Zastanawiasz się, kim jest różdżkarz i w jaki sposób wygląda poszukiwanie wody? Chociaż praktyki te znane są od lat, wielu traktuje je jako pseudonaukę. Jaka jest prawda? Czas rozwiać wątpliwości. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i poznaj szczegóły.
Spis treści
Jak pracuje różdżkarz?
Zadaniem różdżkarza jest szukanie wody za pomocą specjalnego przyrządu. Dzięki niemu możliwa jest lokalizacja przebiegu żył wodnych w gruncie. Gdy różdżka trafi na takie miejsce, zaczyna się poruszać. W dodatku zwolennicy tej techniki twierdzą, że promieniowanie geopatyczne, które znajduje się na danym terenie, negatywnie wpływa na organizmy żywe.
Dziś po usługi różdżkarzy sięga wiele osób, które zamierzają kupić działkę budowlaną. Wierzą w to, że szukanie żyły wodnej pozwoli im uniknąć problemów zdrowotnych i cieszyć się komfortem życia w nowym domu. Co na to nauka?
Różdżki do szukania wody – historia
Historia radiestezji sięga wielu lat. Pierwsze informacje na temat tych technik pochodzą z okresu przed naszą erą. Szukanie wody było bardzo popularne w Chinach, Indiach, Egipcie, a nawet za oceanem. O badaniach podziemnych źródeł świadczą liczne podania z tamtych czasów – mówią o wykorzystywaniu różdżki czy wahadła. Warto nadmienić, że w niektórych krajach wiedza z tego zakresu była dostępna wyłącznie dla zamożnych.
W czasach średniowiecznych praktyki te spotkały się z potępieniem ze strony duchownych. Mimo tego stosowano je również w Polsce. Można wręcz powiedzieć, że radiestezja przeżywała nad Wisłą swoje złote lata.
U schyłku XVIII i w pierwszej połowie XIX stulecia bardzo rozwinęło się różdżkarstwo – szukanie wody już wtedy było wykorzystywane przy ustalaniu miejsc pod budowę domu i nie inaczej jest dzisiaj. Na początku XIX wieku techniki te poddano badaniom naukowym. Uczeni zastanawiali się, czy promieniowanie geopatyczne może mieć wpływ na rozwój nowotworów. Ponadto wyjaśniali wiele zjawisk związanych z radiestezją i stworzyli szereg teorii oddziaływania żył wodnych.
Ponadto różdżka do wykrywania wody znalazła zastosowanie w poszukiwaniu niewybuchów oraz min, co miało wpływać na bezpieczeństwo. Dziś niektórzy uznają radiestezję za pseudonaukę, a inni wykorzystują ją w budownictwie, ekologii, geologii, a nawet medycynie.
Szukanie wody patykiem – czy jest skuteczne?
Zapiski historyczne mówią, że radiestezja wielokrotnie była skuteczna. Jednak współcześni uczeni nie znaleźli podstaw, aby dokonania różdżkarzy wiązać z nauką. Przeciwnicy tej metody tłumaczą, że skuteczne szukanie wody to czasami zwyczajny przypadek lub sugestia podświadomości. Niekiedy sukcesy w tej dziedzinie porównuje się również do zjawisk paranormalnych.
Z drugiej strony część naukowców poważnie traktuje różdżkarzy i szuka dowodów na skuteczność radiestezji. Ponadto poruszają tę tematykę w publikacjach i zastanawiają się, czy żyły wodne faktycznie emitują promieniowanie. To jednak tylko garstka osób, gdyż znaczna część ekspertów obala tego typu teorie, wskazując, że w gruncie istnieją tylko gleby z warstwą wodonośną, a różdżkarz w żaden sposób nikomu nie może pomóc.
Chociaż zdania są podzielone, różdżki do szukania wody nadal znajdują zastosowanie i nic nie wskazuje na to, aby ten popularny trend się zmienił. Radiesteci wciąż świadczą usługi, a nawet wydają książki na temat swojej pracy. Nic więc dziwnego, że temat ciągle budzi emocje.
Jak przebiega szukanie żyły wodnej?
Zastanawiasz się, jak wygląda ten proces? Otóż szukanie wody patykiem bardzo często poprzedza pierwszy etap budowy. Zdarza się jednak, że różdżkarze pracują na zabudowanym już obszarze. Wówczas mieszkańcy szukają przyczyn niepowodzeń życiowych właśnie w promieniowaniu geopatycznym.
Zdaniem radiestetów to właśnie żyły wodne odpowiadają za promieniowanie, które nie jest wyczuwalne, lecz przenika przez warstwy ziemi, a także budynki. Przez to przyczynia się do licznych problemów, a nawet ciężkich chorób. Chociaż wielu naukowcom trudno w to uwierzyć, warto rzucić okiem, jak w praktyce wygląda różdżkarstwo – szukanie wody to wbrew pozorom niełatwa technika.
Na początku należy sięgnąć po odpowiednie narzędzie. Otóż różdżka do wykrywania wody to zwyczajna gałązka w kształcie litery „Y”. Jej długość powinna wynosić ok. 50 cm. Radiesteci radzą, aby przy poszukiwaniu żyły wodnej sięgnąć po różdżkę z drewna leszczynowego. Gałązka powinna być dosyć elastyczna, aby po odchyleniu mogła z łatwością wrócić do wcześniejszego kształtu.
Jeśli końcówka różdżki będzie wyginać się w dół, można przypuszczać, że pod ziemią znajduje się żyła wodna. Natomiast po opuszczeniu miejsca, gałązka powinna powrócić do pierwotnej pozycji.
Warto podkreślić, że różdżkarze mogą w specjalny sposób traktować gałązkę. Niekiedy moczą ją w wodzie w celu zachowania odpowiedniej elastyczności. Natomiast po zakończeniu pracy głaszczą ją, co ma usunąć promieniowanie.
Czy różdżkarz naprawdę jest skuteczny czy to magia? A może to tylko kwestia dawnych wierzeń ludowych? Dziś nauka nadal poszukuje odpowiedzi na to pytanie.