Obietnica poprawy i zapewnienia, że zdarzyło się to tylko ten jeden jedyny raz są typowymi stwierdzeniami, jakie można usłyszeć od osoby, która zdradziła. Ale czy można wierzyć tym słowom?
O zdradach mówi się coraz częściej. Coraz częściej mają one też miejsce, co potwierdzają badania. Według niektórych z nich aż 42% Polaków ma za sobą doświadczenie zdrady. Czy można zaufać komuś, kto już raz zdradził?
Spis treści
„To się nie powtórzy”
Trudno pogodzić się ze zdradą partnera. Każdy chciałby wierzyć w zapewnienia, że to był jednorazowy wybryk, zapomnieć i żyć tak, jak gdyby nic się nie stało. To nie jest proste. Panuje przekonanie, iż jeśli ktoś już raz zdradził, będzie zdradzał zawsze. Jeśli poczytacie komentarze pod plotkami o zdradach wśród celebrytów, bez trudu znajdziecie opinie wyrażające pewność, że związek zrodzony na krzywdzie któregokolwiek z partnerów, szybko się rozpadnie. Czy rzeczywiście ci, którzy zdradzili, uczynią to ponownie?
Badania naukowców z Uniwersytetu w Denver
Naukowcy z Denver zapytali 484 badanych pozostających w związkach o ich doświadczenia związane ze zdradami, a konkretnie o to, czy zdradzali i czy podejrzewają swoich partnerów o zdradę. Przez kolejnych pięć lat sprawdzali status ich relacji, aby sprawdzić, czy ci, którzy przyznali się do zdrady, dopuścili się jej ponownie w kolejnych związkach. Niestety, bazując na wynikach tych badań, ograniczone zaufanie w stosunku do osób, które dopuściły się zdrady, jest jak najbardziej uzasadnione.
Co się okazało?
Jeśli wierzycie w to, że ludzie się zmieniają, wyniki badań nie przypadną Wam do gustu. Pokazały bowiem, że osoby mające już na koncie zdradę, zdradzali kolejnych partnerów trzy razy częściej w stosunku do tych, którzy w poprzednich relacjach dochowali wierności. Natomiast osoby podejrzewające wcześniejszych partnerów o zdradę, były cztery razy bardziej skłonne do podobnych domysłów na temat kolejnych partnerów, niż badani od początku darzących swoje drugie połówki zaufaniem.
Czy małżeństwo coś zmienia?
Wygląda na to, że zawarcie małżeństwa nie obniża ryzyka zdrady. Osoby, które już wcześniej zdradzały, były bardziej skłonne do ponownej zdrady nawet wtedy, gdy z kolejnym partnerem połączyły ich więzy małżeńskie. Autorzy badań mają nadzieję, iż przyczynią się one do opracowania metod zapobiegania częstym zdradom w związkach. Przyznają także, że dla pełniejszego obrazu sytuacji należałoby przeprowadzić dalsze badania.
Jakie jest Wasze zdanie na temat wyników badań naukowców z Denver? Czy uważacie, że ci, którzy raz zdradzili, będą zdradzać częściej?