Wynik środowego referendum w Holandii, w którym odrzucono umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina, pozostaje bez wpływu na prowizoryczne stosowanie tej umowy – oświadczyła w czwartek Komisja Europejska. Według KE analiza skutków głosowania to zadanie rządu Holandii.
Rzecznik KE Margaritis Schinas przyznał, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker jest „zasmucony” wynikiem holenderskiego referendum. Jak poinformował, już wieczorem w środę oraz w czwartek Juncker rozmawiał z premierem Holandii Markiem Rutte, a także z szefem PE Martinem Schulzem.
Komisja Europejska przyjmuje do wiadomości wynik wczorajszego referendum w Holandii w sprawie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Zgodnie z holenderskim prawem referendum ma charakter konsultacyjny, a procedury ratyfikacyjne są sprawą należącą do narodowych kompetencji” – powiedział rzecznik.
„Zadaniem rządu Holandii jest przeanalizowanie wyniku referendum i ustalenie dalszych działań” – dodał.
„Umowa UE-Ukraina została podpisana oraz ratyfikowana przez 27 państw członkowskich, a także Parlament Europejski. Zgodnie z decyzją Rady UE umowa jest już stosowana prowizorycznie. Referendum na to nie wpływa” – dodał Schinas.
Prowizoryczne stosowanie umowy oznacza, że większość jej zapisów, w tym najważniejsza cześć dotycząca wolnego handlu, de facto weszła w życie bez czekania na zakończenie procesu ratyfikacji porozumienia.
„Komisja pozostanie mocno zaangażowana w rozwijanie relacji z Ukrainą” – powiedział rzecznik. Jak dodał, obecnie jest za wcześnie, by spekulować na temat jakichkolwiek konsekwencji referendum.
Według Schinasa Komisja nie zamierza wycofywać się z planów zaproponowania jeszcze w kwietniu zniesienia wiz dla Ukraińców.
Ogłoszone w nocy ze środy na czwartek wstępne wyniki referendum wskazują, że przeciwko umowie z Ukrainą głosowało 61 proc. uczestników referendum w Holandii, a poparło ją 38 proc. Referendum jest ważne, bo frekwencja przekroczyła 30 proc. Premier Holandii Mark Rutte powiedział w środę, że jego rząd może ponownie rozważyć kwestie związane z ratyfikowaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.(PAP)