Już wiesz, że chcesz mieć w domu kota. Wyobrażasz sobie te wieczory, kiedy będzie leżał na Twoich kolanach i mruczał… ale czy na pewno? Przeczytaj, co warto wiedzieć, zanim przygarniesz zwierzaka.
Spis treści
1. Kot to milusia przytulanka
Mit.
Po pierwsze: kot to nie tylko przyjemność, lecz także obowiązki. Musisz zapewnić mu spokojne miejsce do spania, regularnie karmić, napełniać miskę z wodą i sprzątać po nim kuwetę. Odwiedzać z nim weterynarza. Potrzebuje też codziennej zabawy z Tobą. Czy masz na to czas? Co z nim zrobisz, gdy wyjedziesz na kilka dni?
Po drugie: owszem, kot może być uroczym i bardzo przytulaśnym zwierzakiem… ale nie musi. I na pewno nie od samego początku. Wiesz, co może zrobić kociak, gdy po przyjeździe do domu wyciągniesz go z transportera? Śmignąć pod łóżko lub za szafę i nie wyjść stamtąd przez co najmniej 2 dni. Nawet na jedzenie. Jeśli się wychyli, to tylko wtedy, gdy Ty wyjdziesz z pokoju.
I trzecia kwestia: każdy kot ma swój charakter. To dlatego jedne z nich uwielbiają siedzieć na kolanach i mruczeć, a inne wolą poleżeć sobie na szafie i patrzeć na Ciebie z miłością.
2. Kot będzie z Tobą uroczo spał od pierwszych dni
Mit.
Koty mają nieco inny zegar biologiczny niż człowiek. Zazwyczaj w dzień śpią, w nocy polują, a potem nad ranem znowu kładą się spać. Jak to się ma do Twojego snu? Tak, że gdzieś w środku nocy kot zacznie przebiegać po Tobie, znosić zabawki na łóżko, zrzucać przedmioty ze stołu i atakować Twoje stopy… Na pocieszenie dodam, że zazwyczaj po pewnym czasie zwierzak przyzwyczaja się do Twojego trybu życia i zaczyna spać wtedy, kiedy i Ty. Albo przynajmniej nieco subtelniej polować.
3. Jeśli do tej pory nie miałeś uczulenia, to teraz też nie będziesz mieć
Mit.
Zanim zdecydujesz się na zwierzaka, zbadaj się, czy aby na pewno nie masz alergii na sierść. Można dorobić się jej nawet po wielu latach posiadania zwierząt. I piszę o tym, ponieważ jakiś czas temu trafiłam na Facebooku na posta dziewczyny, która adoptowała kota i musiała go jak najszybciej oddać, bo dostała silnej alergii i duszności. Nawet nie chcę wiedzieć, co czuje taki człowiek i co czuje kociak, który dopiero co zyskał dom, i zaraz go stracił.
4. Kot nie powinien być trzymany tylko w domu
Mit.
Jest się odpowiedzialnym za swojego kota. Jeśli decydujesz, że chcesz go wypuszczać, pamiętaj, że czyha na niego wiele zagrożeń, których można uniknąć, trzymając go w domu lub wyprowadzając na spacery na szelkach. W innym razie Twój zwierzak może wpaść pod samochód, zostać uderzony (niestety, nie każdy lubi koty) lub pogoniony przez psa. Często też koty, które spacerują np. pod sklepem, są wyłapywane przez aktywistów, którym się wydaje, że zwierzę jest bezdomne. W ten sposób pośrednio fundujesz zwierzakowi traumę wizyty w schronisku.
Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz. Jeśli w blokach, przy ruchliwej ulicy lub parkingu – nie wypuszczałabym go. To po prostu zbyt duże ryzyko. Na wsi? Być może, ale znowu zastanów się, czy mieszkasz przy ruchliwej drodze czy w spokojnej okolicy.
Jeśli jednak upierasz się, by kot wychodził, zaczipuj go u weterynarza i zaopatrz w obrożę z adresówką. Pamiętaj też o kastracji – również u samców jest bardzo ważna. Dzięki temu nie tylko nikt nie wróci do Ciebie po alimenty, ale i nie będzie sobie urządzał dalekich niebezpiecznych wędrówek czy walczył z innymi kotami o partnerki.
5. Niewychodzącego kota nie trzeba kastrować
Mit.
Trzeba. Z wielu powodów, nie tylko ze względu na możliwość ewentualnej ciąży. Samica w czasie rui wariuje, szczególnie jeśli nie może liczyć na „spełnienie”. Dzięki sterylizacji oszczędzasz jej tych nieprzyjemnych przeżyć. Unikasz też ewentualnej ucieczki – o którą łatwo, gdy kotka koniecznie chce znaleźć samca. Kocur natomiast po kastracji staje się mniej agresywny i spokojniejszy w nocy. Przestaje także znaczyć teren moczem.
6. Kot to doskonałe zwierzę do bloków
Prawda.
Pies też – ale kot będzie lepszym wyborem, jeśli masz mało miejsca i nie wyobrażasz sobie wychodzenia na spacery niezależnie od pogody, przed pracą, po pracy i wieczorem tuż przed snem. Owszem, z nim też możesz wychodzić, jeśli go do tego przyzwyczaisz, ale nie jest to też konieczne. Kot może być całkowicie domowym zwierzęciem, pod warunkiem, że każdego dnia poświęcisz mu trochę czasu na zabawę.
7. Kot to wspaniały towarzysz leniwych ludzi
Prawda.
Zdecydowanie prawda. Kot to zwierzę, które przesypia nawet 16 godzin w ciągu dnia. Ty pracujesz, robisz obiad, czytasz – a kot śpi obok. Jednak, że do tego etapu dochodzi się z czasem, gdy kot przyzwyczaja się do Twojego trybu życia i z wiekiem uspokaja. Wcześniej może być nieco szalony i niemal „chodzić po ścianach”. Dobrze jest wykorzystać tę jego naturalną energię i bawić się z nim wtedy jak najwięcej. Na początku może nie być łatwo. Później będzie już pięknie.
Przemyśl to wszystko, zanim zdecydujesz się na kota. Czy właśnie tak to sobie wyobrażasz?