Istnieje jeszcze wiele nieprawdziwych porad, w które wciąż wierzymy. Mity zdrowotne, które są powtarzane wszędzie i powszechnie wyznawane. Poznajcie 7 największych kłamstw, w które wciąż wierzymy.
Spis treści
1. Pij 1,5 l wody dziennie
Picie odpowiedniej ilości wody zapobiega przeziębieniu, daje uczucie napełnienia i energię. Dostarczanie wody nie polega tylko i wyłącznie na piciu szklanek wody, należy również uzupełniać ją z jedzenia, owoców i warzyw. Dietetyk, Maggie Moon, mówi, że nie można wyliczyć jaka ilość wody jest zdrowa. Więc przestań gorączkowo liczyć ile wypiłeś szklanek wody w ciągu dnia, zamiast tego kieruj się swoim pragnieniem. To jest wyznacznik, czy Twój organizm potrzebuje nawodnienia.
Zobacz również: Woda z dodatkiem soli himalajskiej i jej 18 korzyści dla zdrowia

flickr.com
2. Zachorujesz wychodząc z wilgotnymi włosami na zewnątrz
Wychodzenie z domu w zimniejszy dzień z niewysuszonymi włosami nie spowoduje, że zachorujesz. Dr Holly Phillips mówi, że jedynym sposobem, żeby się przeziębić lub złapać grypę to bezpośredni kontakt z wirusami, które je powodują. Badania pokazują, że suche powietrze zimą sprzyja wirusom, żeby zaatakować system odpornościowy. Więc, to nie mokre włosy przyciągają wirusy.

flickr.com
3. Powinieneś załatwiać się raz dziennie
Właściwie, załatwienie się 3 razy dziennie czy 3 razy w tygodniu mieści się w tym co uznaję się za 'normę’. To jak często się wypróżniasz zależy od nawyków żywieniowych: ile płynów i jedzenie się spożywa, mówi Phillips. Większość osób robi to raz dziennie, ale są osoby, zupełnie zdrowe, które robią to częściej lub rzadziej. Możesz się zaniepokoić jeśli Twój nawyk wypróżniania nagle się zmieni (zaczniesz robić to zdecydowanie rzadziej lub na odwrót), towarzyszy Ci ból czy krew lub jest widoczna zmiana w konsystencji.

flickr.com
4. Potrzebujesz 8 godzin snu
Tak jak zasada 8 szklanek wody dziennie, to zalecenie również nie ma zastosowania do każdego. The National Sleep Foundation rekomenduje 7-9 godzin snu osób dorosłych w ciągu nocy, żeby produktywność fizyczna/psychiczna funkcjonowała na najwyższych obrotach następnego dnia. Lecz, nie u każdego taka ilość snu daję najlepsze rezultaty. Niektórym do prawidłowego funkcjonowania wystarczy 5-6 godzin snu, innym dopiero 10 godzin snu daję potrzebną energie do działania. Zależy to od indywidualnego zapotrzebowania osoby.

flickr.com
5. Musisz oczyszczać organizm regularnie
Twój organizm ma wbudowany narząd oczyszczający -wątrobę. Produkty takie jak soki czy shake’ie sprzedawane jako 'detoksujące’ są z reguły nieszkodliwe, chociaż czasem mogą wpłynąć negatywnie na Twój organizm pozbawiając go ważnych składników odżywczych. Dzieje się tak dlatego, że zastępujemy właściwe jedzenie, którego nasz system potrzebuje, mówi dietetyczka Moon. Najlepsze co możemy zrobić to pozwolić naszemu organizmowi działać tak jak został zaprogramowany i samemu się oczyszczać. Należy pamiętać, że nie można: przejadać się, palić albo jeść zbyt dużo czerwonego mięsa, przetworzonej żywności, tłuszczy nasyconych i dodatkowego cukru, aby nie mieć problemu z zanieczyszczeniem organizmu.

flickr.com
6. Należy wystrzegać się węglowodanów
Chleb, ziemniaki i inne produkty zbożowe nie są Twoim wrogiem. Nie tyjesz od węglowodanów- tyjesz od jedzenia ich w zbyt dużej ilości, mówi Moon. Sztuka polega na tym, żeby jeść zdrowe węglowodany czyli np. pełnoziarniste, te w warzywach i owocach. Zamiast, napoi słodzących, ciasteczek i innych, które są rafinowane i dodatkowe słodzone.

flickr.com
7. Musisz używać antybakteryjnego mydła i płynów odkażających do rąk
Środki te zwalczające bakterie wcale nie zwalczają ich lepiej od zwykłego mydła. We wrześniu 2015 zostało przeprowadzone doświadczenie sprawdzające jak zwykłe mydło i mydło antybakteryjne działa na 20 różnych bakterii. Wynik: nie ma różnicy między tymi dwoma, tak samo zwalczają bakterie.
Zobacz również: Naukowcy twierdzą, że nie warto myć się codziennie!

flickr.com
(źródło: realsimple.com)