Zanim poznamy zwycięzcę Mistrzostw Europy we Francji warto przypomnieć historię pozostałych turniejów. Która reprezentacja sięgała po tytuł najczęściej? Czyje bramki zapisały się na kartach historii futbolu? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź właśnie tutaj!
Spis treści
Fakt 1.
Turniej nazywany był wtedy Pucharem Narodów Europy.
Fakt 2.
Kwalifikacje do imprezy odbywały się zupełnie innym systemem niż teraz. Poszczególne federacje piłkarskie składały wnioski do UEFA o przyjęcie do eliminacji. Z pośród 17 drużyn do turnieju finałowego awansowały tylko cztery reprezentacje!
- bbc.co.uk
Fakt 3.
Po rozegranych w systemie pucharowym eliminacjach, w ścisłym finale znalazły się: Czechosłowacja, Francja, Jugosławia i ZSRR.
Fakt 4.
Turniej rozpoczął się 6 lipca, a w pierwszym spotkaniu na Parc des Princes zagrała drużyna gospodarzy przeciwko Jugosławii. Był to jeden z najbardziej emocjonujących meczów całej imprezy. Spotkanie zakończyło się wygraną ekipy z Bałkanów, a bohaterem półfinału został Drazan Jerković. Chorwat w ostatnich minutach strzelił dwie bramki, tym samym ustalając wynik meczu na 5-4.
Fakt 5.
Warto podkreślić, że na listę strzelców wpisał się piłkarz polskiego pochodzenia – Maryan Wisniewski, który reprezentował barwy „Trójkolorowych”.
Fakt 6.
W drugim półfinale reprezentacja ZSRR w doskonałym stylu pokonała Czechosłowację 3:0. Pierwsze skrzypce grał radziecki snajper Walentin Iwanow, który dwukrotnie pokonał bramkarza rywali.

Walentin Iwanow – uefa.com
Fakt 7.
W meczu o trzecie miejsce na Stade Velodrome zasiadło zaledwie dziesięć tysięcy kibiców. Fani „Trójkolorowych” nie otrząsnęli się po przegranej w półfinale, ale mieli nadzieję, że ich drużyna zdobędzie przynajmniej brąz na otarcie łez. Gospodarze ulegli jednak Czechosłowacji 2-0 i tym samym pożegnali się z mistrzostwami bez medalu.
Fakt 8.
Pierwszy w historii finał Pucharu Narodów Europy zakończył się zwycięstwem ZSRR. Mecz był bardzo wyrównany. Po 90. minutach było 1:1, więc sędzia zarządził dogrywkę. Piłkarze Jugosławii nie wytrzymali tępa gry i w 113. minucie spotkania doskonałe dośrodkowanie z lewej strony otrzymał rosyjski snajper Wiktor Poniedielnik.
Fakt 9.
Związek Radziecki jako pierwsza reprezentacja w historii wzniosła puchar Henriego Delaunaya.
Poniżej link do archiwalnego skrótu tego spotkania.
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=I426i9LcbIY[/embedyt]
Te pierwsze Mistrzostwa Europy pamiętają tylko nieliczni. A Ty, który turniej zapamiętałeś najbardziej?