Opinie na temat spożywania węglowodanów są mocno podzielone. Wiele osób podkreśla ich negatywny wpływ na naszą sylwetkę, ale są i tacy, którzy skupiają się na ich pozytywnym oddziaływaniu. Na czym opierają swoje tezy? Oto kilka powodów!
Spis treści
Poprawiają humor
Jak wykazały badania, osoby znacznie ograniczające ilość węglowodanów w diecie, łatwiej wpadają w złość i stany depresyjne niż ci, którzy jedzą ich dużo, przy jednoczesnym zmniejszeniu spożywania tłuszczu.
Przyczyniają się do spadku wagi
Brytyjscy naukowcy badali przez 2 lata nawyki żywieniowe grupy kobiet w średnim wieku i odkryli, że te, które przyswajały więcej węglowodanów, szybciej gubiły wagę. Inne panie, zmniejszające ich ilość, tyły. Wynika to m.in. z faktu, że złożone węglowodany zawierają błonnik, który działa zbawiennie na przemianę materii.
Zmniejszają ilość tłuszczu
Wybieranie pełnoziarnistych produktów przyczynia się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej w ciele. Badania udowodniły, że dorośli jedzący codziennie 3 porcje takich węglowodanów tracili o 2,4% więcej tłuszczu niż ci, którzy spożywali 1/4 porcji.
Dobrze działają na serce
Zwiększenie przyswajania rozpuszczalnego błonnika (np. w postaci owsianki czy fasoli) o 5-10 gram dziennie może przyczynić się do pięcioprocentowego spadku tzw. „złego” cholesterolu. Również jedzenie produktów pełnoziarnistych daje podobne rezultaty, i jednocześnie zwiększa „dobry” cholesterol.
Poprawiają pamięć
Badacze z Tufts University sprawdzili, jaki wpływ na pamięć mają węglowodany. Kobiety stosujące się do diety niskowęglowodanowej gorzej radziły sobie w testach pamięci wzrokowej i roboczej niż te, które ograniczały wyłącznie kalorie, spożywając przy tym wszystkie produkty.
Mogą przyspieszyć efekty ćwiczeń
Zjedzenie owsianki czy innych węglowodanów wolno uwalniających się na 3 godziny przed treningiem umożliwi spalenie większej ilości tłuszczu. Wynika to z faktu, że nie powodują wzrostu poziomu cukru we krwi, w przeciwieństwie do prostych węglowodanów, np. białego chleba.
Zobacz również: Dlaczego mężczyźni chudną szybciej od kobiet?
Należy pamiętać, że powyższe punkty dotyczą węglowodanów złożonych – pełnoziarnistego chleba, makaronu czy ryżu. Słodycze i białe pieczywo mogą powodować skutki wręcz odwrotne – warto na nie uważać!
(źródło: eatingwell.com, greatist.com)