Czy wiedziałeś, że w grze możemy usłyszeć melodie znane z filmów, a nawet zobaczyć idealnie odwzorowane sceny z polskich komedii? Gra o przygodach Geralta jest naszpikowana wieloma smaczkami. Sprawdź ciekawostki z Wiedźmina 3, o których mogłeś nie wiedzieć.
Tekst zawiera śladowe ilości spojlerów!
Spis treści
Nawiązania do pierwszej części
Trzecia część przygód Białego Wilka ma w sobie pełno nawiązań do poprzednich części gry, jednak w trakcie rozgrywki możemy napotkać sporo odniesień nawet do pierwszej odsłony Wiedźmina.
Okulary
W dodatku „Serce z Kamienia” Geralt bierze udział w licytacji w domu aukcyjnym. Jednym z przedmiotów do kupienia są okulary Magistra. Jednego z naszych największych wrogów w pierwszej części.
Leo
W pierwszej części gry Kaer Morhen zostaje napadnięte przez Azara Javeda, Magistra i bandytów spod szyldu Salamandry. Twierdzy broni kilku wiedźminów, w tym młody Leo. Niestety chłopak ginie z rąk Magistra, który zabija adepta kuszą. W „trójce” możemy odwiedzić jego grób niedaleko wiedźmińskiej twierdzy.
Posłaniec
W jednej z jaskiń pod Kaer Morhen natkniemy się na trolla. Niedaleko jego legowiska znajdziemy list od Azara Javeda, w którym znalazły się plany ataku na wiedźmińską twierdzę. Jak się potem okazało troll zabił posłańca Salamandry i tym samym w pewnym stopniu przeszkodził bandytom w ataku na Siedliszcze zamieszkiwane przez Wiedźminów.
List
Na dziedzińcu w Wyzimie możemy otworzyć tajną komnatę, w której znajdziemy stary, postrzępiony list. Jest on zaadresowany do Rodericka de Wetta, członka Zakonu Płonącej Róży. W nim znajduje się sposób na zaczarowanie królewny Addy w Strzygę. W pierwszej części gry, naszym zadaniem jest odczarować młodą damę i dowiedzieć się, kto stoi za ponownym rzuceniem klątwy na córkę Króla Foltesta.
Mnóstwo kontekstów!
Twórcy gry umieścili w Wiedźminie 3 dziesiątki nawiązań do literatury, kina czy muzyki. Wszystkie konteksty dodają niesamowitego smaczku i sprawiają, że eksploracja staje się jeszcze bardziej przyjemna.
Filmy
Przy jednej z bram Novigradu znajdziemy dwójkę żebraków. Mężczyźni rozmawiają ze sobą, a cały dialog łudząco przypomina scenę z filmu „Chłopaki nie płaczą”.
W Wiedźminie 3 możemy brać udział w walkach na pięści. Jednym z naszych rywali jest elf o imieniu Durden. Jest to nawiązanie do filmu „Podziemny krąg”, w którym to jednym z bohaterów był Tyler Durden.
W dodatku „Serce z Kamienia” naszym zadaniem jest zwerbowanie ekipy do napadu na bank. Jednym z kandydatów jest elf o imieniu Quinto. Głównym bohaterem filmu Juliusza Machulskiego p.t. „Vabank” jest właśnie Henryk Kwinto.
W produkcji studia CD Projekt Red jest sporo nawiązań do Gry o Tron. Jednym z najlepszych jest podniebna cela i ciało karła (Tyriona Lannistera) leżące kilkadziesiąt metrów niżej.
Muzyka
Pewien staruszek w jednej z dziesiątek wsi, również nuci znaną melodię. Jest to piosenka z repertuaru Kabaretu Starszych Panów p.t. „Wesołe jest życie staruszka”.
https://www.youtube.com/watch?v=Zw7WyHCJZRE
Na jednej z ulic Oxenfurtu znajdziemy mężczyznę, który pogwizduje sobie znaną wszystkim melodię. Okazuje się, że jest to tytułowa piosenka z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”.
Inną znaną melodią z polskiego filmu są „Deszcze niespokojne”. W Novigradzie możemy natknąć się na Strażnika nucącego wszystkim znany utwór.
Literatura
Na wyspie mgieł spotykamy siedmiu krasnoludków, a w środku chaty znajduje się śpiąca Ciri. Już wiesz do czego jest to nawiązanie?
W dodatku „Serce z Kamienia” idąc do dworu Olgierda von Everec napotkamy mężczyznę, który recytuje wiersz Adama Mickiewicza „Pani Twardowska” . Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że postać Olgierda jest wzorowana na legendzie o Twardowskim.
W jednej z rozmów Geralta z Zoltanem krasnolud wspomina Jaskra związek z pewną damą. Przyjaciel Wiedźmina porównuje go do miłości Christiana i Anastazji, co jest oczywiście nawiązaniem do bohaterów książki „50 twarzy Greya”.
Zobacz również: Cyberpunk 2077 – Co wiemy o nadchodzącej produkcji CD Projekt?
To tylko kilka nawiązań i ciekawostek z Wiedźmina 3. Jest ich naprawdę sporo i z pewnością znasz kilka z nich. Podziel się!
(źródło: gamepressure.com, ign.com)