Oto kolejna część wpisu z cyklu Twórca Tygodnia, w której oddajemy głos naszym autorom, by odpowiedzieli na 7 frapujących nas (i Was chyba również) pytań. Tym razem bohater cyklu prowadzi nie jeden, lecz aż dwa kanały różniące się od siebie tematyką, chociaż w rzeczywistości wzajemnie się inspirujące. Mowa oczywiście o Wojtku Grabowskim, który niczym pan Makłowicz, podróże łączy z pasją do gotowania.
Top Gar to kulinarne królestwo Wojtka – kanał, który obserwuje ponad 60 tys. osób zauroczonych jego stylem, smakiem i pomysłem na to, w jaki sposób pokazywać jedzenie i o nim opowiadać. Drugą przestrzenią, którą autor tworzy w sieci, jest roadtripbus.pl – blog podróżniczy, na którym Wojciech – razem ze swoją partnerką, Kasią – opisują wyprawy po świecie. Odbywają je busem! Jak widać, nasz Twórca Tygodnia to postać niezwykle kreatywna i ciekawa świata. Co ważne, potrafiąca przedstawiać swoje pasje w niezwykle inspirujący sposób.
Skoro wstęp już za nami, przejdźmy do tego, co najlepsze w cyklu Twórca Tygodnia, czyli do odpowiedzi na pytania redakcji Blabera. Wszyscy czekaliśmy na nie z niecierpliwością, zobaczmy zatem, jak wyglądają kulisy pracy autora kanał Top Gar!
Odpowiada: Wojtek Grabowski
Instagram: topgarpl
YouTube: Top Gar
Spis treści
Pytanie 1: Skąd czerpiesz inspiracje do tworzenia swoich treści?
Jeśli chodzi o tematy odcinków, to inspiracje przychodzą z różnych stron. Często przygotowuję przepisy na dania, które poznałem podczas podróży, ale sięgam po pomysły również do popkultury, książek, filmów czy seriali. Podczas oglądania seriali czy filmów chyba z nieco większą uwagą, niż inni zwracam uwagę na to, co jedzą bohaterowie i jakie dania się tam pojawiają. Teraz np. przygotowuje odcinek dotyczący bungeoppangów, czyli takich koreańskich gofrów w kształcie ryby z nadzieniem z fasoli, które postanowiłem zrobić po obejrzeniu serialu Vincenzo.
Pytanie 2: Ile czasu zajmuje Ci stworzenie odcinka na kanał lub postu na Instagram?
Posty na Instagrama zazwyczaj wrzucam dość spontanicznie, więc tutaj napracowania się dużego nie ma. Dużo więcej energii trzeba włożyć w nagranie i przygotowanie odcinka na YouTube, bez którego takie zdjęcie powstać by nie mogło.
To jak długo zajmuje mi przygotowanie do odcinka, zależy od konkretnej potrawy. Tutaj proces można podzielić na trzy etapy: przygotowanie merytoryczne i testowanie różnych wariantów przepisu, nagranie oraz montaż.
Samo nagranie zazwyczaj zajmuje 2-3 godziny łącznie z przygotowaniem studia, rozstawieniem sprzętu, itd. Zdarzają się też odcinki, które nagrywa się krócej oraz takie, którym trzeba poświęcić nawet kilkanaście godzin. Tak jest w przypadku przepisów, które mają długie przestoje bo wymagają np. marynowania, wyrastania ciasta, itd. To jak długo nagrywamy wbrew pozorom zazwyczaj nie zależy od poziomu skomplikowania i ilości czynności w przepisie, ale od długości samego gotowania.
Długość montażu natomiast zależy już niemal proporcjonalnie od ilości czynności, które trzeba w filmie pokazać. Im dłuższy finalny film, tym dłuższy czas montowania. Zazwyczaj czas montażu to liczba minut finalnego odcinka x 40-60. Dla przykładu montaż najdłuższego dotychczas na moim kanale odcinka o stekach (ponad 30 minut) zajął łącznie 21 godzin i 26 minut.
Pytanie 3: Czy da się żyć z blogowania?
Chyba całkiem sporej liczbie ludzi się to udaje, więc raczej tak. Zresztą niedługo chyba poznamy wyniki Narodowego Spisu Powszechnego i zobaczymy, jak wiele osób wybrało jako zawód bloger, youtuber czy twórca treści!
Ja działalność gospodarczą związaną z blogiem podróżniczym otworzyłem w 2018 roku, ale decyzję, że zamiast karierą naukową, którą wcześniej planowałem, będę zajmował się blogowaniem, podjąłem już ponad rok wcześniej.
Pytanie 4: Co zmieniłbyś w polskiej blogosferze?
Chciałbym, aby większa liczba twórców treści w Internecie umiała docenić swoją wartość i wyzbyła się kompleksu starych mediów. Niestety wśród wielu wspaniałych twórców widzę przecenianie szczególnie telewizji, ale również prasy względem właśnie Internetu. Internet to przyszłość, a niektórzy blogerzy czy youtuberzy swoim wpływem i zasięgiem dawno już prześcignęli nie tylko konkretne programy telewizyjne, ale nawet całe kanały.
Pytanie 5: Czytasz inne blogi? Śledzisz innych twórców internetowych? Na czyj blog lub profil w social mediach, zaglądasz regularnie?
Zawsze byłem raczej typem twórcy, niż konsumenta treści. Niestety raczej nie czytam blogów, mało oglądam też polskiego YT, a jeśli chodzi o podcasty, to w swoim życiu chyba w większej ich liczbie wystąpiłem, niż wysłuchałem.
Jeśli chodzi o innych twórców, to zaglądam przede wszystkim do swoich znajomych, ale raczej nie na blogi tylko do social mediów, z głównym naciskiem na Stories na Instagramie.
Pytanie 6: Spotykasz się z hejtem? Jak sobie z nim radzisz?
Tak, ale raczej bardzo rzadko i staram się nim nie przejmować. W takich chwilach warto uświadomić sobie, że hejterzy to tylko niewielki odsetek ludzi, a ich zachowanie i czerpanie przyjemności z krzywdzenia innych często wynika po prostu ze smutnego życia i problemów, które mają nie z hejtowanymi osobami, ale sami ze sobą.
Pytanie 7: Gdybyś mógł opisać swój blog / treści, które tworzysz, jednym zdaniem – tak, by zachęcić czytelników do jego odwiedzania, jak brzmiałoby to zdanie?
Na moim kanale przekonacie się, że gotowanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze, niż większość sądzi.
Bardzo ciekawe i inspirujące odpowiedzi. Dziękujemy za rozmowę Wojtku!