Wysoka wrażliwość to określenie, z którym spotykamy się coraz częściej. Powtarzane jest w kontekście dzieci i niemowląt. Wysoko wrażliwe dzieci to tzw. high need babies, które wymagają więcej, potrzebują więcej i odczuwają więcej. Określenie „osoby wysoko wrażliwe” to również często powtarzane jest w kontekście dorosłych. Tych dorosłych, którzy czują mocniej.
Spis treści
Osoba wysoko wrażliwa, czyli jaka?
O co tak naprawdę chodzi z tą wysoką wrażliwością? Czy są jakieś kryteria, które pozwalają komuś identyfikować się jako osoba wysoko wrażliwa?
Szacuje się, że wysoka wrażliwość dotyczy ok. 15-20% ludzi na całym świecie. To całkiem sporo, prawda? Bardzo prawdopodobne więc, że zagadnienie to dotyczy również Ciebie.
Osoby wysoko wrażliwe cechują się bardzo wysokim poziomem empatii. Potrafią bardzo głęboko współodczuwać, dzięki czemu często są świetnymi słuchaczami i powiernikami cudzych problemów. Taka rola może być jednak dla wrażliwców kłopotliwa, ponieważ mają oni skłonność do przejmowania się i zamartwiania problemami innych tak samo, jak swoimi własnymi. I bywa to wyniszczające.
Dla osób wysoko wrażliwych bardzo ważna jest akceptacja innych. Tacy ludzie często czują się niewystarczający i bardzo mocno przeżywają wszystkie potknięcia i zwyczajne życiowe problemy. To również osoby, które bardziej niż inne reagują na wszelkie bodźce. Zbyt silne zapachy czy dźwięki mogą być dla nich na tyle trudne do zniesienia, że utrudniają normalne funkcjonowanie.
Czy wysoka wrażliwość stała się modą?
Faktem jest, że o wysokiej wrażliwości słyszymy coraz częściej. Znacznie więcej osób niż kiedyś definiuje się również jako osoby wysoko wrażliwe. Czy oznacza to jednak, że stało się to modne? Nie! Powyższe zjawiska są jedynie efektem zwiększającej się świadomości. Poziom wrażliwości to osobnicza cecha, tak, jak np. temperament. Dzięki temu, że o wysokiej wrażliwości mówi się coraz częściej, być może osoby wykazujące takie cechy nie będą postrzegały ich jako przekleństwo, a jak swego rodzaju supermoc.
O tym, czy wysoka wrażliwość to moda i dlaczego nie, dowiesz się również, słuchając rozmowy Joli Szymańskiej z psychoterapeutką Agnieszką Zapart.
Jak radzić sobie z wysoką wrażliwością?
Wysoką wrażliwość można polubić! Kluczem do wypracowania właściwej relacji z tą częścią Twojej osobowości jest opracowanie szeregu strategii, które pozwolą Ci funkcjonować lepiej i żyć po prostu lżej. O czym warto pamiętać?
- Zaakceptuj siebie. Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwość, to właśnie taką osobą jesteś i trudno będzie Ci to zmienić. W momencie, gdy uda Ci się zaakceptować tę wyjątkowość, radzenie sobie ze wszelkimi trudnościami będzie znacznie łatwiejsze.
- Znajdź sposób na wyciszenie. To może być medytacja albo pół godziny słuchania cichej, relaksującej muzyki po przyjściu do domu. To może być korzystanie z wyciszających słuchawek w miejscach, w których hałas bywa dla Ciebie nie do zniesienia. Cokolwiek, co służy Tobie i co pozwala Ci wrócić do równowagi.
- Dostosuj życie, w tym miejsce pracy, do osobowości. Na tyle, na ile to możliwe. Tak jak introwertyk nigdy nie sprawdzi się na stanowisku handlowca, tak osoba wysoko wrażliwa nigdy nie będzie dobrze się czuła np. pracując całą noc na barze w nocnym klubie. To dość skrajne przykładki, ale znalazły się tu po to, by zobrazować Ci, co mam na myśli. Nie szarp się ze sobą. Jesteś już duży/duża. Możesz ułożyć sobie życie tak, by było komfortowe dla Ciebie. I nie musisz nikomu się z tego tłumaczyć.
Wysoka wrażliwość może być supermocą, jeśli tylko ją polubisz! Ale na pewno nie jest tylko modą. I nigdy nie daj sobie tego wmówić. Umowa?