Naukowcy w Niemczech rozpoczęli eksperyment syntezy jądrowej, który ma zapewnić metodę na znalezienie czystej i bezpiecznej energii jądrowej. Niemiecka kanclerz Angela Merkel uwolniła do urządzenia niewielką ilość wodoru, uruchamiając tym samym urządzenie w Instytucie Maxa Plancka po raz pierwszy.
Wodór został następnie ogrzany do ogromnej temperatury przechodząc do stanu zwanego plazmą, który znaleźć można na powierzchni słońca. Eksperyment ma zbadać jak można wykorzystać gaz osiągający temperaturę 100 milionów stopni Celsjusza do wytwarzania energii.

sinet.ad.jp
Samo urządzenie nie będzie jednak generować energii, lecz ma być zastosowane do badania technologii zdolnej utrzymać plazmę w reaktorach jądrowych. Szacuje się, że potrzeba będzie jeszcze kilkudziesięciu lat by wprowadzić te rozwiązania, lecz jeśli tak się stanie, będzie to opłacalny zamiennik dla paliw kopalnych i reaktorów jądrowych.
Podobny reaktor znajduje się we Francji i wykorzystuje prąd elektryczny do utrzymywania plazmy w miescu. Za to nowy obiekt w niemiecki Greifswaldzie oparty jest na złożonym systemie magnesów, co ma zapewnić utrzymanie plazmy w ryzach przez dłuższy czas. Cały projekt kosztował Niemcy ponad 1 miliard funtów, z czego 300 milionów funtów wydano na obiekt w Griefswaldzie.
(źródło: wired.co.uk, reddit.com)