Spis treści
O co chodzi z tymi kwantami?
Internet kwantowy to sieć, za sprawą której urządzenia kwantowe (komputery) będą mogły wymieniać informacje. Jeszcze bardziej ekscytujące jest to, że internet kwantowy to komunikacja polegająca nie na przesyłaniu danych, ale na dosłownej teleportacji. Wszystko dzięki temu, że działa na zasadach fizyki kwantowej. Ta z kolei jest dziwna, nieobliczalna, a czasem zachodzące w niej zjawiska można nazwać magią.
W internecie kwantowym podstawową jednostką informacji nie jest bit, a jeszcze mniejszy kubit. I teraz najlepsze: bity mają swoją stałą wartość: 0 lub 1. Kubity natomiast są w stanie superpozycji, czyli mogą mieć wartość 0 i 1 jednocześnie. To może niezwykle zwiększyć moc obliczeniową. Tylko chodzi właśnie o to, by te cząstki kwantowe wysyłać w taki sposób, aby utrzymały superpozycję. Do niedawna uważano, że potrzebna będzie do tego całkowicie nowa infrastruktura.
Jednak wyniki najnowszych badań na Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze, dają nadzieję, że internet kwantowy pojawi się szybciej, niż do tej pory sądzono. Naukowcom udało się bowiem przesłać kubity przewodem światłowodowym wraz z klasycznymi danymi. Nie powstały w ten sposób żadne zakłócenia, które mogłyby zaburzać stan kwantowy.
Kolejnym krokiem będą próby przesyłania danych na jeszcze większe odległości. Zaczną się również prace nad stworzeniem algorytmów do jednoczesnego przesyłania danych kwantowych i klasycznych.
Jak internet kwantowy zmieni świat?
Internet kwantowy to przede wszystkim olbrzymia moc obliczeniowa. Już teraz komputery kwantowe umożliwiają wykonanie tytanicznej pracy w kilka minut. Jeśli wierzyć obliczeniom, komputer kwantowy jest jakieś 180 mln razy szybszy, niż krzemowy pierwowzór. Wyobraźmy sobie więc, jakie możliwości dałoby połączenie kilku komputerów kwantowych za pomocą kwantowego internetu. Pozwoliłoby to na szybsze i skuteczniejsze opracowywanie nowych materiałów, leków oraz projektowanie złożonych eksperymentów z dziedziny np. biologii i medycyny.
Naukowcy przewidują również, że Internet kwantowy będzie nie tylko szybszy, ale też bezpieczniejszy.
Internet kwantowy w każdym domu?
Na obecną chwilę wszystko wskazuje na to, że… nie. Internet kwantowy nie trafi pod przysłowiowe strzechy. Co więcej, zastąpienie nim istniejącej sieci nie jest celem naukowców. Tak samo jak obliczenia kwantowe są wykorzystywane do zupełnie innych problemów niż te, które znamy z licealnych podręczników do fizyki, internet kwantowy również jest przemyślany do znacznie bardziej skomplikowanych zadań. Taka technologia nie jest potrzebna, aby oglądać seriale czy wysyłać maile. Tym bardziej że sam sposób kodowania informacji w internecie kwantowym nie pozwala na przesyłanie ich w popularnych komunikatorach, jak Messenger czy WhatsApp.
Internet kwantowy najprawdopodobniej pozostanie w laboratoriach i będzie służył jako narzędzie instytutów naukowych. Tam też najbardziej się przyda.
Oczywiście, jak będzie naprawdę, to się jeszcze okaże. Mimo obiecujących wyników internet kwantowy wciąż jest w powijakach. Jednak podobnie było z internetem, z którego obecnie korzystamy. Jeszcze w roku 2000 nikt nie przypuszczał, jak wielką rolę zyska on w ciągu kilku kolejnych lat. Gdy tylko internet kwantowy stanie się faktem, z pewnością poznamy całe spektrum jego możliwości.