Wakacyjny czas dla większości rodziców oznacza misję pt. dziecko w podróży. Aby zakończyć ją sukcesem, warto podejść do niej strategicznie i odpowiednio się do niej przygotować. Na co więc zwrócić uwagę? Co spakować? Jak zająć dziecko w podróży, by nie powodowała znudzenia? Podpowiadamy!
Spis treści
Podróż z dzieckiem – o czym warto pamiętać?
Zanim wyruszycie na rodzinny urlop, poświęć nieco czasu na dostosowanie przebiegu wycieczki do dziecka. W podróży niekiedy pojawiają się zaskakujące sytuacje, dlatego warto przygotować się na różne zdarzenia. Niezależnie od tego, czy czeka Cię podróżowanie z niemowlakiem, czy z kilkulatkiem, poniższe zalecenia z pewnością oszczędzą Ci sporo nerwów!
Zacznijmy od przygotowań do wycieczki – oto co warto uwzględnić na liście „do zrobienia” jeszcze przed wycieczką z dzieckiem:
- Sprawdź stan techniczny samochodu, jeśli wybierasz się w podróż autem – ten podpunkt ma oczywiście zastosowanie do każdej wyprawy, niezależnie od tego, czy przewozimy dziecko, czy nie. Jednak to na tyle ważny element przygotowań, że warto go podkreślić.
- Zweryfikuj mocowanie fotelików (koniecznie stosuj się do zaleceń producenta) i dostosowanie wysokości zagłówków do wysokości dzieci.
- Zaopatrz się w potrzebne w podróży z dzieckiem akcesoria. Warto mieć w aucie:
- chusteczki nawilżane odpowiednie dla dzieci,
- chusteczki higieniczne,
- ręczniki papierowe,
- jednorazowe nocniki (nawet w przypadku starszych dzieci, gdyż toalety na stacjach czy MOPach nie zawsze są czyste)
- podkłady higieniczne,
- worki na wymiociny i środki przeciwko chorobie lokomocyjnej (koniecznie odpowiednie do wieku dziecka),
- worki na śmieci,
- butelkę z wodą do mycia rąk,
- żel antybakteryjny.
- Spakuj ulubione przekąski dziecka i wodę. Formę jedzenia i picia dostosuj do sytuacji – polecamy zaopatrzyć się w butelki niekapki oraz np. musy w tubkach czy małe opakowania suszonych owoców i orzechów.
- Przygotuj pojemnik małego podróżnika – z doświadczenia wiemy, że to bardzo ważny element, dlatego omówimy go szerzej w kolejnym akapicie.
- Opracuj plan wycieczki tak, by uwzględniał rytm dnia dziecka – głodne dziecko w podróży może oznaczać katastrofę, dlatego nie wyruszajcie w trasę tuż przed porą posiłku. Warto też wykorzystać czas drzemek dziecka na przejazd.
- Rzeczy dziecka spakuj tak, by można było szybko je wyjąć z bagażnika, np. w razie konieczności szybkiej zmiany ubrania.
Dziecko w podróży nie musi się nudzić – pojemnik małego podróżnika
Podróżowanie z małym dzieckiem oznacza konieczność zabawiania go w trakcie jazdy. Jeśli wybieracie się na urlop autem, to macie ułatwione zadanie – możecie przygotować pojemnik małego podróżnika, w którym umieścicie różne zabawki i gry, które umilą dziecku czas spędzany w trasie. Nieco trudniej jest to zaplanować, jeśli wybieracie się samolotem w podróż z dzieckiem za granicę. Wówczas przygotowanie pojemnika nie wchodzi w grę, ale nadal możliwe jest spakowanie kilku „pewniaków” do bagażu podręcznego.
Co warto umieścić w pojemniku małego podróżnika? Oczywiście wszystko zależy od wieku dziecka, jednak z doświadczenia wiemy, że te rodzaj atrakcji najlepiej zajmuje dzieci w wieku przedszkolnym. W pojemniku umieść:
- ulubionego pluszaka dziecka (w końcu najlepiej zwiedzać świat z bliskimi!),
- gry podróżne (np. magnetyczną wersję gry „Kółko i krzyżyk”),
- zabawkową lunetę (dzięki niej łatwiej będzie się bawić w odkrywców nieznanych lądów),
- notatnik, długopis i kredki – do notowania/rysowania obserwacji z podróży,
- kolorowankę wodną i pędzelek ze zbiorniczkiem na wodę,
- mikrofon (samochodowe karaoke uratowało już niejedną podróż!),
- niewielkie zabawki, którymi można się bawić, tworząc fabułę (np. pacynki na palce lub np. kilka Super Zingsów – te zabawki zajmą niewiele miejsca, ale dają spore możliwości zabawy).
Zobacz też: Jakie zwierzęta domowe wybrać do domu z małym dzieckiem?
Powyższa lista oczywiście jest przykładowa, należy ją dostosować do zainteresowań i upodobań dziecka, dlatego koniecznie zapakuj do pojemnika jego ulubione zabawki. Taki pojemnik małego podróżnika ustaw przy dziecięcym foteliku, by pociecha miała do niego swobodny dostęp. Dzięki temu unikniesz konieczności podawania dziecku co chwilę innej zabawki. Pamiętaj jednak, by regularnie kontrolować ich ilość – nikt nie chce przeżywać z dzieckiem dramatu zgubienia w podróży ukochanej przytulanki!
Czy da się uniknąć pytań „daleko jeszcze”?
Na szczęście da się! Gdy Twojemu dziecku znudzi się już pojemnik małego podróżnika, z pomocą przyjdą gry i zabawy słowne. Co ciekawe, w księgarniach dostępna jest książka pt. „Daleko jeszcze? Czym zająć dzieci w czasie podróży”, która idealnie odpowiada na potrzeby zmęczonych trasą rodzin. Znajdziecie w niej nie tylko gry słowne, w które możecie bezpiecznie grać z dzieckiem nawet wtedy, gdy prowadzicie auto, ale też propozycje wielu innych zajęć pozwalających uniknąć pytania „daleko jeszcze?”. Książka zawiera też rymowane zagadki, piosenki i wierszyki o podróżowaniu, szyfry, łamigłówki, rebusy, labirynty itp. Jest to zatem nie tylko inspiracja dla rodziców znudzonych w podróży dzieci, ale też książka aktywizująca pociechy do zabawy. Pamiętaj, że nie musicie sztywno trzymać się zasad określonych w niej – puśćcie wodze wyobraźni i stwórzcie własne wersje rodzinnych gier podróżnych. Takie momenty zbliżą Was i pozwolą dotrwać w zgodzie do celu podróży.
Udana podróż z dzieckiem? To możliwe!
Jak podróżować, by wyprawa pozytywnie zapisała się we wspomnieniach całej rodziny? Powyższe rady z pewnością pozwolą Ci porządnie przygotować się do wyprawy. Pamiętaj jednak, że dziecko w podróży niekiedy nie radzi sobie z emocjami – nadmiar wrażeń, duża ilość nowych bodźców dźwiękowych i zapachowych, szybko zmieniający się widok za oknem samochodu czy pociągu – to wszystko może prowadzić do przestymulowania dziecka. W takiej sytuacji będzie mu trudniej usiedzieć spokojnie i nie komunikować głośno swojego niezadowolenia. Niekiedy skuteczne bywa odwracanie uwagi dziecka – na przykład grami czy wspólną zabawą. Pomysły na nie omawialiśmy już wyżej, wykorzystaj je!