Konkurs na Najlepsze zdjęcia środowiska naturalnego został rozstrzygnięty. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ prace były na bardzo wysokim poziomie. W tym roku zdjęcia ukazują głównie zmiany klimatyczne, które zachodzą na całym świecie.
Tegorocznym zwycięzcą został Saeed Mohammadzadeh – fotograf irańskiego pochodzenia, który do konkursu zgłosił swoją pracę „Końcowy Spływ” – możecie ją podziwiać poniżej.
Każda z tych prac to osobna historia zmian środowiskowych, które powstają na naszych oczach, a których bardzo często nie dostrzegamy. Zdjęcia poza tym, że zachwycają kunsztem estetycznym, są pewnego rodzaju ostrzeżeniem i przypomnieniem, że jako ludzkość zmierzamy w niekoniecznie dobrym kierunku.
Spójrzcie i sami oceńcie prace, które wzięły udział w tegorocznym konkursie.
Spis treści
“Susza”, Chinmon Biswas
Autor jest zwycięzcą kategorii Zmieniający się Klimat. Zdjęcie zostało wykonane w Indiach i przedstawia problem suszy, który tak naprawdę nęka wiele krajów. Na fotografii znajduje się małe dziecko siedzące na wysuszonej, popękanej ziemi. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że tak prozaiczna i ogólnodostępna rzecz jak woda stanowić może ogromny deficyt w innych krajach.
“Życie podnosi się”, Younes Khani Someeh Soflaei
Zdjęcie przedstawia obraz po trzęsieniu Ziemi w Iranie, które miało miejsce w zeszłym i pochłonęło 600 istnień. Na głównym planie fotografii widzimy kobietą z córką stojące obok tego co pozostało z ich dobytku, które doszczętnie zostało zniszczone przez żywioł. Praca została wyróżniona w kategorii Odbudowa Środowiska.
“Bulrush”, Ümmü Kandilcioğlu
Zdjęcie jest portretem mężczyzny pochodzenia tureckiego, który w tradycyjny sposób wyplata maty z ususzonych łodyg trzciny. Praca zwyciężyła w kategorii Zrównoważony Rozwój w Praktyce.
“Radość w deszczowy dzień”, Fardin Oyan
Zdjęcie utrzymane jest w klimacie kontrastu. Na pierwszym planie widzimy radośnie skaczące dzieci w deszczowym kałużach, a w tle dostrzegamy pozostałości klęski żywiołowej, która nawiedziła Bangladesz. Czy można przyzwyczaić się do tragedii, która tak często spotka do miejsce? Autor fotografii został zwycięzcą w kategorii Młody Fotograf Środowiska.
“Dryfując na zaśmieconej rzece”, Tapan Karmaker
Ta fotografia również pochodzi z Bangladeszu. Widzimy na niej sprzedawcę arbuzów, który odpoczywa na łodzi, dryfując na rzece pełnej śmieci. To chyba najbardziej przerażający obraz tego konkursu. Fotografia zajęła pierwsze miejsce w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku.
“Boulmigou – Raj Straconych Serc”, Antonio Aragón Renuncio
Burkina Faso to miejsce zmagające się z największymi problemami ekologicznymi – jednym z nich jest zanieczyszczenie powietrze wynikające z nieustannego palenia starych opon. W konsekwencji oprócz zanieczyszczonego środowiska, rozwinął problem ze zdrowiem mieszkańców. Fotografia próbuje zwrócić uwagę na ten problem ukazując dzieci bawiące się w stosie starych opon. Praca została wyróżniona w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku.
“Nie w moim lesie”, Calvin Ke
Malezyjska wyspa Borneo do tej pory słynęła z nieskazitelnego środowiska. Niestety i tam wszystko uległo dramatycznej zmianie na gorsze. Zdjęcie przedstawia małpę siedzącą na gałęzi i przytulającą plastikową butelkę. Czy do tego zmierzamy jako ludzkość? Praca została wyróżniona w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku.
“Miejskie życie w Singapurze”, Thigh Wanna
Singapur, nazywany Azjatyckim Tygrysem to miejsce z dużym problemem zanieczyszczonego powietrza. Zdjęcie przedstawia typowy blok, ogromny kilkupiętrowy – w końcu Singapur słynie z dużego zaludnienia. Praca również została wyróżniona w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku.
“Ocal żółwia”, Jing Li
Autor chciał ukazać tragedię jaka spotyka mieszkańców oceanu – to właśnie tam najwięcej ląduje śmieci niosąc ogromne zagrożenie wielu gatunkom zwierząt żyjących w głębinach. Na zdjęciu dostrzegamy nurka próbującego wyplątać z plastikowej sieci ogromnego żółwia. Fotografia została wyróżniona w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku.
Które zdjęcie zrobiło na Was największe wrażenie?