W czasie, gdy na ekrany kinowe wchodzą coraz to nowsze filmy, poruszające tematykę sztucznej inteligencji i najnowszych technologii, często zapominamy o najciekawszym mechanizmie z jakim spotykamy się na co dzień. Z naszym ciałem!
Co takiego powinno nas w nim fascynować?
Spis treści
Oczy jak aparat
Chociaż porównywanie narządu wzroku do aparatu może być nieco niestosowne, to gdybyśmy się jednak pokusili o takie zestawienie odkrylibyśmy, że ludzkie oko posiada aż 126 megapikseli! Natomiast gdybyśmy mieli możliwość nagrywania filmów oczami, zająłby on nieco ponad 21 GB. Dla porównania – jedna sekunda filmu na Iphone ma tylko 375 MB.
Pamięć
Skoro już przy pamięci jesteśmy – ludzki mózg posiada około 100 miliardów neuronów, które z kolei tworzą tysiące synaps, mających za zadanie przechowywać dane. Jeśli to wszystko się pomnoży, okazuje się, że mózg ma 100 terabajtów informacji! A mimo wszystko wciąż zapominamy o terminie wizyty u dentysty…
Mózg
Mitem jest, że człowiek wykorzystuje jedynie 10% swojego mózgu. Jakkolwiek to nie zabrzmi, wykorzystujemy dokładnie tyle zasobów mózgu, ile w danej chwili potrzebujemy. To trochę tak, jak z radiem – słuchamy jednej stacji, którą wybraliśmy, choć do wyboru mamy ich setki.
Ponadto w mózgu zachodzi ponad 100 000 różnych reakcji chemicznych na sekundę! A to oznacza, że ich prędkość może dochodzić do nawet 430 km/h. To tyle samo co pociąg w Szanghaju!
Niezwykłe moce
Porównując ludzkie ciało do maszyny albo komputera, musimy zauważyć, że ma ono jedną, bardzo poważną zaletę, w którą żaden, nawet najbardziej zaawansowany technologicznie komputer, nie został do tej pory wyposażony. Ludzki organizm i mózg mają zdolność regeneracji. Mogą działać nawet wtedy, kiedy są uszkodzone. W skrócie – nawet jeśli coś nam dolega, to nadal możemy funkcjonować.
Co z tymi danymi?
Dane genetyczne człowieka zajmują 1,5 GB pamięci. Mniej więcej tyle samo co system operacyjny iOS10. Może to nie dużo, ale ludzki organizm ma 60 danych zetabajtowych. Okazuje się, że do 2020 roku przechowywanie wszystkich informacji ludzkości zajmie 40 zetabajtów. W głowie może się zakręcić od tych liczb!
Co Wy na to? Znacie jeszcze inne ciekawe fakty, które skrywa przed nami ludzkie ciało? Podzielcie się!