Co Centralny Port Komunikacyjny ma wspólnego z kościelnym ołtarzem? Okazuje się, że bardzo dużo. To właśnie ze środków pochodzących z CPK została sfinansowana renowacja w kościele znajdującym się w niewielkiej wsi na Mazowszu. Może i nie wybuchłby z tego większy skandal, gdyby nie to, że proboszcz parafii Witold Okrasa ogłosił to z dumą na profilu. Czy CPK powinno zajmować się renowacją ołtarzy?
Spis treści
Program wsparcia dla terenów objętych projektem CPK
Po tym, jak proboszcz opublikował post na portalu społecznościowym, praktycznie od razu zalała go fala krytyki. Ludzie pytają, jak Kościół może przyjąć pieniądze od tych, którzy wykupują tereny ludziom. „Kościół się sprzedał!” – piszą w komentarzach. Jednym z najczęściej powtarzających się słów było “wstyd”. Być może to było powodem, że po kilkunastu minutach, możliwość komentowania postu została wyłączona. Chyba nawet sam proboszcz nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Jeden post, a wywołał tak duże poruszenie. Co ciekawe, były i obecny pełnomocnik rządu, mają zupełnie sprzeczne poglądy na temat tej sytuacji. Marcin Horała uważa, że CPK jako odpowiedzialny inwestor jest wręcz zobowiązany do prowadzenia działań na rzecz lokalnej społeczności. Jako przykłady takiego wsparcia wskazuje budowy placów zabaw, zakup sprzętu dla OSP czy remonty i budowę dróg lokalnych, a także zakup autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej czy dotacje na renowację zabytków. W świetle tych inwestycji nie widzi więc nic złego w tym, że dofinansowanie w kwocie 400 tysięcy złotych otrzymał także kościół. Zupełnie inne zdanie na ten temat ma jednak obecny pełnomocnik rządu ds. CPK czyli Maciej Lasek. Jak twierdzi, jest wręcz oburzony tym, że ktoś mógł podjąć taką decyzję. Z jego ust padły mocne słowa, że ta informacja nie była konsultowana z biurem pełnomocnika, co rodzi pytanie – czy CPK powinno zajmować się renowacją ołtarzy?
CPK i Kościół – sojusz czy skandal?
Sprawa CPK budzi spore kontrowersje. Po jednej stronie stoją osoby odpowiedzialne za podjęcie tej decyzji, które starają się ją w racjonalny sposób wytłumaczyć i nie widzą w takim wsparciu nic złego. Z drugiej natomiast, znajdują się osoby widzący w tej renowacji bezsensowną inwestycję. Parafia w Wiskitkach, mająca murowany kościół z XVI w., dostała wsparcie na renowację zabytkowych ołtarzy. Pytanie tylko, czy to nie za dużo w zamian za ziemię przeznaczoną pod CPK? Historia kościoła, zbudowanego staraniem księdza Wawrzyńca Goślickiego, nabiera nowego kontekstu. Czy CPK powinno zajmować się renowacją ołtarzy, czy powinna raczej skupić się na infrastrukturze komunikacyjnej? Czy pomoc dla parafii to prawdziwe wsparcie czy pozorne gesty?
Sprawa CPK i kościoła to już nie tylko kwestia inwestycji. Obecnie stało się to sprawą dotyczącą wizerunkową. Być może już niedługo okaże się, czy to sojusz czy skandal. Czekamy na rozwój sytuacji.