Lockdown a zarządzanie firmą. Jak skutecznie zorganizować pracę zespołu w nowej rzeczywistości? - Blaber

Lockdown a zarządzanie firmą. Jak skutecznie zorganizować pracę zespołu w nowej rzeczywistości?

przez Oskar Marciniak

Ten rok przyniósł wielu właścicielom firm niespodziewane wyzwania. Koronawirus nadal się rozprzestrzenia, dlatego coraz więcej branż zmuszonych jest do przejścia na pracę zdalną. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i efektywnie przeorganizować pracę firmy? Jak podtrzymać przy tym sprawną komunikację w zespole i monitorować postępy w pracy?

Lockdown wcale nie musi oznaczać, że jakość świadczonych przez firmę usług spadnie. Wręcz przeciwnie! W dzisiejszych czasach, niezależnie od pandemii, coraz bardziej odchodzi się od systemu rozliczania pracowników za czas pracy, a rozlicza się ich za efektywność działań. Jak jednak przygotować swój zespół na pracę zdalną i sprawnie monitorować jego aktywność w obrębie przydzielonych zadań? To proste.

Jak zorganizować pracę zdalną dla swojego zespołu?

Sytuacja jest wyjątkowa, ale warto się do niej przygotować i zadbać o to, żeby nowo wprowadzone zasady były zrozumiałe dla wszystkich. Wychodzenie z założenia, że jedyną różnicą w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa jest zmiana firmowego biurka na domowe, może doprowadzić do wielu nieporozumień i w konsekwencji znacznie obniżyć wydajność pracujących zespołów.

Przede wszystkim należy porozumieć się z managerami działów i wspólnie stworzyć nowy plan działania oraz dostosować go do specyfiki każdego zespołu. Zasady powinny być transparentne i nie pozostawiać wątpliwości co do zakresu obowiązków i nowego sposobu ich wypełniania. Następnym krokiem jest ustalenie sposobu komunikacji i narzędzi, które będą służyły do wirtualnych spotkań, przekazywania informacji i dokumentów, raportowania efektów pracy zespołów, czy monitorowania wykonywania zadań w terminie. Tutaj z pomocą przyjdzie innowacyjny system CLOUDYA, który działa w chmurze i idealnie nadaje się do pracy zdalnej. 

Dowiedz się, jak działa system telefoniczny w chmurze CLOUDYA >>>

Po konsultacji z managerami działów i ustaleniu sposobu komunikacji oraz używanych narzędzi, powinno się poinformować swoich pracowników o zmianach, które będą wdrażane. Należy pamiętać, żeby – o ile to możliwe – przekazać te informacje z odpowiednim wyprzedzeniem, aby każdy mógł przeorganizować swoje życie domowe oraz przygotować odpowiednie stanowisko do pracy. Każdy pracownik powinien też we własnym zakresie przeanalizować nowy plan działania i skonsultować się z przełożonym. To pomoże wdrożyć nowe rozwiązania i doprecyzować sposób raportowania efektów wypełnianych zadań.

Jakiego narzędzia do komunikacji i monitoringu używać w pracy zdalnej?

Komunikacja z zespołem i klientami, wideokonferencje, przekazywanie dokumentów, monitoring postępów i wiele innych działań mających za zadanie podtrzymanie prawidłowego funkcjonowania firmy, zmusza przedsiębiorców do sięgania po różnorodne narzędzia. W przypadku wielu rozbudowanych działów może to być problematyczne i stanowić duże wyzwanie. Jednak na rynku jest dostępne narzędzie, które łączy w sobie wszystkie funkcje potrzebne do sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem w trybie zdalnym. To wspomniany wcześniej system niemieckiej firmy NFON o nazwie CLOUDYA, który w całości oparty jest na chmurze i posiada certyfikat bezpieczeństwa TÜV.

Dzięki temu rozwiązaniu, każdy pracownik firmy (albo grupa pracowników) otrzyma swój własny numer telefonu, które będzie w pełni zsynchronizowane z systemem. Wystarczy mieć stały dostęp do Internetu oraz komputer lub połączenie GSM i urządzenie mobilne, a CLOUDYA będzie działać wszędzie tam, gdzie akurat będą znajdowali się pracownicy przedsiębiorstwa.

Interfejs jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze, a do najważniejszych funkcji należą: tworzenie telekonferencji, poczta głosowa z zapisywaniem nagranych wiadomości i odtwarzaniem ich na dowolnym urządzeniu, pełny monitoring wszystkich połączeń wykonanych przez pracowników oraz badanie aktywności i zliczanie czasu spędzonego online.

System CLOUDYA nie jest tylko przeznaczony do wewnętrznej komunikacji z pracownikami, ale posiada również szereg rozwiązań przydatnych w kontaktach z klientami. Do takich funkcji należą między innymi: tworzenie kolejki połączeń, zliczanie godzin wzmożonego natężenia wykonywanych telefonów, czy utworzenie menu głosowego, dzięki któremu klienci będą mogli określić w jakiej sprawie dzwonią i otrzymać automatyczne połączenie z odpowiednim działem.

Sprawdź, jakie jeszcze funkcje proponuje system telefonii CLOUDYA >>>

Narzędzie do komunikacji i monitoringu szyte na miarę każdego przedsiębiorstwa

NFON proponuje szereg rozwiązań specjalnych oraz PREMIUM, które można w pełni zaprojektować pod profil działalności każdego przedsiębiorstwa. Dzięki temu korzysta i płaci się jedynie za te funkcje, które faktycznie są przydatne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. System można zoptymalizować i podłączyć pod takie aplikacje, jak Microsoft Teams, Skype, czy Whatsapp, rozszerzając tym samym ich podstawowe funkcje.

Zdecyduj, które z rozwiązań specjalnych będzie najlepiej pasowało do profilu Twojego biznesu >>>

Twórcy systemu CLOUDYA zdają sobie sprawę, że właścicielom firm przede wszystkim zależy na bezpieczeństwie danych swoich pracowników i klientów. Dlatego narzędzie posiada najwyższy status bezpieczeństwa, jest regularnie certyfikowane i opiera się na podwójnej, niezależnej od siebie infrastrukturze w europejskich centrach danych. Sprawia to, że system jest niezawodny. Dzięki działaniom w chmurze, aktualizacje odbywają się automatycznie, a konserwacja nie jest potrzebna.

Lockdown kiedyś się skończy, ale to wcale nie musi oznaczać powrotu do biura na starych zasadach. Być może reorganizacja całej struktury w wyniku obowiązkowej pracy zdalnej, przyniesie więcej korzyści, niż standardowe działania praktykowane przez firmę przed pandemią. Bardzo możliwe, że nowy system pracy opierający się o narzędzia działające w chmurze, na stałe podniesie wydajność całego przedsiębiorstwa i mierzalnie przełoży się na jego zyski.
Advertisement