Wiele osób czuje niepokój na hasło komisja wojskowa. Badanie jąder, moczu, przyznawanie konkretnej kategorii…w naszym dzisiejszym artykule opowiemy nieco więcej o przebiegu kwalifikacji do służby wojskowej, konkretnych badaniach i kategoriach.
Spis treści
Jak wygląda komisja wojskowa?
Zastanawiasz się, na czym polega komisja wojskowa? Przebieg kwalifikacji jest naprawdę rutynowy i absolutnie nie ma się czego obawiać! Ma ona na celu jedynie zweryfikowanie, czy dana osoba jest w odpowiedniej kondycji psychicznej i fizycznej, aby w przyszłości móc pełnić ewentualną służbę wojskową. Jak wygląda komisja wojskowa od A do Z?
- Kandydat zostaje poproszony o rozebranie się do bielizny.
- Następnie lekarz dokonuje pomiaru ciśnienia krwi, masy ciała oraz wzrostu.
- W dalszej kolejności ocenie podlega słuch, drożność nosa oraz wzrok wezwanego.
- Później wykonywane są pozostałe badania, które zleca komisja wojskowa:
- badanie jąder – ma ono na celu wyeliminowanie ewentualnych chorób i dolegliwości genetycznych, a przede wszystkim przepukliny, która wiąże się z całkowitą niezdolnością wezwanego do czynnej służby wojskowej (badanie polega jedynie na ocenie wzrokowej i nie trwa ono dłużej niż kilka sekund);
- badanie kręgosłupa – polega na wykluczeniu ewentualnych wad postawy, a przede wszystkim płaskostopia, lejkowatej klatki piersiowej i pogłębionej skoliozy;
- badania krwi i moczu – należy je wykonać wcześniej i dostarczyć komisji w dniu kwalifikacji.
Uwaga! Każda osoba wezwana na kwalifikację wojskową ma obowiązek dostarczyć komisji wszelką dokumentację medyczną dotyczącą swoich chorób przewlekłych lub innych informacji, które mogą okazać się istotne podczas przyznawania kategorii wojskowej.
Komisja wojskowa – badanie jąder
Wielu młodych mężczyzn zastanawia się, czym jest kwalifikacja wojskowa: jak wygląda, z czym się wiąże i w jakim celu jest przeprowadzana. Wówczas dowiadują się, że podczas komisji lekarz musi obejrzeć ich przyrodzenie. Zbadanie męskich narządów płciowych to bowiem jedna z podstawowych rzeczy, którą musi wykonać komisja wojskowa. Badanie jąder trwa jednak tylko kilka sekund i nie wiąże się z dotykiem czy używaniem jakichkolwiek narzędzi lekarskich. Co prawda dla wielu nastolatków może okazać się niekomfortowe, jednak jest to absolutnie rutynowa kontrola. Lekarz musi bowiem wykluczyć ewentualne schorzenia, które mogą wpłynąć na zdolność kandydata do pełnienia czynnej służby wojskowej.
Kto może zostać wezwany przed komisję wojskową?
Każda osoba wezwana na komisję wojskową jest zobligowana do bezwzględnego stawiennictwa w wyznaczonym punkcie. Jakie osoby mogą spodziewać się takiego wezwania? Są to przede wszystkim:
- mężczyźni, którzy w danym roku ukończyli 19 rok życia;
- mężczyźni, którzy urodzili się w latach 1998–2002 i nie posiadają określonej kategorii wojskowej;
- osoby pełnoletnie, które na ochotnika zgłosiły się do komisji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 rok życia;
- kobiety, które urodziły się w latach 1998–2003 i mają kwalifikacje szczególnie przydatne w służbie wojskowej.
Występują również przypadki, gdy konieczna może okazać się ponowna komisja wojskowa. Badanie przeprowadzane jest przede wszystkim u osób, które zostały uznane za tymczasowo niezdolne do pełnienia służby wojskowej z uwagi na zły stan zdrowia.
Komisja wojskowa – kategorie
Ocena zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej to główny cel, który realizuje komisja wojskowa. Kategorie przyznawane są na podstawie wyników poszczególnych badań, a następnie zapisywane są w specjalnej książeczce wojskowej. Zdarza się, że osoby przystępujące do kwalifikacji celowo zatajają przed członkami komisji swoje problemy zdrowotne, dlatego po zakończeniu badań mogą pojawić się dodatkowe pytania doprecyzowujące. Możemy wyróżnić następujące kategorie zdolności do pełnienia służby:
- A – pełna zdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i wojny;
- B – tymczasowy brak zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej;
- D – niezdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
- E – trwała i niezmienna niezdolność do pełnienia jakiejkolwiek służby wojskowej (również w trakcie wojny).
Pewnie zastanawiasz się, dlaczego w powyższym zestawieniu brakuje litery C? Otóż ta kategoria wojskowa funkcjonowała w naszym kraju za czasów PRL i oznaczała zdolność do służby wojskowej z ograniczeniami. Po upadku komunizmu w Polsce postanowiono zrezygnować z tej kategorii, a jeśli badani mają jakiekolwiek ograniczenia, przyznaje się im kategorię D lub E.
Uwaga! Jako że w naszym kraju zniesiono obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej, osoby z kategorią A zostają automatycznie przenoszeni do rezerwy polskiego wojska.
Warto dodać, że komisja wojskowa, badanie i otrzymanie konkretnej kategorii jest obowiązkowe. Unikanie kwalifikacji wiąże się z surową karą grzywny a nawet pozbawieniem wolności. Pamiętaj, że nie ma powodów do obaw, a kwalifikacja zazwyczaj nie trwa więcej, niż 30 minut! Przed udaniem się do wyznaczonego miejsca warto także dokładnie sprawdzić, jak wygląda komisja wojskowa, aby rozwiać swoje wątpliwości.