W Parlamencie Europejskim trwają negocjacje grup politycznych nad projektem rezolucji o sytuacji w Polsce, który zostanie poddany pod głosowanie w środę. Jak informują źródła w PE, termin złożenia wspólnego projektu wyznaczono na wtorek, na godzinę 13.
„Trwają starania o wypracowanie wspólnego projektu rezolucji, który będzie poparty przez większość grup politycznych w PE” – poinformowało źródło w europarlamencie. „Na razie krążą różne szkice dokumentu, ale żaden z nich nie jest i nie będzie ostateczny” – dodał rozmówca.
Wcześniej w czwartek ważny polityk frakcji Europejskiej Partii Ludowej (do której należą europosłowie PO i PSL) zapowiedział, że wstępne uzgodnienia z innymi grupami zakładają, iż rezolucja będzie zawężona tylko do sprawy respektowania opinii Komisji Weneckiej na temat nowelizacji polskiej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
Jak tłumaczył, zwyciężyła zasada, by rezolucja była szeroko popierana w PE, kosztem tego, by obejmowała więcej spraw niż tylko kwestie Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej sugerowano, że może też dotyczyć mediów publicznych czy zmian w służbie cywilnej.
Parlament Europejski ma w rezolucji przede wszystkim zaapelować do polskiego rządu o respektowanie opinii Komisji Weneckiej, ale także wezwać Komisję Europejską do działań, tak by zażegnać kryzys konstytucyjny w Polsce. KE już od stycznia prowadzi tzw. procedurę ochrony praworządności wobec naszego kraju, ale na razie wstrzymała się z wydaniem „uzasadnionej opinii”, która jest de facto upomnieniem państwa członkowskiego UE.
Komisja Wenecka przyjęła stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego 11 marca. Jak podała, konkluzją jej opinii jest to, że „osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że „zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie, podjęły niekonstytucyjne działania”.
W środę wiceszef KE Frans Timmermans po tym, gdy zdał relacje z wizyty w naszym kraju, mówił, że wyjście z kryzysu jest pilną sprawą, a podstawą do dialogu powinno być publikowanie i wdrażanie decyzji Trybunału Konstytucyjnego. (PAP)