Ekologiczne i twórcze podejście do wzornictwa przemysłowego - Blaber

Ekologiczne i twórcze podejście do wzornictwa przemysłowego

przez Oskar Marciniak

Twórcze myślenie oraz niebanalne podejście do kwestii szeroko pojętej ekologii, gwarantuje nam innowacyjne rozwiązania w dziedzinie odnawialności produktów. Gdy przypatrzymy się dziejom różnych cywilizacji na przestrzeni wieków zauważymy, że już wtedy szukano rozwiązań recyklingowych, chociażby poprzez ponowne użycie tych samych materiałów budowlanych. Na  przykład w starożytnym Rzymie podczas budowy bazyliki św. Piotra, wykorzystywano gruz pochodzący z Forum Romanum czy Koloseum.

„To poszukiwanie nowego zastosowania dla rzeczy, które w przeciwnym wypadku trafiłyby na śmietnik” – tak w skrócie o swojej działalności mówi Kelly Harris Smith, pierwsza w Stanach Zjednoczonych projektantka wykorzystująca w pracy filc wełniany. Jej przygoda z tym w 100% naturalnym i biodegradowalnym produktem zaczęła się, gdy podczas pracy w biurze architektonicznym, dostała zlecenie zaprojektowania dla kolegów toreb na laptopy i iPody.

Przeczytaj więcej o ekologicznym podejściu Volvo i projektach Kelly Harris Smith, klikając w ten link.

Ekologiczne podejście do projektowania

Trwały i lekki filc wełniany, czyli zbity materiał zrobiony ze sprasowanych i mierzwionych włókien (jeden z najstarszych materiałów wytworzonych przez człowieka) okazał się strzałem w dziesiątkę. Estetyczny, a co najważniejsze, ekologiczny filc wprowadził Kelly do świata wzornictwa przemysłowego. W maju 2018 roku zdobyła nagrodę NYC x Design za przypominające olbrzymie guzki, półokrągłe pufy wykonane z filcowej tkaniny zawierającej  głównie wełnę. Aktualnie współpracuje z projektantami Volvo, dbając by we wnętrzu samochodów tej marki każdy mógł zanurzyć się w luksusie stworzonym z ekologicznego podejścia do projektowania i procesu produkcji.

eko, ekologia, volvo, xc90

Naturalne inspiracje

Niepowtarzalne podejście do projektów ekologicznych, tworzonych z myślą o prostocie formy i funkcji, posiada Szwedka Stina Sayre. Niegdyś mistrzyni windsurfingu, dziś projektantka mody, tworzy wysokiej jakości ekologiczne produkty, takie jak torebki czy paski do spodni uszyte z resztek materiałów używanych do produkcji pasów bezpieczeństwa. I choć Stina nie mówi przy tym o recyklingu, a raczej o „zmianie przeznaczenia”, to efekt pozostaje ten sam – ponowne wykorzystanie rzeczy, które w innym wypadku, trafiłyby na śmietnik. Inteligentny i proekologiczny sposób myślenia Stiny Sayre, to wynik szwedzkiego pochodzenia oraz nieustanny wpływ skandynawskiego designu. „Zawsze miałam świadomość społeczną i środowiskową. Ludzie w Szwecji żyją na zewnątrz, kochają naturę. Nie będziemy niszczyć tego, co daje nam tyle radości” mówi Stina, a te słowa potwierdza, wykorzystując włókno polarowe na swoje kurtki powstałe z przetworzonych butelek PET.

Natura inspiruje, daje swobodę wyrazu i pozwala zadbać o szczegóły – użyte materiały i ich fakturę. By stworzyć otoczenie przyjazne i bezpieczne dla następnych generacji, musimy patrzeć w przyszłość, myśląc o naturze i pozostając z nią w nierozerwalnym związku.

W nowym XC90 do wyboru jest także tapicerka Tailored Wool Blend, wykonana z wysokiej jakości włókna złożonego w 30 procentach z wełny i w 70 procentach z recyklingowanego poliestru – możesz więc zanurzyć się w luksusie stworzonym z ekologicznego podejścia do projektowania i procesu produkcji. Dowiedz się więcej o Volvo XC90, klikając w ten link!