Uroczystość na dziedzińcu Belwederu to jeden z punktów obchodów święta Wojska Polskiego w rocznicę bitwy warszawskiej 1920 r.
Gen. Sikora stanowisko I zastępcy szefa SGWP objął na początku lipca. Gen. Surawski inspektorem Wojsk Lądowych jest od początku marca.
Prócz nich prezydent awansował trzech oficerów do stopnia generała dywizji. Są to dowódcy 12. i 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Rajmund Andrzejczak i gen. bryg. Marek Sokołowski oraz dowódca Połączonego Centrum Działań Bojowych NATO w Stavanger w Norwegii gen. bryg. Andrzej Reudowicz.
Pierwszą „gwiazdkę” generalską, czyli awans do stopnia generała brygady otrzymali: dowódca Garnizonu Warszawa płk Robert Głąb, szef zarządu wojsk aeromobilnych i zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych płk Wojciech Marchwica oraz szef Służby Zdrowia WP płk Stanisław Żmuda.
Wszyscy generałowie otrzymali od szefa MON Antoniego Macierewicza buzdygany.
Na tej samej uroczystości prezydent Duda wręczył medale i odznaczenia państwowe oraz pożegnał generałów kończących zawodową służbę wojskową.
Od poniedziałku w liczącym ok. 100 tys. żołnierzy Wojsku Polskim jest 70 generałów. Stanowisk, na których oficerowie mają etaty generalskie jest ok. 120. Jak powiedział PAP w niedzielę szef BBN Paweł Soloch, prezydent Duda przy obecnych nominacjach przede wszystkim zabiegał o zachowanie tożsamości stopni ze stanowiskiem. Według Solocha wręczone w poniedziałek awanse są dopiero pierwszym ruchem i „należy je widzieć w kontekście procesu, który będzie przeprowadzony w najbliższych miesiącach”. Jego zdaniem problem tożsamości stopnia ze stanowiskiem będzie rozwiązywany w ramach zapowiadanych przez obecny rząd zmian w systemie dowodzenia siłami zbrojnym. (PAP)
ral/ mow/