Spis treści
Dzikie zwierzęta są… dzikie
I to nie podlega dyskusjom. Oczywiście – jeśli jeleń czy łania ma taką możliwość, to zawsze wybierze ucieczkę. Chyba że zwierzak poczuje się zagrożony i uzna, że nie ma innego wyjścia, jak tylko zaatakować. A w takim przypadku człowiek jest na przegranej pozycji. Łanie mogą ważyć do 120 kg, a jelenie nawet do 200 kg. Są zdecydowanie silniejsze od ludzi, lepiej przystosowane do walki… no i mają poroże.
Druga kwestia jest taka, że te zwierzaki nie potrafią poradzić sobie w strefach zurbanizowanych. Często stwarzają spore zagrożenie również dla siebie. Ranią się, kiedy próbują przeskakiwać przez płoty. Powodują kolizje z samochodami. Wprowadzają chaos i bałagan. A ludzie? Ludzie je dokarmiają, pokazując im, że w Zakopanem panuje dobrobyt i nie ma powodu, żeby opuszczać miasto.
O czym pamiętać w razie spotkania?
Łanie i jelenie są uwielbiane przez ludzi. Wyglądają sympatycznie i lubią jeść roślinki, ale to wciąż są dzikie zwierzęta, których nie powinno się przyzwyczajać do życia między ludźmi. Dlatego ważne jest, żeby przestrzegać kilku prostych zasad, o czym informuje Tatrzański Park Narodowy.
Nie podchodź
Te zwierzęta przeważnie unikają bliskiego kontaktu z człowiekiem i schodzą mu z drogi. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. W okresie rykowiska jelenie stają się agresywne i mogą zaatakować człowieka. Tak samo mogą postąpić łanie broniące swoich młodych. Do tego dochodzi chaos, w jakim się znajdują – otoczone hałasem, ludźmi, samochodami, mogą zwyczajnie wpaść w panikę, a wtedy ich zachowanie jest nieprzewidywalne. Nie ma nic złego w zrobieniu zdjęcia zwierzakowi, ale nie próbuj selfiaków czy robienia zdjęć dziecka z łanią. Zachowanie bezpiecznej odległości jest podstawą bezpieczeństwa.
Nie dokarmiaj
Jeśli zwierzę zobaczy, że bliskość człowieka oznacza łatwy dostęp do pokarmu, częściej i chętniej będzie przychodzić. Stopniowo zmniejszy się jego lęk przed ludźmi, a to może przyczynić się do wzrostu niebezpiecznych sytuacji. Lepiej będzie, jeśli dzikie zwierzęta pozostaną w lasach i tam będą szukać pożywienia.
Nie śmieć
Dotyczy to zarówno stref zurbanizowanych, jak i górskich szlaków. Resztki jedzenia, plastik, opakowania po jedzeniu i inne śmieci mogą zaszkodzić zwierzętom. W miastach należy wyrzucać je do śmieci, a w Tatrzańskim Parku Narodowym do ustawionych zamykanych pojemników na śmieci.
To są 3 proste i podstawowe zasady, których każdy powinien przestrzegać. W ten sposób dzikie zwierzęta nie będą miały czego szukać w strefach zurbanizowanych i chętniej wrócą na łono natury. Skorzystają na tym zarówno one, jak i ludzie.