latkowie to pokolenie otwarte na innowacje. Nie boją się korzystać z rozwiązań proponowanych przez start up-y. Zdają sobie sprawę, że żyjemy w czasach, gdy wiele z oferowanych produktów pozwala nam nie tyle oszczędzać, co pomnażać swój kapitał, a banki w niedalekiej przyszłości odejdą do lamusa. Pokolenie Y woli zatem korzystać z platform inwestycyjnych podobnych do Funding Circle lub Syngrapha.
„Rok temu, kiedy rozmawiałem z szefami banków, największym zagrożeniem o jakim wspominali był FinTech” – mówi Bill Sullivan, prezes światowej wywiadowni ekonomicznej Capgemini – „Nie oczekiwali jednak, że zagrożenie to nadejdzie szybciej niż za trzy lata. Prędkość zmian jest niewiarygodna. Choć FinTech nie zdążył jeszcze przejąć znacznych udziałów w rynku, to wyraźnie wypełnia luki, których banki nie potrafiły zapełnić przez dekady.”
Zobacz również: Kolejne firmy dołączają do nowej polskiej giełdy
Nowe pokolenie klientów
Według badań Capgemini jedynie 16% klientów lubi swój bank na tyle, by skorzystać z oferowanych przez niego dodatkowych usług. W Ameryce Północnej 47,7 % pokolenia Y pozytywnie określa swoje korzystanie z banków, podczas gdy u pokolenia X liczba ta wynosiła 62.5 %, a u jeszcze starszych pokoleń było to 75,7 %. Pokazuje to, że banki wyraźnie nie potrafią odpowiedzieć na potrzeby nowego pokolenia klientów.
W dodatku sztuczna inteligencja, która zaczyna być stosowana przez FinTech jest coraz lepsza wraz z rozwojem komputerów, dzięki czemu możliwe stają się tworzenie niezwykle skomplikowanych systemów analizy i symulacji, które przeszukują miliardy danych w poszukiwaniu wzorów, które mogą sprawdzić się w przyszłości.
(źródło: forbes.com, ft.com)