Rzeźbienie w glinie stało się w ostatnim czasie niezwykle popularnym hobby. To zasługa przede wszystkim ciekawych efektów rzeźbienia oraz możliwości wyciszenia się i trenowania koncentracji. Ponadto rękodzieło wciąż jest cennym zainteresowaniem. W naszym dzisiejszym poradniku przeprowadzimy Cię przez cały proces tworzenia własnych figurek z gliny. Dowiesz się również, jakich materiałów będziesz potrzebować oraz gdzie szukać inspiracji!
Spis treści
Rzeźby z gliny – od czego zacząć?
Aby rozpocząć swoją przygodę z rzeźbieniem w glinie, wcale nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy czy fachowego sprzętu. Najważniejsze są chęci i wolny czas, a pozostałe elementy zorganizujesz sobie bez większego problemu. Na wstępie warto wybrać rodzaj surowca, z którego będziemy rzeźbić.
Pierwszym rozwiązaniem jest glina do rzeźbienia zakupiona w sklepie i gotowa do obróbki. Ten budulec rekomendowany jest przede wszystkim dla osób początkujących, ponieważ jest niezwykle plastyczny i samoschnący. Nie trzeba go zatem wypiekać – gotową rzeźbę wystarczy pozostawić do wyschnięcia, a następnie ozdobić ją za pomocą różnego rodzaju farb czy lakierów.
Alternatywą jest prawdziwa glina rzeźbiarska. Jak używać tego budulca? W tym przypadku niezwykle przydatne jest specjalne koło garncarskie, w którym umieszcza się glinę. Podczas gdy koło się obraca, my za pomocą dłoni możemy formować rozmaite kształty. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie zarezerwowane dla prawdziwych pasjonatów i osób, które planują tworzyć dzieła o większych rozmiarach.
Tego typu glina do rzeźbienia może zostać także umieszczona w specjalnej formie gipsowej, która wciągnie nadmiar wody, a my będziemy mogli bez trudu wyjąć naszą rzeźbę z formy.
Rzeźba z gliny rzeźbiarskiej musi zostać również odpowiednio wypieczona, a klasyczny domowy piekarnik może w tym przypadku nie zdać egzaminu.
Wspomniana wyżej glina samoutwardzalna jest zdecydowanie prostszym rozwiązaniem, dlatego w dalszej części artykułu pokażemy Ci, jak rzeźbić w glinie wykorzystując właśnie ten rodzaj budulca.
Lepienie z gliny krok po kroku – projekt
Pierwszym krokiem w celu wykonania autorskiej rzeźby z gliny jest oczywiście wybór kształtu, który planujemy uzyskać. Na wstępnie warto określić wielkość rzeźby, jej orientację oraz wszelkie istotne szczegóły. Brakuje Ci pomysłu na swój pierwszy projekt? Poszukaj inspiracji w sieci, np. na znanym portalu Pinterest. Znajdziesz tam całe kolekcje rzeźb zarówno osób początkujących, jak i zaprawionych pasjonatów.
Dobra rada: podczas rzeźbienia dobrze jest mieć swoją inspirację przed sobą, np. na ekranie monitora czy szkicu.
Rzeźbienie w glinie – przygotowanie stanowiska
Gdy uda Ci się już określić kształt swojej rzeźby, przejdź do przygotowania odpowiedniego stanowiska pracy. Powinna być to przestrzeń przyjemna i wygodna oraz koniecznie dobrze oświetlona. Warto także zaopatrzyć się w podkładkę, na której będziesz rzeźbić (może być to stolnica, deska czy zwykła mata stołowa).
Ponadto zadbaj o robocze ubranie, ponieważ glina do rzeźbienia bywa trudna do usunięcia z odzieży, a podczas procesu twórczego z pewnością się nią ubrudzisz. Na tym etapie warto również skompletować niezbędne narzędzia, za pomocą których wykonasz swoją pierwszą rzeźbę.
Wykonywanie rzeźby z gliny
Teraz możesz przejść już do samego procesu tworzenia. Na tym etapie niezwykle istotne jest, z jakiego rodzaju budulca korzystasz: czy jest to glina rzeźbiarska, czy glina samoutwardzalna. Jak używać zakupionego surowca z pewnością dowiesz się z instrukcji od producenta. Podstawą na pewno jest zwilżenie gliny, aby zyskała właściwości plastyczne. Przed rozpoczęciem modelowania dobrze jest również rozgnieść glinę w palcach.
Jak rzeźbić w glinie? Nie potrzebujesz na szczęście specjalistycznych narzędzi, aby wykonać autorską rzeźbę. Wystarczy Ci:
- wygodny nożyk,
- patyczek do szaszłyków,
- drucik czy nawet zwykła wykałaczka.
Najważniejsze, aby narzędzie pewnie trzymać w dłoni i starać się zachować możliwie najwyższą precyzję. Oczywiście możesz zainwestować w profesjonalne narzędzia do rzeźbienia, które z łatwością znajdziesz w sieci lub w sklepie dla plastyków.
UWAGA! Skończoną rzeźbę trzeba koniecznie odstawić na co najmniej 2-3 dni, aby spokojnie wyschła. Warto ją również zakryć delikatną szmatką lub lnianą chusteczką, aby nie osiadł na niej kurz. Każda świeża glina ma to do siebie, że nie lubi pyłków i różnego rodzaju zabrudzeń, także glina samoutwardzalna. Jak używać budulca, aby nie przenieść na rzeźbę kurzu? Przede wszystkim staraj się rzeźbić na czystym podłożu. Możesz również założyć jednorazowe rękawiczki.
Glina rzeźbiarska – jak używać piekarnika?
Tak jak wspomnieliśmy, glina samoutwardzalna nie potrzebuje zazwyczaj wypiekania. Oczywiście na rynku dostępne są różne jej rodzaje, dlatego możesz spotkać się również z takim budulcem, który trzeba będzie wypiec. Dotyczy to również klasycznej gliny rzeźbiarskiej. Jakiej temperatury należy i jak długo piec figurkę? To także zależy od zaleceń producenta, jednak najczęściej wystarczy 15-20 min w temperaturze 130 stopni.
Po wyjęciu rzeźby z piekarnika należy ją ostudzić. Wówczas możesz przystąpić do jej wykończenia i malowania, co jest zdecydowanie najprzyjemniejszym etapem procesu wykonywania własnej rzeźby z gliny. W tej kwestii masz pewną dowolność, jeśli jednak chcesz osiągnąć maksymalnie satysfakcjonujące efekty, przetrzyj figurkę papierami ściernymi o różnej gradacji, aby uzyskać możliwie najbardziej wygładzoną powierzchnię.
Rzeźbienie w glinie to naprawdę wyjątkowa pasja i doskonała forma terapii zajęciowej. Ważne są tu nie tylko zdolności manualne, ale również kreatywność. Lepienie z gliny – krok po kroku i konsekwentnie – z pewnością będzie szło Ci coraz lepiej. Pamiętaj, aby nie zniechęcać się od razu, ponieważ jest to hobby wymagające dużych pokładów cierpliwości i skupienia. Efekt końcowy będzie jednak satysfakcjonujący, a swoją autorską rzeźbę możesz wyeksponować na honorowym miejscu lub podarować ją w prezencie dla bliskiej Ci osoby.