Spis treści
Kratery termokrasowe na Syberii
Olbrzymie kratery potrafią powstać w ciągu zaledwie kilkunastu godzin. Temu procesowi towarzyszy potężny huk oraz kila ognia widoczna ze znacznych odległości. Kiedy zaobserwuje się kłęby dymu, można mieć pewność, że na miejscu odnajdzie się krater o szerokości nawet do kilkudziesięciu metrów i niezbadanej głębokości. Wnętrze skryte jest w mroku, a sam fakt wystąpienia tego zjawiska sprawił, że ludzie zaczęli wierzyć w to, że otwory są prostą drogą do piekła. Naukowcy znaleźli bardziej racjonalne wyjaśnienie i dokładnie przebadali to zjawisko.
W rzeczywistości „Wrota piekieł” są kraterami termokrasowymi. Otwory w ziemi mogą mieć nawet do kilkudziesięciu metrów głębokości, a więc ze sporym zapasem zmieściłby się w nich 10-pietrowy wieżowiec. Zjawisko jest bezpośrednio związane ze zmianami klimatycznymi zachodzącymi na Ziemi. Globalne ocieplenie sprawia, że powoli wytapia się wieczna zmarzlina w ziemi, tym samym tworząc ogromne jamy, do których stopniowo z głębin planety uwalniany jest metan. Ten powoli doprowadza do pęcznienia ziemi, a w miejscu, gdzie wkrótce powstanie nowy krater, widoczne jest olbrzymie wybrzuszenie terenu. Metan powoli przedostaje się na powierzchnię, gdzie łączy się z tlenem, a to prowadzi prosto do potężnej eksplozji otwierającej podziemną grotę, do niedawna wypełnioną lodem.
This is a giant 50-meter deep 'crater' opens up in Arctic tundra. The recently-formed new hole or funnel is just one of the latest to be seen in northern Siberia since the phenomenon was first registered in 2014 [read more: https://t.co/ai4dRjh9r3] pic.twitter.com/cv8AIK1g2Z
— Massimo (@Rainmaker1973) February 7, 2022
Zjawisko wciąż przybiera na sile
Nowe kratery termokrasowe powstają coraz częściej, a dalszy wzrost temperatury będzie pogarszał tę sytuację. Coraz cieplejsze dni przyspieszają rozpuszczanie wielkiej zmarzliny blokującej metan pod ziemią. Jej zanikanie sprawia, że gaz jest uwalniany do atmosfery, przyspieszając proces globalnego ocieplenia. Tym samym jest to samonapędzające się koło:
- Globalne ocieplenie przyspiesza rozpuszczanie się wielkiej zmarzliny,
- Zanikający lód powoduje większy wypływ metanu,
- Metan potęguje globalne ocieplenie,
- Wielka zmarzlina rozpuszcza się coraz szybciej.
Warto przy tym pamiętać, że metan jest aż 20-krotnie silniejszy od dwutlenku węgla i ma bardziej szkodliwy wpływ na globalne ocieplenie. Naukowcy informują, że sytuacja jest alarmująca i będzie się tylko pogarszać. W związku z tym wymaga dalszych badań i szybkiej interwencji. Problem tylko w tym, że nie wiadomo, na czym właściwie miałaby dokładnie polegać, poza standardowymi sposobami walki ze zmianami klimatycznymi.
Kratery termokrasowe na Syberii mają w sobie coś mitycznego i pobudzają wyobraźnię. Chociaż są na swój sposób fascynujące, to są sygnałem ostrzegawczym wskazującym na to, w jak trudnej sytuacji znajduje się Ziemia.