Nawet najbardziej zdeklarowane mieszczuchy noszą w sobie potrzebę obcowania z naturą i oderwania się – choćby na chwilę – od wielkomiejskiego zgiełku i szybkiego tempa życia. Coraz więcej osób pragnie nieco zwolnić i po prostu cieszyć się tym, co wokół. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, kiedy jest słońce i ładna pogoda. Spragnieni ruchu na świeżym powietrzu ludzie wylegają na ulice i „obstawiają” parki, miejskie plaże lub bulwary nad rzeką. W ten trend wpisuje się także rosnąca popularność miejskiego ogrodnictwa.
Spis treści
Zwykły – niezwykły balkon
Szczęśliwi są ci, którzy w swoim M mają choćby niewielki balkon lub taras, szczególnie jeśli znajduje się on od zacisznej strony, z ładnym widokiem na panoramę miasta. Może się on przeistoczyć w magiczne miejsce, w którym z przyjemnością będzie się piło poranną lub popołudniową kawę, czytało lub rozmawiało z przyjaciółmi wieczorową porą. Aby miło spędzało się czas na balkonie, warto zadbać o jego wystrój. Jeśli tylko metraż na to pozwala, warto wstawić tam choćby jeden wygodny fotel i niewielki stolik. Ściany i barierki powinniśmy natomiast przeznaczyć dla roślin. Trudno sobie wyobrazić, jak wielką radość mogą dać doniczki z pachnącymi, samodzielnie wyhodowanymi kwiatami czy ziołami, dopóki się tego nie doświadczy.
Stworzenie oazy zieleni we własnym mieszkaniu wcale nie musi być bardzo kosztowne i czasochłonne. Nasiona – na szczęście – nie są szczególnie drogie, a poza tym wymiana sadzonek i odchowanych roślinek w internecie kwitnie na dobre. Jeśli zaś chodzi o stworzenie odpowiedniej „infrastruktury” dla naszego mini-ogrodu, to przy odrobinie wyobraźni i samozaparcia, można samodzielnie – także niewielkim kosztem – zrobić półki, regał, kwietniki, drabinkę lub specjalne podwyższone grządki dla swoich ziół i kwiatów.
A może by tak spróbować uprawy warzyw?
Nic nie smakuje równie dobrze, jak własne warzywa. Choć właściciele balkonów może nie mają zbyt wielkiego pola do popisu w tej kwestii, to nie znaczy, że muszą rezygnować z posiadania własnego mini-warzywniaka czy ziołownika. Przy wyborze odpowiednich odmian i umiejętnej, a przede wszystkim sumiennej i regularnej pielęgnacji, można osiągnąć naprawdę zadowalające rezultaty. Do hodowli balkonowej doskonale nadają się nie tylko różnego rodzaju zioła (bazylia, tymianek, oregano, rozmaryn, ale też pietruszka czy koperek), lecz również niewielkie owoce i warzywa. Istnieją specjalne odmiany truskawek i poziomek, przeznaczone do uprawy na balkonie. Świetnie w tarasowej rzeczywistości odnajdą się także pomidorki koktajlowe oraz małe papryczki słodkie i ostre.
Mnóstwo praktycznych porad dla początkujących i bardziej doświadczonych miejskich ogrodników można znaleźć na blogu slonecznybalkon.pl Basi Chronowskiej-Cholewy. W tym artykule znajdziemy instrukcję krok po kroku przy zakładaniu balkonowego warzywnika: http://www.slonecznybalkon.pl/2021/04/warzywa-i-owoce-na-balkonie-od-czego-zaczac/
Samodzielna uprawa roślin to nie tylko przyjemne i relaksujące hobby. To także sposób na odciążenie domowego budżetu. No i te wieczory oraz poranki na zalanym zielenią i nieziemsko pachnącym tarasie – nie do przecenienia!