Wiele osób myśli, że Linux to system operacyjny stworzony wyłącznie dla geeków, którego użytkownicy to „nieogoleni kolesie w spranych t-shirtach stroniący od życia towarzyskiego”. Chcecie poznać prawdę? Czytajcie dalej!
Spis treści
Zaczęło się na studiach
Twórcą jądra Linuksa, czyli szkieletu systemu, jest Fin Linus Torvalds. Jego pierwszą wersję Torvalds napisał w 1991 roku, w czasie studiów na uniwersytecie Helsińskim. Początkowo system był małym amatorskim projektem, jednak szybko zdobył duże zainteresowanie innych informatyków i światową sławę. Cóż, historia jakich w świecie informatyki i programowania wiele…
Linux to wiele systemów
Linux jest często traktowany jako jeden spójny system operacyjny, tak jak Mac OS czy Windows. Jednak tak naprawdę obecnie to grupa systemów opartych na tym samym jądrze. Najpopularniejszym z nich jest Ubuntu, ale sławę zyskały również Mint, Fedora czy OpenSuse. Wszystkie są odrębnymi systemami, zwanymi inaczej dystrybucjami Linuksa. Poza wyglądem różnice pomiędzy nimi są jednak niewielkie, przynajmniej z perspektywy niezbyt zaawansowanego użytkownika.
Za darmo!
Linux to nie garnki czy pościel z podejrzanej promocji, on faktycznie jest za darmo. Powstał jako bezpłatny system, który każdy może zmodyfikować, i takim pozostaje do dziś. Praktycznie wszystkie dystrybucje Linuksa, jak i stworzone na niego programy, są dostępne zupełnie bezpłatnie. I niby w życiu nic nie ma za darmo?
Wyjątkowo elastyczny i bezpieczny
Na Linuksa nie ma wirusów – głosi stare porzekadło. Nie jest tak, że nie ma ich w ogóle. Żeby jednak zawirusować peceta z systemem tego typu, trzeba mieć naprawdę niespotykane szczęście i nie stosować koniecznych zabezpieczeń. Flagową cechą Linuksów jest również szeroka możliwość konfiguracji. To właśnie ta elastyczność sprawiła, że system ten zdobył tak duże zainteresowanie informatyków i otrzymał łatkę systemu dla geeków.
Spokrewniony z Mac OS
Internet pełen jest instrukcji pozwalających tak zmodyfikować interfejs dowolnego Linuksa, by wyglądał prawie identycznie jak Mac OS. To głównie zasługa tego, że wygląd tych systemów można w łatwy sposób dostosowywać do widzimisię konkretnego użytkownika. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Linux i Mac należą do tej samej rodziny – Uniksów.
Nie tylko dla informatyków
Nie, nie musicie umieć nic programować, nawet pralki, by swobodnie używać Linuksa. Najpopularniejsze systemy z tej rodziny, takie jak Ubuntu czy Mint, są proste w instalacji, intuicyjne w obsłudze i całkowicie spolszczone. Pod względem trudności korzystanie z Linuksa nie różni się od obsługi Maca czy Windowsa.
Linux jest wszędzie
Linux jest bardziej popularny, niż mogłoby nam się wydawać. Najpopularniejszy na świecie system operacyjny na smartfony – Android – jest Linuksem. Linuksa znajdziemy również w wielu nowoczesnych telewizorach, samochodowych urządzeniach multimedialnych, czytnikach e-booków a nawet pralkach. Mało tego, wielkie serwery czy superkomputery o niesamowitej mocy obliczeniowej, również bardzo często działają na Linuksie. Zaskoczeni?
Przekonałem Was trochę do Linuksa? A może już z niego korzystacie? Jeśli tak, to z jakiej dystrybucji? Ja na komputerze mam Minta.