Delfiny, małpy, psy – te zwierzęta powszechnie uważa się za inteligentne. Nie są to bynajmniej jedyni przedstawiciele fauny, w których inteligentne zachowania aż trudno uwierzyć.
Czytaliście o szczurku laboratoryjnym nazwanym #42, który niweczy badania naukowców z Harvardu? Badacze chcieli sprawdzić, czy zapach kotów działa odstraszająco na szczury. Za każdym razem, gdy szczury naciskały czerwony przycisk, dostawały smakołyk, ale jednocześnie rozpylano zapach kotów. Wszystkie gryzonie były zbyt przerażone, aby nacisnąć przycisk, ale nie #42. Najwidoczniej szczur zrozumiał, iż wciśnięcie guzika nie wiąże się z pojawieniem się prawdziwego kota, za to przynosi realną korzyść w postaci przysmaku.
Spis treści
Kruki potrafią planować przyszłość
To, że kruki są inteligentne, wiadomo nie od dzisiaj. Dowiedziono ich umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów oraz zdolność do analizowania zachowania ofiary. Naukowcy z Uniwersytetu w Lund wskazują na jeszcze jedną niesamowitą zdolność kruków – potrafią one planować przyszłość. Szwedzcy badacze poddali kruki eksperymentowi. Pokazano ptakom, jak otworzyć urządzenie ze smakołykiem za pomocą kamyka, po czym zabrano oba przedmioty. Po pewnym czasie dano krukom możliwość wyboru narzędzia, które większość kruków zachowała „na potem”, by po paru godzinach otworzyć urządzenie ze smakołykiem.
Warany potrafią liczyć do sześciu
Naukowcy udowodnili, że warany potrafią „liczyć” do sześciu. Do pokoju, gdzie znajdowały się cztery ślimaki, wpuszczano warany. Po zjedzeniu wszystkich czterech mięczaków, warany przechodziły do następnego pokoju, również z czterema ślimakami. Gdy jednak w pokoju znajdowały się tylko trzy ślimaki, warany szukały czwartego mięczaka, zamiast przejść do następnego pokoju. Eksperyment przebiegł w podobny sposób również wtedy, kiedy zwiększono ilość ślimaków do sześciu.
Świnie są dobre w gry wideo
Czy wiedzieliście, że świnie szybko się uczą, są wrażliwe i posiadają zdolność rozwiązywania problemów? Okazuje się też, iż umieją grać w gry wideo. W jednym z pierwszych eksperymentów mających badać zdolności poznawcze świń, amerykańscy uczeni dali im specjalnie zaprojektowane joysticki, pozwalające na sterowanie za pomocą ryjka. Zwierzęta miały za zadanie najeżdżać kursorem na pojawiające się na ekranie obiekty, co powodowało ich kurczenie się i znikanie. Świnie poradziły sobie z tym doskonale.
Pająki z gatunku Portia labiata potrafią dostosować metodę polowania do ofiary
Jeśli boicie się pająków, na pewno wiele razy słyszeliście zdanie, że te stworzonka boją się Was o wiele bardziej, niż Wy ich. Istnieje gatunek pająka, którego zdecydowanie nie należy lekceważyć. Portia labiata, bo o nim mowa, korzysta z innych technik polowania w zależności od tego, co w danym momencie staje się jego celem. Pająki te charakteryzują się sprytem oraz zręcznością. Na szczęście nie występują one w Polsce, lecz jeśli wybierzecie się do południowo-wschodniej Azji, pamiętajcie, że żyją tam te inteligentne pajęczaki.
Które z niezwykłych umiejętności zwierząt zrobiły na Was największe wrażenie? Piszcie w komentarzach!