Nie każdy z nas może cieszyć się przestronnym ogrodem, w którym można zaplanować miejsce na różnego rodzaju rośliny. Warzywniak na balkonie to rozwiązanie dla tych, którzy mieszkają w budynkach wielorodzinnych, blokach czy też wieżowcach. Jak się okazuje, wystarczy dobre przygotowanie, odpowiedni siew i regularna pielęgnacja. Sprawdź, jak zorganizować sadzenie warzyw na balkonie.
Spis treści
Co można zasadzić na balkonie?
Pierwszą ważną kwestią jest zastanowienie się nad tym, co właściwie możesz zasadzić na balkonie. Dużo zależy od potrzeb konkretnego gatunku rośliny (stopnia nasłonecznienia czy też możliwości sadzenia w pojemnikach). Warzywniak na balkonie świetnie sprawdzi się do samodzielnej uprawy rzodkiewek, sałaty, selera naciowego, a nawet pomidorów, cebuli, ogórków i papryki. Większość z nich lubi miejsca nasłonecznione, jednak trzeba uważać, aby ich nie przesuszyć. Oczywiście na balkonie możesz też hodować różnego rodzaju zioła, które potem przydadzą Ci się do przygotowywania potraw.
Warzywniak na balkonie – od czego zacząć?
Jak pisze Basia, autorka bloga slonecznybalkon.pl i miłośniczka ogrodnictwa oraz tworzenia zielonych kompozycji nawet na małej przestrzeni, istotne jest stworzenie listy roślin na balkon. Od tego warto zacząć przygotowania do sadzenia. Powinna ona zawierać nazwę, wymagania co do nasłonecznienia (np. słońce, półcień itd.), rodzaj pojemnika i jego wielkość oraz cechy konkretnego gatunku np. wrażliwość na przymrozki, jednoroczny, najlepszy termin siewu. Tego typu przygotowanie do sadzenia znacznie pomoże Ci w zrobieniu zakupów, odpowiednim ustawieniu roślin, a także późniejszym dbaniu o nie.
Kolejnym krokiem jest zrobienie zakupów. Przydadzą się pojemniki, keramzyt do ustawienia na spód oraz odpowiednia ziemia. Trzeba też kupić sadzonki, gotowe rozsady warzyw lub nasiona.
Jak zasadzić warzywa na balkonie?
W najnowszym wpisie u Magdy, naszej twórczyni, pasjonatki fotografowania, szczęśliwej mamy i autorki bloga mamineskarby.pl, przeczytamy krok po kroku, jak zrobić warzywniak na balkonie lub w ogrodzie. Jak się okazuje, to świetna forma zabawy dla dzieci.
Po zakupach trzeba przejść do przygotowania podłoża, czyli zrobienia drenażu z keramzytu, dodaniu ziemi oraz rozmieścić nasiona w odpowiedniej odległości od siebie. Niektóre z produktów, które są dostępne w sklepach ogrodniczych, są rozmieszczone na specjalnej taśmie nasiennej, która znacznie ułatwia pracę. Nie można zapomnieć oczywiście o podlewaniu i stworzeniu etykiet, aby odróżnić warzywa.
Zachęciliśmy Cię do stworzenia własnego warzywniaka na balkonie? Dajcie znać!