Taki scenariusz to jeden z najczęstszych problemów, graczy, ale nie tylko. Podobne katusze mogą odczuwać użytkownicy programów graficznych lub innych wysoce złożonych aplikacji. Przyczyną może być bottleneck, a po naszemu – wąskie gardło. Bottleneck skutecznie zabiera satysfakcję z rozgrywki, dlatego, zamiast zaciskać zęby i marudzić, że „nowe gry topią mi sprzęt”, warto trochę pokombinować i usunąć problem.
Spis treści
Czym jest bottleneck?
Ze zjawiskiem bottleneck, mamy do czynienia gdy jeden z komponentów komputera ogranicza pozostałe. Bardzo często za ten brak płynności rozgrywki i obniżanie wydajności systemu obrywa karta graficzna. Zupełnie niesłusznie, bo nawet najlepszy RTX jest na nic gdy jest sparowany z kiepskim procesorem, który zwyczajnie nie nadąża z obliczeniami. Czasem do przyczyn problemu można dopisać również zbyt małą ilość pamięci RAM.
Bottleneck może się też pojawić, gdy nie znamy dość dobrze możliwości swojego sprzętu i ustawimy zbyt wymagające parametry grafiki (nie zawsze da się wycisnąć 4K).
Jak się pozbyć bottleneck’a?
Kluczem do optymalnej pracy sprzętu jest balans karty graficznej oraz procesora. Wielu amatorów gamingu wpada w następującą pułapkę: wydają ciężkie pieniądze na dokoksowaną kartę graficzną, oszczędzając, ile się da na procesorze. Tymczasem ultra wydajny RTX wcale nie jest gwarantem płynnej rozgrywki i ostrego obrazu. Szczególnie w przypadku gier, w których to procesor odgrywa główną rolę.
Dobranie procesora i karty graficznej tak, by tworzyły idealnie zgrany zespół to nie lada sztuka. Zwłaszcza że producenci jednych i drugich oferują masę rozwiązań i kuszą niezwykłą wydajnością. Warto pamiętać, że najdroższy nie zawsze oznacza najlepszy. Jeśli nasze wybory ograniczone są przez niewysoki budżet, to tym bardziej warto rozważyć kupno lepszego procesora, a niekoniecznie wydawać wszystko na super kartę graficzną.
Wybór ułatwi skorzystanie z kalkulatora wydajności, dostępnego w sieci (wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarce).
Warto też rozważyć, w jakie gry najchętniej gramy. Jak już zostało to wspomniane, są tytuły typowo pod procesor, gdzie karta graficzna sama sobie nie poradzi i takie, gdzie potrzebny jest właśnie porządny RTX. Nie mniej ważna kwestia, to rozdzielczość, w jakiej lubisz grywać.
Jeśli zauważysz, że w twoim komputerze występuje bottleneck, spróbuj zidentyfikować, czy dotyczy on procesora, czy karty graficznej lub ilości RAMu. Pamiętaj również, by regularnie czyścić sprzęt i oprogramowanie, aby uniknąć przegrzewania. Dobieraj też odpowiednio ustawienia gry, aby nie obciążać słabszego komponentu. A jeśli trzeba, wymień go.