Spis treści
Jajko Aylesbury – fenomen na skalę światową
Chociaż nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone, to prawdopodobnie jest to pierwsze tego typu znalezisko na świecie. Jako zostało odkryte przez przypadek, gdy archeolodzy sprawdzali teren przeznaczony pod budowę w Buckinghamshire. To właśnie tam odnaleźli jajko ułożone obok kilku innych przedmiotów, m.in. tkanego kosza, kości zwierzęcych i skórzanych butów. Prawdopodobnie było to miejsce ofiarne lub coś w stylu studni życzeń. Co ciekawe, jajko zostało znalezione już w 2010 roku, jednak dopiero teraz na jaw wyszła jego wyjątkowość.
W 2023 roku pojawił się pomysł, aby je zakonserwować i umieścić na wystawie. W tym celu eksperci dokładnie je zeskanowali, aby wybrać dla jajka najlepszą metodę konserwacji. Teraz prace się zakończyły, a ich wyniki okazały się szokujące – w jajku sprzed blisko 2 tysięcy lat wciąż znajduje się płynny środek. Już fakt odnalezienia jajka w całości był wyjątkowy, ponieważ było to 4 znalezisko tego typu na świecie. Obecnie, po potwierdzeniu płynnego środka, może okazać się, że to pierwszy artefakt zachowany w tak doskonałym stanie.
Roman egg found in Aylesbury still has contents after 1,700 years https://t.co/IwUAQZtTDu
— Guardian news (@guardiannews) February 12, 2024
Dalsze plany naukowców
Nie ulega wątpliwościom, że znalezisko jest niepowtarzalne i wymaga dokładniejszych badań. Archeolodzy zaznaczają przy tym, że choć są podekscytowani, to również są świadomi problemów, jakie na nich czekają. Badanie tak delikatnego materiału jest skomplikowanym procesem i wymaga podjęcia trudnych decyzji. Pewne jest, że na początek naukowcy delikatnie nawiercą skorupkę, żeby wyciągnąć jej środek, który będzie można poddać dalszym badaniom. Z kolei puste jajko trafi, zgodnie z wcześniejszymi planami, na wystawę w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Jakie zwierzę złożyło to niezwykłe jajko, które zdołało przetrwać ponad 1,7 tysiąca lat? Najprawdopodobniej jest to zwyczajna… kura. Nie mniej, znalezisko jest fascynujące i pozwoli naukowcom zebrać więcej informacji o dawnym życiu oraz oczywiście o samym ptaku. Badaniom poddane zostały również pozostałe przedmioty znalezione w pobliżu jajka. Wszystko znajdowało się obok rzymskiej drogi, a sam tkany kosz najprawdopodobniej wypełniony był chlebem.
Ziemia wciąż skrywa wiele niezbadanych i fascynujących rzeczy. Nie tylko archeologowie odnajdują artefakty przeszłości. Czasem wystarczy odrobina szczęścia i spostrzegawczości. Nawet w Polsce zdarzają się sytuacje, w których ludzie trafiają na prawdziwe skarby zawierające złoto i kryształy. Wszystko to oczywiście należy do państwa, ale już sam fakt dokonania znaleziska jest niezwykle emocjonujący.