Sezon grzewczy właśnie się rozpoczął a wraz z nim wyższe rachunki za ogrzewanie oraz prąd i niestety również to, że nasze miasta jeżeli nie już, to lada moment zostaną spowite smogiem. Czym właściwie jest smog? Dlaczego jego wdychanie jest tak szkodliwe? Choć o smogu media rozpisują się praktycznie przez całą jesień i zimę, to okazuje się, że niewiele osób jest w stanie doprecyzować, jakie konkretnie szkodliwe substancje są zawarte w smogu. Dlatego dziś rozbierzemy SMOG na czynniki pierwsze – zapraszam do lektury!
Spis treści
Czym konkretnie jest smog?
Smog to termin odnoszący się do unoszącej się w powietrzu mieszaniny zanieczyszczeń powstałych wskutek działalności człowieka. Nagromadzanie się smogu w danym miejscu jest uwarunkowane ukształtowaniem terenu, aktualnymi warunkami atmosferycznymi lub też złym rozplanowaniem przestrzennym miast. Smog jest cięższy od powietrza, dlatego często utrzymuje się w dolinach. Otaczające je wzgórza skutecznie odcinają mu drogę ujścia do dalszej przestrzeni i rozcieńczenia się z czystym powietrzem.
Jeżeli mowa o warunkach atmosferycznych to utrzymywaniu się smogu sprzyja mgła i wysoka wilgotność powietrza. A złe rozplanowanie przestrzenne miast? Cóż – w naszych miastach robi się coraz ciaśniej, bo budujemy budynek przy budynku bez uwzględniania korytarzy powietrznych – czyli stref, przez które powietrze może swobodnie cyrkulować. Z tego względu, mieszkańcy konkretnego osiedla czy dzielnicy są skazani na wdychanie zawartych w nim szkodliwych związków.
Wdychanie smogu jest szkodliwe dla zdrowia!
O negatywnych skutkach wdychania smogu wspomina Kasia Gandor w tym materiale:
Wdychanie smogu może powodować migreny, choroby układu oddechowego, problemy z krążeniem a w skrajnych przypadkach nawet zaburzenia rytmu serca oraz komplikacje zakrzepowe i zatorowe. Jakie związki zawarte w smogu są tak niebezpieczne dla zdrowia?
Substancje zawarte w smogu
Smog powstaje wskutek przeróżnej działalności człowieka, dlatego jego skład jest zróżnicowany. Najczęściej występujące w nim substancje to tlenki węgla, azotu i siarki, benzo(a)piren. Związki te przedostają się do naszego organizmu na powierzchni również zawartych w smogu cząsteczek pyłu PM 10 i PM 2.5.
W jaki sposób chronić się przed smogiem?
Niektóre osoby decydują się na noszenie maseczki w okresie grzewczym – i jakkolwiek negatywnie by się to niejednej osobie mogło kojarzyć, to faktycznie część maseczek dostępnych na rynku jest w stanie uchronić nas przed wdychaniem zanieczyszczeń z powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest także noszenie komina antysmogowego – elementu garderoby, który skutecznie zatrzymuje cząsteczki pyłu. Najlepszym natomiast jest palenie w piecu wyłącznie drewnem, węglem bądź innymi dozwolonymi paliwami i namawianie do tego osób z naszego otoczenia.