Nie oszukujmy się – to mózg odpowiada za wszystkie, najważniejsze czynności życiowe naszego organizmu. Dlatego oczywistym jest, że trzeba o niego dbać. Jak?
Na początek wystarczy zlikwidować 9 nawyków, które większość z nas robi codziennie, a co do których nie ma pojęcia, że mają szkodliwy wpływ na pracę naszego mózgu. Oto one!
Spis treści
NUDZIMY SIĘ
Czyli nie stymulujemy intelektualnie naszego mózgu, co prowadzi do spadku jego wydajności. Obniża się także neuroplastyczność mózgu – to taka jego zdolność, która sprawia, że możemy myśleć w różnych wariantach i przechowywać wspomnienia. Niska neuroplastyczność ma także wpływ na ilość nowych połączeń nerwowych, które zachodzą w naszym mózgu – jest ich mniej.
NIE JEMY ŚNIADANIA
Bo nie mamy czasu, bo nam się nie chce, bo wydaje nam się, że wcale nie musimy. To błąd! Od zawsze wiadomo, że śniadanie to nasz najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie jemy go – spowalnia nasz metabolizm. To z kolei wpływa na obniżenie sprawności naszego mózgu. Trudniej docierają do nas nowe informacje, ciężej nam zrozumieć świat i mamy problemy z pamięcią.
Badania! Japończycy wykazali, że osoby, które nie spożywają śniadań, są o 36% bardziej narażone na krwotok w mózgu!
ŚPIMY Z TELEFONEM OBOK GŁOWY
Tymczasem każdy telefon ma swoje pole elektromagnetyczne, które emituje bardzo szkodliwe promieniowanie. Szwedzcy badacze udowodnili, że jest ono jedną z najczęstszych przyczyn bólu głowy oraz – co jest dużo groźniejsze – może przyczynić się do powstania nowotworu mózgu. Nie namawiamy do zrezygnowania z telefonów komórkowych, niemniej apelujemy o to, by ograniczyć ich używanie, a już na pewno nie spać z telefonem pod poduszką.
PRACUJEMY PODCZAS CHOROBY
Często nie mamy świadomości, ile siły nasz organizm musi włożyć w walkę z infekcją. Nie rezygnując z pracy w okresie choroby, dokładamy mu wysiłku, a tym samym wydłużamy czas rekonwalescencji. Jak łatwo się domyślić, ma to spory wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu.
ZA DUŻO JEMY
Jemy dużo i niezdrowo, a przez to tyjemy. I nie chodzi tu jedynie o zwykłą nadwagę – niezdrowa dieta to często przyczyna prawdziwej otyłości. Rzadko zdajemy sobie także sprawę z tego, że ubogi w odpowiednie składniki, “byle jaki” sposób odżywiania się, ma wpływ na pracę naszego mózgu. Oczywiście zły.
MAŁO ŚPIMY
Są tego różne przyczyny. Za dużo pracujemy, za bardzo się stresujemy, w porze snu nadrabiamy różne zaległości, na które nie mamy czasu w ciągu dnia. Odpowiednia ilość spokojnego snu to warunek niezbędny nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu, ale i całego organizmu.
PALIMY PAPIEROSY
Zawarte w papierosach składniki, uszkadzają żywotność neuronów i błon komórkowych w obrębie śródmózgowia oraz na błonach móżdżku. Są to obszary, które odpowiedzialne są za nasze zdolności ruchowe, koordynację i poczucie równowagi.
JEMY ZA DUŻO CUKRU
I to nie chodzi tylko o mózg. Duża ilość cukru jest szkodliwa w zasadzie dla każdej komórki w naszym organizmie – dla centralnego układu nerwowego, również. Naukowcy dowiedli, że spożywanie nadmiernych ilości tej substancji, ma związek z chorobą Alzheimera.
ODDYCHAMY ZANIECZYSZCZONYM POWIETRZEM
A wszelkie zanieczyszczenia, które się w nim znajdują, mają szkodliwy wpływ na pracę naszego mózgu. Badacze potwierdzili, że takie powietrze przyczynia się do kurczliwości mózgu i zmniejszenia sprawności funkcji poznawczych. Oddychanie nim, może mieć wpływ na pojawienie się takich chorób, jak – wspomniana przed chwilą – choroba Alzheimera czy Parkinsona. W miastach, w których poziom zanieczyszczenia jest wysoki, warto pomyśleć o maseczce!
Który punkt najbardziej Was zaskoczył?