W dzisiejszych czasach niespodziewane rozładowanie baterii w telefonie to dla wielu koszmar nie do opisania. Poznajcie kilka prostych sztuczek, dzięki którym lepiej zadbacie o baterię w Waszym smartfonie. I tablecie. I powerbanku.
Spis treści
Formowanie? A co to?
Pamiętacie jeszcze czasy, kiedy telefony komórkowe służyły prawie wyłącznie do dzwonienia i smsowania? Jeśli tak, to na pewno spotkaliście się z pojęciem formowania baterii, często błędnie nazywanym “formatowaniem”. Proces ten polega na kilkukrotnym powtórzeniu cyklu całkowitego rozładowania i naładowania akumulatora przed jego używaniem i sprawdza się w przypadku starszych baterii niklowo-kadmowych (Ni-Cd). Litowo-jonowe (Li-Ion) baterie, które obecnie najczęściej znajdziemy w naszych telefonach, nie mają tzw. efektu pamięci, więc nie ma potrzeby ich formowania. Taki zabieg może nawet uszkodzić akumulator. Współczesny telefon od razu po wyjęciu z pudełka jest zdolny do pracy, a pierwsze ładowanie wygląda tak samo jak każde kolejne. Całe szczęście.
Nie rozładowujcie do końca
Nowoczesnym bateriom zdecydowanie nie służy maksymalne rozładowywanie. Chociaż producenci telefonów stosują specjalne zabezpieczenia zapobiegające całkowitemu rozładowaniu akumulatorów, mimo to nie powinno się dopuszczać do spadku poziomu baterii do najniższych wartości. Dlatego kiedy tylko Wasz smartfon zacznie grzecznie prosić o ładowanie, bądźcie tacy mili i od razu podłączcie go do prądu.
Przechowujcie naładowaną
Specjaliści zalecają, żeby akumulatory przechowywać naładowane w około 40%. Właśnie dlatego nowe baterie otrzymujemy wypełnione energią mniej więcej do tego poziomu. Pozostawienie w pełni rozładowanego akumulatora na dłużej grozi jego trwałym uszkodzeniem. Jeśli nie chcecie, by stał się on bezużytecznym szmelcem, naładujcie go przez kilkadziesiąt minut i dopiero wtedy zostawcie w szufladzie.
Dbajcie o dobrą temperaturę
Zarówno zbyt wysokie jak i zbyt niskie temperatury mogą uszkodzić akumulator. Bateria najlepiej sprawuje się w temperaturze pokojowej. Dlatego w zimie noście telefon blisko ciała, a latem nie umieszczajcie go tam, gdzie panuje wysoka temperatura. Akumulator ma tendencję do nagrzewania również się podczas ładowania, dlatego w tym czasie warto wyjąć telefon z niepotrzebnych pokrowców. Z baterią jest trochę jak z małym dzieckiem – sami musicie zadbać, żeby nie było jej za ciepło albo za zimno.
A Wasze baterie jak się sprawują? Działają dobrze, czy wszędzie ciągniecie za sobą wagon pełen powerbanków?