To dzięki nim działamy zespołowo i osiągamy cele, nie boimy się nawiązywać nowych kontaktów i łatwo odnajdujemy się w nowym środowisku. Tak, „Soft skills” są ważne i przydatne zarówno w miejscu pracy, jak i codziennym życiu. Jak wiadomo, praktyka czyni mistrza – w jaki sposób trenować umiejętności miękkie? Między innymi planując podróż na własną rękę. Połącz przyjemne z pożytecznym – podróże rozwijają na wielu płaszczyznach! O czym pamiętać samodzielnie planując podróż? Sprawdź naszą checklistę!
Spis treści
JAK TO DALEKO – blog Tomasza Jakimiuka
Tomasz Jakimiuk to miłośnik autostopu i podróżnik prowadzący bloga o nazwie JAK TO DALEKO. Lektura kilku jego wpisów skłoniła mnie do przemyśleń daleko odbiegających od głównej tematyki bloga. Co dał Ci autostop? Dlaczego kierowcy zabierają autostopowiczów? Z jakimi przeciwnościami musisz poradzić sobie w trakcie podróży? – to kilka pytań, na które stara się odpowiedzieć autor w swoich wpisach. Wielokrotnie zdarzyło mi się uprawiać autostop – zarówno jako pasażer, jak i jako kierowca. Muszę przyznać, że osoby biorące udział w tej „dyscyplinie” można śmiało zaliczyć do łatwo nawiązujących kontakty.
Jak mówi Tomasz Jakimiuk – autostop to w pewnym sensie selekcja naturalna. To sposób podróżowania dla osób pozytywnie nastawionych, kontaktowych i zaradnych. Możecie o tym przeczytać w jednym z jego wpisów – link do niego znajdziecie tutaj: DLACZEGO NIE WARTO ZABIERAĆ AUTOSTOPOWICZÓW?
I właśnie w tym miejscu dochodzimy do naszych tytułowych soft skills, a konkretnie tego jak wyrabiają je podróże. Jako globtroter przyznam, że ukształtowanie i rozwój umiejętności miękkich to coś, co zdecydowanie zawdzięczam swoim bliższym i dalszym wojażom!
Czym są umiejętności miękkie?
Umiejętności miękkie, kompetencje miękkie czy tak zwane soft skills, to umiejętności ułatwiające nawiązywanie kontaktów, umożliwiające efektywną pracę i osiąganie celów – zarówno w życiu prywatnym, jak i biznesowym. Kompetencje miękkie są obecnie bardzo cenione przez pracodawców. W wypadku wielu stanowisk stawia się je na równi z umiejętnościami twardymi. O ile tych drugich można się nauczyć poprzez kursy i szkolenia, o tyle wyrobienie umiejętności miękkich jest o wiele dłuższą drogą. Składa się na nią między innymi wychowanie, przeżycia czy predyspozycje osobowościowe. To między innymi:
- zaradność,
- kreatywność,
- komunikacja,
- samoorganizacja,
- myślenie analityczne,
- otwarcie na drugą osobę,
- łatwość odnajdywania się w nowym otoczeniu,
- umiejętność spojrzenia z perspektywy drugiej osoby.
Każdy diament trzeba oszlifować – tak więc predyspozycje nie wystarczą, a same umiejętności warto rozwijać. Kompetencje miękkie kształtujemy między innymi radząc sobie w trudnych sytuacjach – na przykład kiedy musimy rozwiązać dany problem lub nawiązać kontakt z obcą osobą. Kiedy mamy okazję znaleźć się w takiej sytuacji? Poczytny blog Tomasza Jakimiuka poświęcony jest głównie autostopowi, jednak moim zdaniem każda podróż na własną rękę sprzyja rozwojowi soft skillsów!
Podróżowanie na własną rękę a soft skills
Co mam na myśli pisząc o podróżowaniu na własną rękę? Nie, nie musi być to podróżowanie w pojedynkę. Nie musi być to również przemierzanie kolejnych kilometrów trasy stopem jako backpacker. Mam tutaj na myśli format podróżowania polegający na samodzielnym ustaleniu dat podróży, wykupieniu wszystkich biletów, noclegów czy dopełnieniu formalności. Już teraz możemy zagwarantować – bez przygód się nie obejdzie. Rezerwacje przez internet zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem.
Na przykład pokój hotelowy może wyglądać nieco inaczej niż na ogłoszeniu, a wypożyczony samochód być dostarczony w inne niż ustalone miejsce. Kolejne ryzyko to zdarzenia losowe – jak na przykład spóźniony samolot czy zgubienie dokumentów. Nie radzę jednak zniechęcać się tym ryzykiem, ponieważ jest ono częścią podróży, a z perspektywy czasu przyznam, że każdą taką akcję wspomina się z sentymentem. W radzeniu sobie w kryzysowych momentach pomagają właśnie umiejętności miękkie – na przykład umiejętność zebrania myśli i działania pod presją, komunikatywność i zaradność.
Checklista – przy samodzielnym planowaniu wakacji
Jeżeli zdecydujesz się zorganizować zagraniczny wypad na własną rękę, to:
- Zrób wstępny plan podróży – rozważ kierunki, które Ciebie interesują i sprawdź możliwości połączeń lotniczych. Pomyśl, co konkretnie chciałabyś zobaczyć w danej lokalizacji i czy planujesz zatrzymać się w jednym, czy w kilku miejscach.
- Wykup loty – możesz znaleźć je na stronie linii lub posłużyć się przeglądarką tanich lotów taką jak skyscanner.pl.
- Znajdź nocleg/noclegi – na przykład na stronach takich jak booking.com lub airbnb.com.
- Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz na wjazd do danego kraju i dopełnij wszelkich formalności. Ważne: to, że jakiś kraj jest w Unii, nie zawsze oznacza, że jest w strefie Schengen.
- Wykup ubezpieczenie wakacyjne (ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za tydzień).
- Zaplanuj transfery z lotniska do miejsca, w którym nocujesz oraz ewentualnie do kolejnych lokalizacji. Z lotnisk prawie zawsze kursują autobusy lokalne i międzymiastowe. W większych miastach często znajdziemy również metro.
- Jeżeli planujesz wynająć samochód, to weź pod uwagę, jaki kierunek ruchu panuje w danym kraju. Ważne – większość wypożyczalni samochodów obsługuje wyłącznie posiadaczy karty kredytowej.
Życzymy udanej podróży!
All inclusive z biurem podróży, autostop czy wakacje w wynajętym mieszkaniu?
W wypadku podróżowania z biurem podróży nie musimy martwić się o plan wakacji – wszystko to zostaje wykonane już za nas. Z drugiej strony, podróżując samodzielnie, masz okazję poznać kraj od środka – używać miejscowej komunikacji, poznać „lokalsów” zjeść w miejscowych barach i gotować z lokalnych produktów. Jaki sposób wypoczynku jest najlepszy? Moim zdaniem może być to zarówno autostop, all inclusive z biurem podróży, jak i samodzielnie zaplanowane wakacje w wynajętym mieszkaniu.
Format wakacji powinien być dostosowany do Twoich aktualnych potrzeb. Oczywiście rozwój soft skillsów jest ważny, ale czasem człowiek po prostu ma ochotę wypocząć z drinkiem przy hotelowym basenie i z jedzeniem dostarczonym do pokoju. Zawsze warto dopasowywać wakacje do swoich aktualnych potrzeb – zadbaj o regenerację, po niej przyjdzie czas na rozwój.