Inicjatywa wprowadzenia dnia wolnego w Wigilię zyskała na znaczeniu w ostatnich latach. W październiku 2024 roku posłowie Lewicy złożyli w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw, proponując ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym zatrudnionych w placówkach handlowych.
Spis treści
Społeczne poparcie
Wielu Polaków od dawna postulowało, aby Wigilia stała się dniem wolnym od pracy, umożliwiając spędzenie tego wyjątkowego czasu z rodziną i kultywowanie tradycji. Wielu pracodawców już wcześniej skracało czas pracy w tym dniu, jednak brakowało jednolitych przepisów regulujących tę kwestię.
Proces legislacyjny
Projekt ustawy przeszedł przez standardową procedurę legislacyjną. Po pierwszym czytaniu został skierowany do komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny, które pozytywnie go zaopiniowały. W trakcie prac nad projektem pojawiły się poprawki, m.in. dotyczące terminu wejścia w życie przepisów oraz liczby niedziel handlowych poprzedzających Wigilię. Ostatecznie Sejm przyjął projekt ustawy 27 listopada 2024 roku, z poparciem 403 posłów, przy 10 głosach przeciw i 12 wstrzymujących się.
Decyzja o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy spotkała się z pozytywnym odbiorem społeczeństwa. Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie do podpisu prezydenta. Jeśli proces legislacyjny zakończy się pomyślnie, nowe przepisy wejdą w życie od przyszłego roku, umożliwiając Polakom pełniejsze przeżywanie świątecznych tradycji.