Nigdy nie jest za późno na zmiany i poszerzanie swojej wiedzy. Również tej dotyczącej relacji międzyludzkich, czy zdrowia psychicznego. Poznaj twórczynie, które na swoich profilach dzielą się swoją wiedzą z dziedziny psychologii, okazują wsparcie i oswajają temat psychoterapii.
Coś, co kiedyś było zarezerwowane jedynie dla bywalców gabinetów psychoterapeutycznych, dziś za sprawą Internetu i specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą całkowicie za darmo i okazują bezinteresowne wsparcie, stało się dostępne dla każdego z nas.
Nie oznacza to jednak, że nie warto już iść na terapię. Profile, o których zaraz opowiemy można potraktować jako drogowskazy i pomocną dłoń w lepszym zrozumieniu siebie i nadaniu właściwej terapii odpowiedniego kierunku.
Spis treści
Między nami kobietami
Poznajcie Erill, która jest absolwentką psychologii i sama przeszła przez proces terapeutyczny. To pomogło jej poznać tajniki psychologii zarówno od strony specjalistki, jak i pacjentki. Każdego dnia dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi własnego życia oraz podpowiada, co możemy zrobić, żeby lepiej zrozumieć schematy, które w wielu sytuacjach życiowych, przejmują nad nami pełną władzę.
Erill jest również organizatorką kobiecych kręgów, które prowadzi wspólnie ze swoją przyjaciółką Kają i za każdym razem zaprasza specjalistki, które prowadzą warsztaty pomagające poszerzać swoje horyzonty i sięgać w głąb siebie.
Porozmawiajmy o emocjach
Duży wpływ na to, jacy jesteśmy, ma nasze dzieciństwo. Zarówno te szczęśliwe chwile, jak i przebyte traumy, mają ogromny wpływ na to, jak radzimy sobie dzisiaj. Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, nie dopuszczamy prawdziwych emocji do głosu lub nie potrafimy sobie z nimi poradzić.
Karolina Tucholska-Siermińska, która jest psychotraumatolożką i autorką kart i workbooków Ja Dla Siebie, udziela w tej dziedzinie bardzo pomocnych wskazówek. Większość swoich materiałów publikuje w postaci scenek rodzajowych, co pomaga lepiej pojąć istotę problemu.
Wsparcie psychoterapeutyczne od kuchni
Jak wygląda psychoterapia w praktyce? Czego się spodziewać na wizycie? Czy na pewno jest mi potrzebna? Czy psychoterapeuta okaże mi wsparcie, którego potrzebuję? Zapewne wiele osób, które nigdy nie były na psychoterapii, zadaje sobie podobne pytania. Warto zatem oddać głos specjalistce.
Ania Cyklińska to certyfikowana psychoterapeutka, autorka książki “Przewodnik po emocjach” (która swoją premierę będzie miała już za kilka dni) oraz współtwórczyni Fundacji Można Zwariować i podcastu o tej samej nazwie. Na swoim profilu publikuje porady dotyczące wielu problemów społecznych, z którymi większość z nas zmaga się na co dzień. Opowiada też o tym, co odbywa się za zamkniętymi drzwiami gabinetu psychoterapeutycznego i w przystępny sposób rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Oh, to chyba o mnie!
W wielu sytuacjach związanych z rodziną, czy związkiem partnerskim, napotykamy trudności, które są naszym zdaniem nie do przeskoczenia. Często też żyjemy w przekonaniu, że nasz problem jest wyjątkowy, przez co nie poszukujemy wsparcia. Prawda jest jednak taka, że większość schematów według których budujemy nasze relacje, jest dość powszechnych.
Wystarczy spojrzeć na treści, które publikuje Sylwia Wolna-Rybak, żeby poczuć, że pisze dokładnie o naszej sytuacji i relacjach, które tworzymy. Sylwia jest psychoterapeutką i autorką e-booków dotyczących relacji międzyludzkich oraz samorozwoju.
Mindfulness i bardziej uważne życie
Proces psychoterapii to nie tylko praca nad uzdrowieniem relacji z innymi, ale również z samym sobą. Bo jeśli chce się kochać innych, to najpierw trzeba pokochać siebie. Jeśli chce się być dobrym dla innych, to trzeba być też dobrym dla siebie. Jeśli chce się okazać wsparcie innym, trzeba je też okazać sobie. W teorii wydaje się to oczywiste, jednak w praktyce może już nie być tak proste.
Z pomocą przychodzi Milena Wojnarowska, która jest psychoterapeutką, nauczycielką mindfulness i autorką m.in. Dzienników Wdzięczności. Na swoim profilu udziela porad dotyczących bardziej uważnego życia i przekierowywania go na dobre tory.
Warto zagłębić się w treści publikowane przez powyższe twórczynie. Mogą okazać się ogromnym wsparciem w zrozumieniu schematów, w których – często nieświadomie – tkwimy. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że są to wybrane urywki procesu terapeutycznego i nie zastąpią całkowicie wizyty w gabinecie psychoterapeutycznym.