Przed rokiem w mistrzostwach świata we Francji biało-czerwonym udało się zdobyć sześć kwalifikacji w konkurencjach: dwójka podwójna kobiet, obie dwójki podwójne wagi lekkiej, obie czwórki podwójne oraz męska jedynka.
Dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich (PZTW) Bogdan Gryczuk zaznaczył, że w Aiguebelette o igrzyska „walczyły” łodzie, a nie konkretni zawodnicy, co oznacza, że można jeszcze dokonać korekt w składach. Promocja uzyskana w Lucernie będzie imienna.
„Sytuacja tych, którzy muszą jeszcze wywalczyć olimpijskie paszporty, jest szczególnie trudna. W ich przypadku potrzebne są dwa szczyty formy, bo jak nie awansują, to nie pojadą…” – podkreślił Gryczuk.
Zawody, które potrwają do 24 maja, składają się z dwóch „części”. Pierwsza z nich to kontynentalne kwalifikacje do igrzysk, a druga – ostatnie regaty kwalifikacyjne, w których udział biorą też osady spoza Europy.
Łącznie do startu zgłoszono blisko 400 zawodników z 47 krajów. Jeśli chodzi o biało-czerwonych, największe nadzieje można wiązać z siostrami Anną i Marią Wierzbowskimi (dwójka bez sterniczki) oraz z męską ósemką. Kobieca osada zajęła w MŚ 12. miejsce (szóste w finale B), a promocję do Rio uzyskało… 11 łodzi.
Z kolei ósemka – brązowi medaliści MŚ w 2014 roku – była jednym z czołowych polskich kandydatów do awansu, ale niespodziewanie nie poradziła sobie z tym zadaniem. W Szwajcarii rywalizować będzie z czterema osadami o dwa miejsca na Rio.
Oprócz tego w Lucernie wystąpią jeszcze: dwójka podwójna (Dawid Grabowski i Dominik Czaja), dwójka bez sternika (Rafał Hejmej i Bartosz Zabłocki) oraz czwórka bez sternika wagi lekkiej (Łukasz Siemion, Jerzy Kowalski, Tomasz Zagórski, Paweł Cięszkowski).
W rywalizacji kobiecych jedynek Polek zabraknie, ale swój udział zapowiedziała Białorusinka Jekaterina Karsten – mistrzyni olimpijska z 1996 i 2000 roku. 44-letnia obecnie zawodniczka może wystąpić w igrzyskach po raz siódmy.
W ekipie biało-czerwonych nie ma dwójki podwójnej kobiet, ubiegłorocznych mistrzyń Europy Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj.
„Magda nie od dziś zmaga się z problemami zdrowotnymi. Raz jest lepiej, raz gorzej. Teraz jest gorzej, przechodzi badania, leczenie i… czekamy” – powiedział PAP Gryczuk.
Regaty kwalifikacyjne potrwają do wtorku. Natomiast w piątek w tym samym miejscu rozpocznie się druga runda Pucharu Świata. Pierwszą rozegrano w kwietniu we włoskim Varese. W tym cyklu Polskę reprezentować będą inne osady – uczestnicy regat kwalifikacyjnych dostaną wolne.
Skład reprezentacji Polski na regaty kwalifikacyjne do igrzysk w Rio de Janeiro:
(w nawiasie liczba miejsc premiowanych awansem i liczba zgłoszonych osad)
kobiety
dwójka bez sterniczki (4/12)
Maria i Anna Wierzbowskie (obie RTW LOTTO Bydgostia)
mężczyźni
dwójka podwójna (2/12)
Dawid Grabowski (Posnania Poznań), Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa)
dwójka bez sternika (2/13)
Rafał Hejmej (CWZS Zawisza Bydgoszcz), Bartosz Zabłocki (AZS Szczecin)
czwórka bez sternika wagi lekkiej (2/11)
Łukasz Siemion (RTW LOTTO Bydgostia), Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica),
Tomasz Zagórski, Paweł Cięszkowski (obaj AZS Szczecin)
ósemka (2/5)
Mikołaj Burda (RTW Lotto Bydgostia), Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń),
Piotr Juszczak, Michał Szpakowski, Krystian Aranowski (wszyscy CWZS Zawisza Bydgoszcz)
Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa),
Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Daniel Trojanowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz)
(PAP)
mm/ kali/