Grecki mit o puszce Pandory ma dawać wyjaśnienie, skąd na tym świecie wzięło się tyle trudu i cierpienia. Motywy opisane w historii tworzą pozornie proste przesłanie. Za ciekawość możesz zostać także srogo ukarany, a nawet być winnym krzywd wielu niewinnych osób.
Jak w ten sposób określona „mądrość życiowa” wpływa na nasze przekonania o wartości, jaką jest odwaga w działaniu? Ta opowieść dla Dawida Świstka, stała się inspiracją do tworzenia podcastów o moralności w biznesie. Co twórca chciał przekazać, nadając właśnie taką nazwę kanałowi?
Spis treści
Prawda o kłamstwie
Prawdę, że świat nie powinno się określać w kategorii “czarne – białe”, słyszy się coraz częściej. To przekonanie pozwala na podejmowanie rozsądniejszych decyzji, nie opartych jedynie na silnych emocjach, czy tym bardziej uprzedzeniach. Jednak nawet świat widziany w “różnych odcieniach szarości” ma w sobie wiele niebezpieczeństw. Jak je rozpoznawać, a następnie umieć się obronić?
Dawid w jednym z odcinków omówił mechanizm kłamstwa oraz strategie radzenia sobie z tym przykrym zjawiskiem. Gościem odcinka był mentalista Adrian Rajczakowski. Panowie przytoczyli wiele przykładów z własnego życia. Pokazali przy tym ciekawą perspektywę w postrzeganiu kłamstwa. Całej rozmowy możecie wysłuchać w nagraniu poniżej.
Co wnosi konflikt?
Chociaż sytuacje konfliktowe nie wydają się potrzebne, to zdecydowanie takie są. Niezgodności dają szansę na ulepszenie dotychczasowych metod komunikacji. A sztuka jaką jest komunikacja, wymaga ciągłej pracy. Różnicy zdań naturalnie nie da się ominąć. Warto jednak próbować rozwiązać sytuację przed eskalacją problemów.
Jak przeprowadzać rozmowę między stronami? Jak nie dać się wyprowadzić z równowagi? Co powinno być celem w wyjaśnianiu sporów? Co z walką o rację? To wszystko w odcinku poniżej.
Rozwój mentalny daje owoce w wielu kategoriach życiowych. Ogrom sukcesów opiera się na umiejętności budowania relacji, za czym idzie rozumienie określających je mechanizmów. Dawid, prowadząc swój podcast, staje się dla swoich słuchaczy towarzyszem, przy każdym zmierzeniu się z własną “puszką Pandory”. Sama metafora, ukazuje prawdziwy obraz procesu rozwoju. Tylko ciekawość pozwala na konfrontację z własnymi słabościami, a za tym na rzeczywistą wygraną.