Pamiętacie czasy, gdy jeszcze nie było komputerów? Gdy większość czasu spędzało się na podwórku? W tamtym okresie niezwykle popularne były komiksy (choć w niektórych kręgach zamiłowanie do nich pozostało do dzisiaj). Jesteście ciekawi jakie czytano najchętniej? Oto przegląd polskich komiksów.
Spis treści
Thorgal
To jeden z bardziej kultowych i cenionych w Polsce komiksów. Twórcami serii opowiadającej o przygodach „gwiezdnego dziecka” są Grzegorz Rosiński (rysunek) i Jean Van Hamme (scenariusz).
Komiks pokazuje historie tytułowego Thorgala, osobnika pochodzącego z innej planety, który przez przypadek trafił do wioski wikingów (którzy go potem wychowali). Przygody dziejące się na łamach komiksu są bardzo zawiłe i nie sposób streścić je w kilku zdaniach. Dlatego… jeżeli nie słyszeliście o tym komiksie to koniecznie musicie nadrobić swoje zaległości!
Pozycja wydawana jest nieprzerwanie od 1980 roku. Do tej pory światło dzienne ujrzało 36 tomów głównej serii oraz 17 tomów historii pobocznych.
Kajko i Kokosz
Czyli polscy odpowiednicy Asterixa i Obelixa. Komiks, którego autorem jest Janusz Christa, opowiada o przygodach dwóch słowiańskich wojów, tytułowych Kajko i Kokosza. Toczą oni liczne walki z tzw. zbójcerzami. Pierwszy raz komiks (a w zasadzie pasek w gazecie Wieczór Wybrzeża) ukazał się w 1972 roku. Historia słowiańskich bohaterów była kontynuowana na łamach różnych gazet (doczekała się także wersji albumowej) aż do roku 90-tego ubiegłego wieku. Ze względu na słaby stan zdrowia Janusz Christa musiał zrezygnować z rysowania.
Przygody Kajko i Kokosza doczekały się kontynuacji w 2016 roku. Za produkcję nowej serii odpowiadają także nowi autorzy.
Kapitan Kloss
Kto nie zna przygód agenta 07 – łapka w górę! Nie ma nikogo? To bardzo dobrze. Swoje przygody Hans Kloss przeżywał nie tylko na ekranach telewizorów, ale także na kolorowych kartkach komiksów. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana serii.
Tytus, Romek i A’tomek
Co jak co, ale tej pozycji w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć. Komiks, na którym wychowało się kilka pokoleń Polaków. Chyba jedno z najstarszych, a jak nie, to z pewnością najdłużej drukowanych wydawnictw w kraju (komiks wydawany jest bowiem nieustannie od 1957 roku).
Opowiada on o przygodach dwóch przyjaciół (będących harcerzami), tytułowych Romka i A”tomka, którzy za wszelką cenę chcą uczłowieczyć, również tytułowego Tytusa – małpę.
Trójka bohaterów ma niezwykły talent do pakowania się w przeróżne kłopoty. Funkcjonują oni w nieco absurdalnej rzeczywistości, a w każdym tomie komiksu znajdują się w innej roli.
Pamiętacie inne komiksy? Może nawet posiadacie jakieś ciekawe egzemplarze komiksów z tamtych lat? Podzielcie się!