Świat zwierząt jest tak niezwykły i różnorodny, że łatwo się w nim pogubić. Przedstawiam i obalam kilka mitów o zwierzętach, które są często powtarzane. Myślicie, że bielik jest orłem, a bocian uwielbia żaby? W takim razie musicie przeczytać ten artykuł!
Spis treści
Bocian je głównie żaby
Bocian biały to dla Polaków niemalże symbol narodowy. Jego dieta jest zdecydowanie bardziej urozmaicona, niż kolorystyka upierzenia. Owszem, w jej skład wchodzą płazy, ale mają dużą konkurencję w postaci gadów, gryzoni, owadów, piskląt, ryb czy ślimaków. Wielu ekspertów twierdzi, że jesteśmy narodem, który odżywia się zbyt mało różnorodnie. Może w tym wypadku przykład powinniśmy również wziąć z góry? Tylko te ślimaki…

fot. Liselotte Brunner
Sarna jest samicą jelenia
Dorosły samiec jelenia szlachetnego potrafi ważyć nawet kilkaset kilogramów. Sarna europejska jest dużo mniejszym zwierzęciem – jego masa nie przekracza 40 kilogramów. Taki związek mógłby być męczący. Swatanie jelenia z sarną nie jest więc dobrym pomysłem. To po prostu dwa zupełnie odrębne gatunki, należące do tej samej rodziny – jeleniowatych. W przypadku jeleni, samica nazywana jest łanią, a samiec bykiem. U saren natomiast, mamy kozła i kozę. Zbyt mało swojsko? Młody jeleń to inaczej cielak, a młoda sarna – koźlę.

fot. Hans Benn
Bielik jest orłem
Bielik zwyczajny jest z pewnością dużym i pięknym ptakiem. Z takim samym przekonaniem mogę jednak powiedzieć, że nie jest orłem. Genetycznie bliżej mu do mniejszych ptaków drapieżnych – kani czarnej i kani rudej. Od orła “pełną gębą”, czyli orła przedniego, różni go przede wszystkim to, że ma nieopierzone skoki, czyli dolne partie nóg. Tak samo z resztą jak ptak, który znajduje się w polskim godle. Czy w takim razie naszym symbolem wcale nie jest orzeł? Takich dyskusji lepiej nie rozpoczynać.

fot. Idalia Skalska
Zające mieszkają w norach
Długie włochate uszy i pokaźne zęby – na pierwszy rzut oka dziki królik i zając szarak są dosyć podobnymi zwierzętami. Jednak tak naprawdę sporo je dzieli. Jedną z najważniejszych różnic jest fakt, że zając w przeciwieństwie do królika nie kopie nor. Zamiast pod ziemią, śpi na jej powierzchni, w małym zagłębieniu, zwanym kotlinką.

fot. LTapsaH
Małe ptaki latają
Kojarzycie sceny z kreskówek, w których za dorosłym ptasim rodzicem leci mniejsze potomstwo? Takie rzeczy tylko w bajkach. Oczywiście niektóre gatunki ptaków opuszczają gniazda zaraz po wykluciu, nazywamy je zagniazdownikami. Jednak zanim nauczą się latać, muszą osiągnąć rozmiary rodziców. Do latania trzeba dorosnąć, proste.

fot.David Mark
Przyznajcie się szczerze, któreś z tych mitów do tej pory powtarzaliście? Czy o zwierzętach wiecie praktycznie wszystko?