Zapewne niejedna para spodziewająca się dziecka mierzy się z czasem niełatwym zadaniem, jakim jest wybór imienia. Nagle odkrywacie za iloma imionami nie przepadacie, bo ktoś Wam się źle kojarzy. Do tego dochodzą specjaliści z najbliższego otoczenia, którzy wiedzą lepiej od Was, jakie powinno to być imię. Lecz przede wszystkim… jakie nie powinno.
Osiągacie kompromis, jesteście już pewni, oznajmiacie najbliższej rodzinie lub znajomym… i się zaczyna.
A dlaczego takie pospolite?
A dlaczego takie dziwne?
Takie imię jest już niemodne
Pies sąsiada się tak wabi
Takie imię w ogóle istnieje?
Tak miał na imię mój znienawidzony nauczyciel
Nagle wszyscy wiedzą lepiej od Was, jak Wasze dziecko powinno mieć na imię. Stygmatyzacja imienia to problem, który jest wręcz nieoderwalnym elementem z zestawu dobrych rad dla świeżo upieczonych rodziców. Rad, o które zdecydowanie nie prosili.
Więcej o tym zjawisku pisze nasza autorka Dagmara Hicks z bloga calareszta.pl, która jest mamą trojaczków, dlatego podczas wyboru imion czekało ją potrójne wyzwanie. W dodatku jej mężem jest Australijczyk, dlatego imiona nadane dzieciom musiały być zrozumiałe i łatwe do wymówienia również w tamtej części świata.
Spis treści
Które imiona są teraz najpopularniejsze w Polsce?
W każdym pokoleniu panuje moda na dane imiona. Popularne niegdyś Kasie i Anie zastępują Zosie i Antosie, które były przecież popularne w pokoleniu naszych babć. Również Maćki ustępują miejsca Jaśkom i najprawdopodobniej za kilkanaście lat to się znowu zmieni. Jednak teraz istnieje duża szansa, że na placu zabaw pełnym dzieci krzycząc „Antek”, odwróci się co najmniej 5 młodzieńców.
Pełną listę najpopularniejszych imion nadawanych w ostatnim roku dzieciom w Polsce znajdziecie u naszej autorki Karoliny Rybarczyk z bloga MamaCarla.pl.
Ranking imion 2020 – najpopularniejsze i najrzadsze imiona dla dzieci w Polsce
Czy warto dać dziecku nowoczesne i oryginalne imię?
Któż z nas nie oglądał Gry o Tron i nie podziwiał pełnej rozwagi i sprawiedliwości postawy młodej Daenerys? Serial ciągnął się przez tyle lat, że wielu zagranicznych rodziców zdążyło tak nazwać swoje córki. Ależ musieli się zdziwić, gdy w ostatnim sezonie z zimną krwią nasza Matka Smoków spaliła całe miasto skazując na śmierć tysiące niewinnych mieszkańców…
Wiele osób daje swoim dzieciom oryginalne imiona lub takie, które kojarzą im się ze znanymi osobami. W Polsce z kolei przez kilka lat panował trend na spolszczone wersje amerykańskich imion. I tym sposobem do polskich przedszkoli, a później szkół trafiły Dżesiki i Brajany, które z biegiem lat stały się symbolem niewykształconych rodziców, którzy nadaniem dziecku zagranicznie brzmiącego imienia, chcieli mu wynagrodzić brak dostatku w domu.
Oryginalne imię z pewnością wyróżni Wasze dziecko z tłumu, jednak o ile nie będzie przebywało na co dzień w środowisku międzynarodowym, może okazać się przedmiotem kpin i żartów. Warto jednak pamiętać, że rówieśnicy nie zwrócą uwagi na egzotycznie brzmiące imię kolegi, dopóki nie zrobią tego jego rodzice.
Gdzie jest więc złoty środek? O tym dowiecie się od naszej autorki Magdy Więckowskiej z bloga magdapisze.pl. Sama wybrała dla swoich córek dość popularne imiona, jednak zaznacza, że dla każdego rodzica powinna być to kwestia indywidualna i wybór płynący prosto z serca, a nie z opinii otoczenia.
Przede wszystkim pamiętajmy, że to nasze dziecko i nie musimy sugerować się opinią znajomych lub rodziny. W końcu to będzie imię, którym to my będziemy się zwracać do naszego dziecka do końca naszego życia. A przede wszystkim imię, które to ono będzie nosić do końca swojego życia. A co jeśli wybierzemy źle? No cóż. Każdy z nas ma prawo zmienić w urzędzie swoje imię. Wiele osób na co dzień posługuje się też drugim lub wybranym imieniem. Ważne, żeby się z nim utożsamiało i faktycznie czuło, że należy tylko do niego.