Kiedy ostatni raz zostałeś przyłapany na jedzeniu czegoś słodkiego, obiecując sobie wcześniej, że będziesz odżywiał się zdrowiej? Najnowsze badania pokazują, co się dzieje w Twoim mózgu, gdy zdecydujesz się na ciasto zamiast na talerz owoców. To zaskakujące, że nasz mózg preferuje wysokokaloryczną dietę, nawet wtedy gdy to, co jemy, nie smakuje lepiej niż niskokaloryczny zamiennik i wiemy, że jest niekorzystne dla naszego zdrowia.
Spis treści
Dlaczego nie możemy się oprzeć wysokokalorycznym przekąskom?
Badania wykazały, że podczas jedzenia nasz mózg jest zalewany dopaminą (hormonem odpowiedzialnym za nasze poczucie szczęścia). Co więcej, taki rodzaj nałogu jest równie silny, jak uzależnienie od narkotyków czy alkoholu. Pod wieloma względami ma to sens: raczej nie zdarza się nam przejadać brokułami czy marchwią. Najczęściej chcemy spożywać chipsy i lody. Jest to potwierdzenie na to, że jedzenie jest uzależniające szczególnie to o wysokim indeksie glikemicznym. Przeprowadzono specjalny eksperyment, który wykazał, że ochotnicy po spożyciu posiłku z wyższą zawartościom cukru, mieli pobudzone ośrodki w mózgu w podobny sposób do tych co zażywają narkotyki. Uzależnienie od jedzenia wpływa na nasze zdrowie psychiczne, fizyczne, emocjonalne. W zasadzie paraliżuje każdy aspekt naszego życia.
Zobacz również: 5 powodów, dla których dieta jest ważniejsza niż ćwiczenia

giphy.com
Jak poradzić sobie z pokusami?
Biorąc pod uwagę tę wiedzę, co możemy zrobić?
- prowadź dziennik – czyli zapisuj w nim wszystko, co zjadłeś, wypiłeś itp. oraz każdego dnia waż się rano i wieczorem i zapisuj swoją wagę
- jedz wolno – pamiętaj, że im wolniej jesz tym mniej jesz
- nie rób wielkich zapasów jedzenia – jeśli w Twoim domu będzie zbyt dużo żywności, trudniej będzie ci się opanować)
- zmień nastawienie – sposób myślenia jest najważniejszy, zaakceptowanie każdej z tych zmian może Ci zająć kilka tygodni, ale trzymanie się zasad i zjadanie mniejszych porcji z czasem wejdzie Ci w krew.
Im szybciej przejdziemy na zdrową żywność tym lepiej dla nas. Pamiętaj, że Twój mózg w końcu się odzwyczai i przestanie się dopominać o wysokokaloryczne produkty!

giphy.com
(źródło: buisnessinsder.com, webmd.com)